Dziennik Trybuna: Nie daj się oszukać! Nie kupuj ponadnormatywnej altany w ROD
Zamieszkanie w altanach dziaÅ‚kowych nie jest i nigdy nie byÅ‚o prawnie dozwolone. Osoby, które zdecydowaÅ‚y siÄ™ na tak bezpardonowy krok i zbudowaÅ‚y altanÄ™, której metraż znacznie przekracza dozwolonÄ… powierzchniÄ™ zabudowy, a wÅ‚aÅ›ciwie altanÄ™, której wyglÄ…d bardziej przypomina dom mieszkalny, pilnie próbujÄ… pozbyć siÄ™ kÅ‚opotu jaki sami sobie stworzyli. W prasie i w Internecie pojawia siÄ™ coraz wiÄ™cej ogÅ‚oszeÅ„ o sprzedaży „domów mieszkalnych” na terenie ROD w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety, czÄ™sto potencjalny nabywa nie ma nawet pojÄ™cia w jakie wpada kÅ‚opoty. Nie wie również o tym, że bÄ™dzie musiaÅ‚ ponieść konsekwencje bezprawnych dziaÅ‚aÅ„ poprzedniego wÅ‚aÅ›ciciela. W efekcie zamiast domu w atrakcyjnej cenie może wzbogacić siÄ™ jedynie o niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ problemy.
Zamieszkiwania na terenie ROD zabrania ustawa z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych, która w art. 12 mówi, że: „Na terenie dziaÅ‚ki obowiÄ…zuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub innej dziaÅ‚alnoÅ›ci zarobkowej”. Niestety nie wszyscy dziaÅ‚kowcy respektujÄ… te przepisy. I nie chodzi tutaj o osoby ubogie, które na kilku metrach kwadratowych próbujÄ… poradzić sobie z trudnÄ… sytuacjÄ… życiowÄ…, lecz o ludzi, którzy nie patrzÄ…c na innych dziaÅ‚kowców, chcÄ… nielegalnie mieszkać w wygodnym domu, nie baczÄ…c na przepisy prawa. Mimo, że problem zamieszkiwania na terenie rodzinnych ogrodów dziaÅ‚kowych nie przekracza w sakli kraju 1 %, nie można go przemilczeć. W przytÅ‚aczajÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków osoby mieszkajÄ…ce w ROD to ludzie zamożni, którzy niecnie próbujÄ… wykorzystać przywileje przysÅ‚ugujÄ…ce dziaÅ‚kowcom. SÄ… to osoby, które z dziaÅ‚ek stworzyÅ‚y sobie prywatne folwarki z wystawnymi willami.
To nie jest stan rzeczy, który biernie można akceptować i wszyscy ci sprytni „dziaÅ‚kowcy”, którzy myÅ›leli, że nikt nie dopatrzy siÄ™ popeÅ‚nionych nadużyć, bÄ™dÄ… musieli ponieść konsekwencje. Wizja koniecznoÅ›ci dostosowania swojej altany do parametrów okreÅ›lonych przez prawo, czyli 35 m², w przypadku gdy powierzchnia budynku kilkukrotnie przekracza te normy, jest nieuchronna.
Jak wygląda takie ogłoszenie?
SprzedajÄ…cy próbujÄ… na wszelkie możliwe sposoby przemilczeć fakt nielegalnoÅ›ci swoich domów oraz braku prawnej możliwoÅ›ci zamieszkiwania na terenie ROD. PierwszÄ… rzeczÄ…, która powinna wzbudzić nasze podejrzenia w ogÅ‚oszeniach o sprzedaży domu na dziaÅ‚ce jest nieadekwatna cena w stosunku do jego metrażu i komfortu. W ogÅ‚oszeniach czÄ™sto celowo nie jest wspominane, że altana – dom poÅ‚ożona jest na terenie ogrodu dziaÅ‚kowego, tylko że znajduje siÄ™ na dziaÅ‚ce rekreacyjnej bÄ…dź ogrodowej.
„Sprzedam bez poÅ›redników dom na dziaÅ‚ce ogrodowej. W skÅ‚ad kompleksu wchodzÄ… w sumie trzy dziaÅ‚ki (dwie na których zbudowany jest dom plus trzecia z wejÅ›ciem do drogi publicznej), dom o powierzchni łącznej 82 m², tzn. dwa pokoje i wc na piÄ™trze, pokój, kuchnia, Å‚azienka na parterze oraz trzy pomieszczenia piwniczne. Dodatkowo drewniana altana na narzÄ™dzia. Cena 2073,17 zÅ‚/m²”– to zaledwie jedno z wielu nieuczciwych ogÅ‚oszeÅ„, wobec których Krajowa Rada PZD gorÄ…co apeluje by zachować ostrożność.
Na co zwracać szczególnÄ… uwagÄ™?
Wiele informacji podanych w takich ogłoszeniach jest dalekich od prawdy i nie jest zgodnych z prawem. Dlatego krok po kroku pokażemy na co zwracać uwagę w takich ogłoszeniach.
Przede wszystkim zgodnie z art. 7 ustawy o ROD rodzinne ogrody dziaÅ‚kowe sÄ… zakÅ‚adane na gruntach stanowiÄ…cych wÅ‚asność Skarbu PaÅ„stwa, jednostek samorzÄ…du terytorialnego oraz stowarzyszeÅ„ ogrodowych. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków PZD ma prawo użytkowania wieczystego gruntów, na których znajdujÄ… siÄ™ ogrody dziaÅ‚kowe i nie może tego prawa przenieść na indywidualnych dziaÅ‚kowców. Å»aden dziaÅ‚kowiec nie jest wiÄ™c wÅ‚aÅ›cicielem gruntu. W zwiÄ…zku z tym nie może on stanowić elementu sprzedaży. Dokonać zakupu można zatem jedynie obiektów i nasadzeÅ„ na dziaÅ‚ce. Nowy dziaÅ‚kowiec może stać siÄ™ dzierżawcÄ… dziaÅ‚ki, a nie jej wÅ‚aÅ›cicielem, ponieważ wchodzi w prawo do dzierżawy gruntu, a nie w prawo wÅ‚asnoÅ›ci. Należy także podkreÅ›lić, że dziaÅ‚kowiec ma prawo do dzierżawy tylko jednej dziaÅ‚ki w ROD.
Zgodnie z prawem budowlanym, ustawÄ… o ROD i regulaminem ROD altana w ROD może mieć maksymalnÄ… powierzchniÄ™ zabudowy do 35 m². Jest to najwiÄ™ksza powierzchnia, jakÄ… dopuszczaÅ‚y wszystkie przepisy, obowiÄ…zujÄ…ce niemal od poczÄ…tku istnienia ogrodów dziaÅ‚kowych. Altana o wymiarach przekraczajÄ…cych normy okreÅ›lone w prawie budowlanym jest samowolÄ… budowlanÄ… i stanowi rażące naruszenie prawa, ponieważ zgodnie z art. 13 ustawy o ROD budynki, których wymiary przekraczajÄ… dozwolonÄ… powierzchniÄ™ zabudowy i wysokość nie powinny znajdować siÄ™ na dziaÅ‚kach w ROD.
Co wiÄ™cej, kolejnym przekÅ‚amaniem podawanym w ogÅ‚oszeniach jest informowanie o możliwoÅ›ci rozbudowy ponadnormatywnej już altany. Nie ma możliwoÅ›ci powiÄ™kszania altany, która jest już ponadnormatywna, wrÄ™cz przeciwnie trzeba dostosować jÄ… to wymogów okreÅ›lonych w przepisach prawa, czyli do 35 m² powierzchni zabudowy.
W ogÅ‚oszeniach takich równie czÄ™sto pojawia siÄ™ informacja o dodatkowych budynkach gospodarczych na terenie dziaÅ‚ki w ROD. Zgodnie z § 68 regulaminu ROD zabrania siÄ™ stawiania na dziaÅ‚ce szop i komórek, czyli wszelkiego rodzaju pomieszczeÅ„ gospodarczych. Zatem dziaÅ‚kowiec, który postawiÅ‚ taki budynek dziaÅ‚aÅ‚ niezgodnie z przepisami i powinien go usunąć.
Na dziaÅ‚ce w ROD nie można wybudować również murowanego grilla, który niejednokrotnie stanowiÅ‚ dodatkowe uatrakcyjnienie oferty sprzedażowej. W § 41 regulaminu ROD zostaÅ‚y wymienione urzÄ…dzenia, w jakie może być wyposażona dziaÅ‚ka. Jest to katalog zamkniÄ™ty. W zwiÄ…zku z tym urzÄ…dzenia, które nie sÄ… wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować siÄ™ na dziaÅ‚ce. W omawianym paragrafie nie znajdujemy zapisu, że dziaÅ‚ka może być wyposażona w grill murowany. W zwiÄ…zku z tym dziaÅ‚kowiec nie może postawić takiego grilla na dziaÅ‚ce w ROD.
NiepokojÄ…cÄ… kwestiÄ… prezentowanÄ… w ogÅ‚oszeniach jest także wielkość balkonów, tarasów i werand, które bywajÄ… zadaszone lub nawet caÅ‚kowicie zabudowane. Zgodnie z § 44 ust. 2 regulaminu ROD do powierzchni zabudowy altany nie wlicza siÄ™ tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m². Nie wolno ich jednak rozbudowywać ponad wyznaczony metraż, ani zabudowywać. Balkon, taras lub weranda powinny być otwarte
Działki w ROD nie można kupić!
ZasadniczÄ… kwestiÄ… jest forma nabycia praw do dziaÅ‚ki. Nie wystarczy bowiem samo „kupienie”, czyli przekazanie pieniÄ™dzy dla zbywcy. SzczegóÅ‚owe zasady na jakich odbywa siÄ™ obrót dziaÅ‚kami sÄ… uregulowane w ustawie o ROD. Zgodnie z jej przepisami dziaÅ‚kowiec może przenieść prawo do dziaÅ‚ki na rzecz peÅ‚noletniej osoby fizycznej zamieszkaÅ‚ej na terytorium RP. Procedura przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki jest taka sama dla wszystkich, niezależnie od tego, czy dziaÅ‚kowiec chce przenieść swoje prawo na osobÄ™ bliskÄ…, np. matka na syna, czy na osobÄ™ z nim niespokrewnionÄ…. Przeniesienie nastÄ™puje w formie pisemnej umowy z podpisami notarialnie poÅ›wiadczonymi. W tym celu podpisy należy zÅ‚ożyć w obecnoÅ›ci notariusza, żeby mógÅ‚ on urzÄ™dowo potwierdzić ich wÅ‚asnorÄ™czność. Nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Chodzi jedynie o to, aby autentyczność podpisów stron zostaÅ‚a poÅ›wiadczona przez notariusza. Niezachowanie tej formy spowoduje nieważność umowy. NastÄ™pnie należy zÅ‚ożyć wniosek do zarzÄ…du ogrodu o zatwierdzenie przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki z załączonÄ… umowÄ…. Tylko taka procedura jest wÅ‚aÅ›ciwa i zgodna z prawem. Należy bezwzglÄ™dnie pamiÄ™tać, że niedostosowanie siÄ™ do wskazanych wyżej wymogów spowoduje, że sporzÄ…dzona miÄ™dzy stronami umowa bÄ™dzie nieważna. Jej zawarcie w inny sposób, np. przez umowÄ™ kupna-sprzedaży bÄ™dzie traktowane tak, jakby w ogóle nie doszÅ‚o do przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki.
Konsekwencje zakupu ponadnormatywnej altany
W przypadku, kiedy w umowie zbywca dziaÅ‚ki oÅ›wiadczyÅ‚ nieprawdÄ™, ponieważ stwierdziÅ‚, że altana dziaÅ‚kowa ma dopuszczalne wymiary i dziaÅ‚ka zagospodarowana jest zgodnie z przepisami, naruszyÅ‚ prawo. ZarzÄ…d ogrodu uchwałą zatwierdza przeniesienie prawa do dziaÅ‚ki, dlatego powinien zbadać zgodność z prawdÄ… oÅ›wiadczeÅ„ zÅ‚ożonych przez strony w umowie. Wynika to z koniecznoÅ›ci kontroli obrotu dziaÅ‚kami, aby zapewnić prawidÅ‚owe funkcjonowanie ogrodu. Ponadto zarzÄ…d ROD musi mieć możliwość wyrażenia stanowiska w tej sprawie, dlatego powinien odmówić zatwierdzenia takiej umowy, jako ważny powód podajÄ…c fakt, że zbywca oÅ›wiadczyÅ‚ w umowie nieprawdÄ™, ponieważ obiekty znajdujÄ…ce siÄ™ na dziaÅ‚ce sÄ… niezgodne z prawem. W takim przypadku, mimo, że kupujÄ…cy pokryÅ‚ koszty zakupu, nie nabÄ™dzie prawa do dziaÅ‚ki. Należy wiÄ™c bardzo uważać i dokÅ‚adnie sprawdzać zgodność z prawdÄ… oÅ›wiadczeÅ„ skÅ‚adanych przez sprzedajÄ…cych w umowie, aby nie zapÅ‚acić za coÅ›, co powstaÅ‚o w sprzecznoÅ›ci z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami.
Gdy zarzÄ…d ROD stwierdzi, że dziaÅ‚kowiec wybudowaÅ‚, nadbudowaÅ‚ lub rozbudowaÅ‚ altanÄ™ dziaÅ‚kowÄ… z naruszeniem obowiÄ…zujÄ…cych przepisów, bÄ™dzie on zobowiÄ…zany do usuniÄ™cia nieprawidÅ‚owoÅ›ci, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowanej altany dziaÅ‚kowej, jeżeli naruszenia nie mogÄ… zostać usuniÄ™te w inny sposób. Natomiast w przypadku powziÄ™cia informacji, że na terenie dziaÅ‚ki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanÄ™ lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarzÄ…d ROD, zgÅ‚asza naruszenie do wÅ‚aÅ›ciwego organu administracji publicznej, jakim jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Naruszenie stwierdzone przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego stanowi podstawÄ™ do wypowiedzenia umowy dzierżawy dziaÅ‚kowej w trybie art. 36 ustawy o ROD.
Poza tym w przypadku wygaÅ›niÄ™cia prawa do dziaÅ‚ki dziaÅ‚kowcowi nie przysÅ‚uguje wynagrodzenie za obiekty, w tym również i altanÄ™ wybudowane niezgodnie z prawem. Odszkodowanie za takÄ… altanÄ™ nie przysÅ‚uguje także w przypadku likwidacji ROD.
PZD ostrzega przed nieuczciwymi ogłoszeniami
Polski ZwiÄ…zek DziaÅ‚kowców ubolewa, że zdarzajÄ… siÄ™ próby sprzedaży ponadnormatywnych altan z jednoczesnym wprowadzaniem w błąd potencjalnych kupców. Jednak PZD pragnie ostrzec wszystkich zainteresowanych przed takimi ogÅ‚oszeniami. Krajowa Rada PZD apeluje o to w swoim Komunikacie w sprawie sprzedaży dziaÅ‚ek z ponadnormatywnÄ… altanÄ…, z którym można zapoznać siÄ™ na stronie internetowej pzd.pl.
PodkreÅ›lamy, że nigdy nie byÅ‚o i nadal nie ma możliwoÅ›ci zamieszkiwania na terenie rodzinnych ogrodów dziaÅ‚kowych.
AD/WZ
Załącznik plikowy do pobrania
20160307_DZIENNIK_TRYBUNA_NIE_DAJ_SIE_OSZUKAC!_f6f51.pdf