Komunikat KR PZD w sprawie usuwania azbestu z terenów rodzinnych ogrodów działkowych
Krajowa Rada PZD informuje, że dziaÅ‚kowcy mogÄ… ubiegać siÄ™ o dofinansowanie na usuniÄ™cie azbestu ze Å›rodków z budżetu gminy, w której poÅ‚ożony jest ogród. Dotyczy to demontażu, pakowania, transportu wyrobów/odpadów zawierajÄ…cych azbest i przekazania ich na skÅ‚adowisko odpadów niebezpiecznych. Usunąć można m.in. pÅ‚yty eternitowe faliste lub pÅ‚askie czy rury azbestowo-cementowe. Uwaga, dofinansowanie nie obejmuje pokrycia kosztów poÅ‚ożenia nowego poszycia dachu.
Obecnie trwa nabór wniosków w gminach o dofinansowanie na usuniÄ™cie azbestu. SzczegóÅ‚owe informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych gmin. Krajowa Rada PZD zachÄ™ca dziaÅ‚kowców do wystÄ™powania z takowymi wnioskami, ponieważ w wielu ROD na terenie caÅ‚ego kraju altany majÄ… poszycie dachowe wykonane z eternitu. DziaÅ‚kowcy, którzy ceniÄ… sobie ekologiczne metody upraw i bliskość z przyrodÄ…, w szczególnoÅ›ci powinni doÅ‚ożyć wszelkich staraÅ„, aby pozbyć siÄ™ ze swoich dziaÅ‚ek tych silnie toksycznych materiaÅ‚ów. Krajowa Rada PZD zachÄ™ca również zarzÄ…dy ROD i okrÄ™gowe zarzÄ…dy do aktywnego wspierania dziaÅ‚kowców w tych dziaÅ‚aniach.
Warto podkreÅ›lić, że azbest jest zaliczany do jednego z dziesiÄ™ciu najgroźniejszych zanieczyszczeÅ„ na Ziemi. Oddychanie powietrzem, które zanieczyszczone jest wÅ‚óknami azbestu, powoduje, że jego wÅ‚ókna trafiajÄ… do pÅ‚uc, w których zostajÄ… już na zawsze. Chorobotwórczy wpÅ‚yw azbestu na ludzki organizm nie przynosi jednak natychmiastowych objawów. SÄ… one widoczne dopiero po wielu latach tj. po 20 – 50 latach od momentu narażenia organizmu na kontakt z azbestem. Azbest powoduje m.in. pylicÄ™ azbestowÄ…, raka pÅ‚uc, raka oskrzeli czy miÄ™dzybÅ‚oniaka opÅ‚ucnej czy otrzewnej. Należy pamiÄ™tać, że im wiÄ™cej jest wÅ‚ókien azbestu w powietrzu, którym siÄ™ oddycha, tym wiÄ™ksze jest ryzyko wywoÅ‚ania chorób, w efekcie których każdego roku na Å›wiecie umiera ok. 100 tysiÄ™cy osób.
ŹródÅ‚ami uwalniania siÄ™ azbestu do Å›rodowiska sÄ…:
- niewÅ‚aÅ›ciwie skÅ‚adowane odpady azbestowe, w tym tzw. dzikie wysypiska, szczególnie w lasach i odkrytych wyrobiskach,
- użytkowanie wyrobów azbestowych co w konsekwencji prowadzi do zanieczyszczenia powietrza pyÅ‚em azbestowym w wyniku: korozji i mechanicznych uszkodzeÅ„ pÅ‚yt azbestowo-cementowych, Å›cierania tarcz sprzÄ™gÅ‚owych i hamulcowych,
- niewÅ‚aÅ›ciwe usuwanie z dachów i elewacji wyrobów zawierajÄ…cych azbest,
- urzÄ…dzenia grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne i izolacje zawierajÄ…ce azbest. SÄ… to źródÅ‚a wystÄ™pujÄ…ce wewnÄ…trz pomieszczeÅ„. Co ważne, stosowanie wyrobów azbestowych, a w konsekwencji możliwość uwalniania wÅ‚ókien azbestu do Å›rodowiska, spowodowaÅ‚o wzrost zainteresowania wpÅ‚ywem azbestu na organizm.
Åšrodki przeznaczane na usuwanie azbestu pochodzÄ… z Priorytetowego Programu SYSTEM Narodowego Funduszu Ochrony Åšrodowiska: wsparcie dziaÅ‚aÅ„ ochrony Å›rodowiska i gospodarki wodnej realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej.
Krajowa Rada PZD dużą wagÄ™ przywiÄ…zuje do ekologizacji ROD. Jednym z jego elementów jest także usuwanie azbestu z ich terenów. Krajowa Rada PZD apeluje, aby sprawÄ™ usuwania azbestu z dziaÅ‚ek dziaÅ‚kowcy, zarzÄ…dy ROD i okrÄ™gowe zarzÄ…dy potraktowaÅ‚y priorytetowo, wykorzystujÄ…c gminne dofinansowanie do wykonania tego w sposób bezpieczny i nisko kosztowy.
SzczegóÅ‚owe informacje i terminy dotyczÄ…ce skÅ‚adania wniosków o dofinansowanie na usuniÄ™cie azbestu można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych gmin.
KRAJOWA RADA PZD