„Projekt obywatelski jest najbliższy PSL” - mówią posłowie partii


Kilka godzin przed pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu ustawy o ROD w Sejmie konferencję prasową zorganizował Klub Parlamentarny PSL.

Poseł Piotr Walkowski (PSL) wyjaśnił, że jego klub zapoznał się z  wszystkim projektami nowych ustaw działkowych (obywatelskim i  poselskimi) i jego partia jest zdecydowanie najbliżej projektu obywatelskiego i będzie go popierała.

Poseł odwołał się także do spotkań Ludowców z działkowcami z których wynika, że jednoznacznie popierają oni inicjatywę obywatelską, co znalazło najplenniejsze potwierdzenie w blisko  milionie podpisów, które złożyli na listach poparcia dla projektu.  W ocenie posła wola obywateli nie powinna być lekceważona przez posłów.

Poseł Walkowski dodał, że inicjatywa obywatelska w pełni uwzględnia wyrok TK, dlatego zarzuty o jego niekonstytucyjności są bezpodstawne.

 Następnie głos zabrał poseł Jarosław Górczyński (PSL), który  dodał, że sprawa nowej ustawy dotyczy czteromilionowej społeczności, dlatego nie należy pozbawiać tak licznej grupy obywateli wielopokoleniowego dorobku i niszczyć ponad 115-letniej tradycji.

Poseł zaznaczył, że ogrody działkowe są łakomym kąskiem dla deweloperów, dlatego nie należy dopuścić do sytuacji, w której w miejscu ogrodów powstaną apartamentowce.

 Przypominamy, że już o 13. 40 rozpocznie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ROD w Sejmie. Zachęcamy do śledzenia relacji „na żywo” za pośrednictwem strony sejmowej.


Kącik ogrodniczy


Kupujemy kompostownik - 2020-03-27

 

Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywania  w ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.


Czas na dobry plan - 2020-03-19

 

Ostatnie zdarzenia w kraju i na świecie, wywołują duży niepokój. Konieczność ograniczenia przemieszczania się i zalecenia aby pozostać w domach, to aktualnie najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się  choroby. Niech to nie będzie czas zmarnowany.

Niebawem wrócimy do naszych ogrodów z szumiącą już na parapetach rozsadą i nasionami, coraz mocniej utwierdzeni w przekonaniu, jak cenne jest posiadanie własnych plonów.

Już teraz wato przygotować dobry plan

na ogród pełen ekologicznych warzyw.


Działkowa permakultura - 2019-12-09

 

Na działce powstaje ogromna ilość masy organicznej, która zamiast trafić do śmietnika, może zostać odpowiednio zagospodarowana. Zrównoważona gospodarka odpadami, pochodzącymi z działki, to jeden z elementów troski o przyrodę. Według założeń premalulatury, biodegradowalne odpady, to nic innego jak potencjał, z którego można nadal czerpać. Inspirowanie się naturą i stosowanie jej zasad, pozwala przywrócić naturalnemu środowisku jego pierwotną równowagę.