Moim zdaniem – Klimat


Nie wszyscy wierzą w to, że zmienia się klimat. Wielu twierdzi, że nigdy klimat na Ziemi nie był stały. Krzyżacy sprowadzili się do Polski w  XIII wielu, bo dało się u nas uprawiać winogrona, niezbędne do produkcji wina. Zatem kiedyś było cieplej. To prawda. Niewielkie wahania temperatur zawsze występowały. Ale mówimy o zmianach kolosalnych.

Są dwa rodzaje zmian klimatycznych. Jedne powolne, przez co rozumiem zmiany trwające tysiące czy nawet miliony lat, inne gwałtowne, mierzone latami. Oto blisko 700 milionów lat temu dokonał się proces zamarzania Ziemi. Temperatura na Ziemi spadała do -50 st. Cały glob pokrył lód o  grubości kilkuset metrów. Potem przez 25 milionów lat wszystko wracało do normy. Ziemia tajała.

Drugi rodzaj zmian to zmiany gwałtowne. 65 milionów lat temu asteroid o średnicy 10 km uderzył w Ziemię. Wyzwoliło to olbrzymią energię. Temperatura na powierzchni Ziemi dochodziła do 200 stopni. Zginęły rośliny i zwierzęta, między innymi i dinozaury.

Właśnie taka nagła zmiana klimatu nam zagraża. Część przyczyn zmian to nasza sprawka. Oto, wydobywając kopaliny uwalniamy zgromadzony tam dwutlenek węgla (CO2). Spalając drewno czy węgiel, hodując bydło dodajemy ten sam gaz do efektu cieplarnianego. Reszta dokona się bez naszego udziału – topniejące lodowce dodadzą miliony ton metanu (CH4). Efekt może być taki, że się ugotujemy. Dosłownie, bo przecież w 70% składamy się z wody, jesteśmy chodzącymi bukłakami. Nazywa się to efektem cieplarnianym.

Działkowcom nie trzeba tłumaczyć, co to takiego. Gromadzący się pod folią dwutlenek węgla blokuje oddawanie przez glebę ciepła, stąd wysoka temperatura wewnątrz namiotu. To się właśnie nazywa efektem cieplarnianym.

7 stycznia 2019 r.
Bartłomiej Kozera


Kącik ogrodniczy


Zanieczyszczenie środowiska a rodzinne ogrody działkowe - 2019-06-11

 

Zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego powstaje wskutek wprowadzania do otoczenia: powietrza, wody i gleby, czynników szkodliwych, które niszczą przyrodę, a tym samym środowisko życia ludzi, zwierząt i roślin.  Długotrwała emisja czynników degradujących środowisko prowadzi do jego skażenia. Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że człowiek ma ogromny wpływ na otaczającą go przyrodę, należy podjąć działania ograniczające ilość czynników szkodliwych wprowadzanych do  ekosystemu.


Zadbajmy o zdrowie w trakcie pracy na działce - 2019-04-24

 

 

Wiosną słońce staje się coraz częstszym gościem na działce, a budząca się do życia przyroda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Praca na działce, wśród śpiewu ptaków i roślinności to czysta przyjemność. Otaczająca nas przyroda to niestety nie tylko wschodzące kwiaty, pąki na drzewach, czy zielona trawa, ale także żyjące wokół nas organizmy. Niektóre z nich – tak jak np. kleszcze, mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Bardzo ważnym jest, więc aby się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.


Lubimy dżdżownice ! - 2019-04-05

 

Obecność dżdżownic w ogrodzie, dobrze świadczy o żyzności gleb, która jest naturalnym siedliskiem tych pożytecznych organizmów. Preferują one gleby zasobne w substancję organiczną, która stanowi ich główne źródło pokarmu.

 

Dżdżownice poprawiają żyzność gleby poprzez mineralizację i humifikację materii organicznej.