Altany i zamieszkiwanie w ROD według prawa działkowego
Temat budownictwa ponadnormatywnego i zamieszkiwania na dziaÅ‚kach jest ponownie podejmowany przez KrajowÄ… RadÄ™ PZD, ponieważ stanowi poważny problem, z którym ZwiÄ…zek zmaga siÄ™ od wielu lat. Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że altany o wymiarach przekraczajÄ…cych dopuszczalne normy powstawaÅ‚y w różnych okresach istnienia ogrodów. Mimo że ta kwestia byÅ‚a szczegóÅ‚owo regulowana w rożnych przepisach, zawsze znaleźli siÄ™ dziaÅ‚kowcy, którzy Å‚amali ustalone normy i budowali altany o powierzchni znacznie przekraczajÄ…cej dopuszczalne wymiary. Tak sytuacja trwa niestety do dziÅ›.
Osoby, które budujÄ… ponadnormatywne altany i na staÅ‚e w nich zamieszkujÄ… z peÅ‚nÄ… Å›wiadomoÅ›ciÄ… Å‚amiÄ… przepisy powszechnie obowiÄ…zujÄ…ce oraz uregulowania wewnÄ™trzne PZD. Aby odwrócić uwagÄ™ od tego, że nie przestrzegajÄ… prawa, stajÄ… siÄ™ oraz bardziej aktywni i bezwzglÄ™dni w swoich dziaÅ‚aniach. Wszelkimi sposobami próbujÄ… przejąć wÅ‚adzÄ™ w ogrodzie, a nastÄ™pnie dążą do jego wyłączenia ze struktur PZD, gÅ‚ównie po to, aby zamieszkiwać na dziaÅ‚kach, mimo wyraźnego zakazu i nie ponosić z tego tytuÅ‚u żadnych konsekwencji. Wielu z nich gÅ‚osi nieprawdziwe informacje, że ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych jest niekorzystna dla dziaÅ‚kowców, którzy wybudowali ponadnormatywne altany i zamieszkujÄ… w nich, ponieważ dopiero ona wprowadziÅ‚a caÅ‚kowity zakaz zamieszkiwania na dziaÅ‚kach w ROD oraz zakaz posiadania altany, której powierzchnia przekracza 35 m², a wczeÅ›niejsze przepisy ich zdaniem na to zezwalaÅ‚y.
Jest to informacja caÅ‚kowicie nieprawdziwa, ponieważ kwestie dotyczÄ…ce wymiaru altany i zamieszkiwania na dziaÅ‚kach byÅ‚y uregulowane już w przepisach z lat 50–tych ubiegÅ‚ego wieku.
PotwierdzajÄ… to przedstawione poniżej akty prawne, które na przestrzeni wielu lat ksztaÅ‚towaÅ‚y zakaz zamieszkiwania na dziaÅ‚kach i dopuszczalne wymiary altan:
- Regulamin Pracowniczych Ogrodów DziaÅ‚kowych uchwalony przez KrajowÄ… RadÄ™ POD w 1959 r. w § 17 wyraźnie zabraniaÅ‚ staÅ‚ego zamieszkiwania na dziaÅ‚ce i w zwiÄ…zku z tym budowania pomieszczeÅ„ przystosowanych do staÅ‚ego zamieszkiwania. Już czytajÄ…c ten zapis można z peÅ‚nym przekonaniem stwierdzić, że zakaz zamieszkiwania na dziaÅ‚kach nie jest uregulowaniem wprowadzonym w ustawie z 13 grudnia 2013 r., tylko obowiÄ…zuje niemal od poczÄ…tku istnienia ogrodów dziaÅ‚kowych.
- Regulamin Pracowniczego Ogrodu DziaÅ‚kowego uchwalony przez KrajowÄ… RadÄ™ POD w 1965 r. w § 67 ust. 2 okreÅ›laÅ‚, że altana może mieć powierzchniÄ™ do 12 m², natomiast w ust. 3 tego paragrafu mówiÅ‚ o tym, że altana nie może być przystosowana do staÅ‚ego zamieszkiwania.
- Regulamin Pracowniczego Ogrodu DziaÅ‚kowego uchwalony na VIII Krajowym Zjeździe Delegatów w Warszawie 15 listopada 1976 r. w § 70 okreÅ›liÅ‚, że powierzchnia zabudowy altany na terenach ogrodów o lokalizacji staÅ‚ej nie może przekraczać 20 m², a jej wysokość 3 m.
- Regulamin Pracowniczego Ogrodu DziaÅ‚kowego uchwalony w dniu 29 października 1981 r. przez KrajowÄ… RadÄ™ Polskiego ZwiÄ…zku DziaÅ‚kowców na podstawie § 72 litera „i” Statutu PZD § 45 stanowiÅ‚, że powierzchnia altany, w obrysie Å›cian zewnÄ™trznych, nie może przekraczać: w ogrodach znajdujÄ…cych siÄ™ w granicach miast – 20 m², w ogrodach poza granicami miast – 35 m².
- Regulamin Pracowniczego Ogrodu DziaÅ‚kowego uchwalony w dniu 25 listopada 1986 przez KrajowÄ… RadÄ™ Polskiego ZwiÄ…zku DziaÅ‚kowców na postawie § 11.1 Statutu PZD w § 68 okreÅ›laÅ‚, że altana w pracowniczym ogrodzie dziaÅ‚kowym może mieć powierzchniÄ™: w ogrodach miejskich do 25 m², natomiast w ogrodach podmiejskich do 35 m².
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane art. 29 stwierdzaÅ‚a, że pozwolenia na budowÄ™ nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na dziaÅ‚kach w rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych o powierzchni zabudowy do 25 m² w miastach i do 35 m² poza granicami miast.
- Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych w art. 13 ust. 1. WprowadziÅ‚a zapis, że na terenie dziaÅ‚ki nie może znajdować siÄ™ altana, której powierzchnia zabudowy przekracza powierzchniÄ™ okreÅ›lona w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
- Ustawa o ROD znowelizowaÅ‚a prawo budowlane. Od 19 stycznia 2014r. dopuszczalna powierzchnia zabudowy altany w miastach i poza miastami zostaÅ‚a zrównana we wszystkich ROD wynosi teraz 35 m².
- Regulamin ROD uchwalony przez KrajowÄ… RadÄ™ PZD w dniu 1 października 2015 r. w § 7 zakazuje zamieszkiwania na dziaÅ‚kach, natomiast w § 44 okreÅ›la dopuszczalnÄ… powierzchniÄ™ altany.
Nie jest również prawdÄ™, że politycy uchwalajÄ…c ustawÄ™ o ROD nie wziÄ™li pod uwagÄ™ realnego zagospodarowania dziaÅ‚ek. Sejm podjÄ…Å‚ bowiem bardzo korzystne dla dziaÅ‚kowców uregulowania prawne, które zrównaÅ‚y dopuszczalnÄ… powierzchniÄ™ altan w ogrodach miejskich i podmiejskich do 35 m². Jest to najwiÄ™ksza powierzchnia, jakÄ… dopuszczaÅ‚y wszystkie przepisy, obowiÄ…zujÄ…ce niemal od poczÄ…tku istnienia ogrodów dziaÅ‚kowych. Zapis ustawy stanowi wiÄ™c ogromny sukces polskich dziaÅ‚kowców pod tym wzglÄ™dem, a nie ich porażkÄ™.
Warto wspomnieć, że w po wejÅ›ciu w życie wyżej wymienionych przepisów ustawy o ROD można zauważyć wyraźne zahamowanie budownictwa ponadnormatywnego na dziaÅ‚kach, bowiem zalegalizowane zostaÅ‚y w miastach altany wczeÅ›niej zaliczane do ponadnormatywnych, tj. o powierzchni od 25 m² do 35 m². W opinii przeważajÄ…cej części dziaÅ‚kowców obecnie dopuszczalna powierzchnia zabudowy jest wystarczajÄ…ca i zdecydowana wiÄ™kszość nowych altan ma odpowiednie wymiary.
Należy zatem po raz kolejny podkreÅ›lić, że budowa altan o wymiarach przekraczajÄ…cych normy okreÅ›lone zarówno w prawie budowlanym, ustawie o ROD, jak i przepisach zwiÄ…zkowych jest samowolÄ… budowlanÄ… i stanowi rażące naruszenie prawa, ponieważ wszystkie przywoÅ‚ane przepisy jasno i wyraźnie mówiÅ‚y o tym, że altana dziaÅ‚kowa powinna mieć okreÅ›lone wymiary i nie może sÅ‚użyć do zamieszkiwania.
Idea ogrodnictwa dziaÅ‚kowego zrodziÅ‚a siÄ™ w celu pomocy niezamożnym rodzinom. Ogrody wypeÅ‚niajÄ… bowiem funkcje rekreacyjne poprzez zapewnienie czynnego wypoczynku dziaÅ‚kowcom i ich rodzinom, produkcyjne, ponieważ zapewniajÄ… możliwość uprawy warzyw i owoców. WypeÅ‚niajÄ… też bardzo ważne funkcje spoÅ‚eczne poprzez ugruntowanie wiÄ™zi rodzinnych i aktywne wypeÅ‚nianie wolnego czasu gÅ‚ównie przez seniorów. Ogrody odpowiadajÄ… wiÄ™c na różne zapotrzebowania i peÅ‚niÄ… wiele ważnych funkcji spoÅ‚ecznych. Nie mogÄ… jednak stanowić odpowiedzi na wszystkie problemy i bolÄ…czki, a zwÅ‚aszcza na niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Wszystkie bowiem przepisy w sposób jednoznaczny wyłączaÅ‚y i nadal wyłączajÄ… funkcjÄ™ mieszkalnÄ… z przeznaczenia dziaÅ‚ki. Zapewnienie mieszkaÅ„ osobom ubogim i bezdomnym leży w kompetencjach organów paÅ„stwowych i wÅ‚adz samorzÄ…dowych, ponieważ organy te sÄ… zobowiÄ…zane do prowadzenia polityki sprzyjajÄ…cej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli. Rodzinne ogrody dziaÅ‚kowe nie mogÄ… wiÄ™c przejmować tych funkcji.
WZ