Odpowiedź na artykuł Pani Miry Suchodolskiej


 

        Po przeczytaniu artykułu redaktor Miry Suchodolskiej pt. „Związek Działkowców ma ludzi ze stali, czyli Zielona Rzeczpospolita za nasze pieniądze”, opublikowanego na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej dnia 14.06.2012r. Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Lublinie reprezentujący ponad trzydzieści tysięcy działkowców jest zaniepokojony i zdziwiony arogancją z jaką autorka odnosi się do ogrodnictwa działkowego w Polsce.
      Dziwi fakt, że na łamach tak poważnego dziennika tuż przed zbliżającym się terminem zbadania przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z Konstytucją ustawy z 08 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, publikowany jest tak tendencyjny i nieobiektywny artykuł przedstawiający w negatywnym świetle działkowców i Związek.
 
       Pani Mira Suchodolska nie ma wiedzy o funkcjonowaniu ogrodów ich roli i znaczeniu dla społeczeństwa, a przede wszystkim nie wie, że działkowcy to ludzie o różnym statusie materialnym. To właśnie ogrodnictwo działkowe daje im możliwość uprawiania działki. Autorka zapomniała, że w polskim społeczeństwie są grupy ludzi, których nie stać na zakup prywatnych działek.
       To dzięki rozwojowi ogrodnictwa działkowego miliony działkowców i ich rodzin mogą korzystać z dobrodziejstw natury.
Przykre jest to, że tego typu publikacje kształtują nieprawdziwy i kłamliwy obraz działkowców i Związku w Polsce. Wyrządzają krzywdę milionom polskich obywateli, którzy wieloletnią pracą kilku pokoleń stworzyli tak dobrze funkcjonujący system i prawo. To właśnie prawo jest solą w oku środowiska, które chce zawłaszczyć grunty znajdujące się w posiadaniu ogrodów. Stad też trwa walka z działkowcami z Związkiem, głównymi przeszkodami do celu, czyli przejęcia gruntów.
Ten artykuł jest kolejną cegłą w tej nieczystej grze.
 
      Okręgowy Zarząd PZD w Lublinie stanowczo sprzeciwia się takim działaniom i oczekuje, że na łamach wydawałoby się poważnego dziennika artykuły podejmujące temat ogrodnictwa działkowego w Polsce w sposób rzetelny będą informowały społeczeństwo o działaniach Związku i nie będą obrażały polskich działkowców- ludzi, którzy sobie nie zasłużyli na takie traktowanie.
                                                           
                                                  
 
                                                                  Prezes OZ PZD w Lublinie
                                                                  mgr Stanisław Chodak

 


Kącik ogrodniczy


Kupujemy kompostownik - 2020-03-27

 

Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywania  w ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.


Czas na dobry plan - 2020-03-19

 

Ostatnie zdarzenia w kraju i na świecie, wywołują duży niepokój. Konieczność ograniczenia przemieszczania się i zalecenia aby pozostać w domach, to aktualnie najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się  choroby. Niech to nie będzie czas zmarnowany.

Niebawem wrócimy do naszych ogrodów z szumiącą już na parapetach rozsadą i nasionami, coraz mocniej utwierdzeni w przekonaniu, jak cenne jest posiadanie własnych plonów.

Już teraz wato przygotować dobry plan

na ogród pełen ekologicznych warzyw.


Działkowa permakultura - 2019-12-09

 

Na działce powstaje ogromna ilość masy organicznej, która zamiast trafić do śmietnika, może zostać odpowiednio zagospodarowana. Zrównoważona gospodarka odpadami, pochodzącymi z działki, to jeden z elementów troski o przyrodę. Według założeń premalulatury, biodegradowalne odpady, to nic innego jak potencjał, z którego można nadal czerpać. Inspirowanie się naturą i stosowanie jej zasad, pozwala przywrócić naturalnemu środowisku jego pierwotną równowagę.