Porady Ogrodnicze
Prognozy pogody na najbliższe dni zapowiadajÄ… wysokie temperatury i upaÅ‚y. W tym czasie roÅ›liny bÄ™dÄ… potrzebowaÅ‚y szczególnej troski, a w szczególnoÅ›ci nawadniania. Warto rozsÄ…dnie gospodarować wodÄ…, aby jak najwiÄ™cej skorzystaÅ‚y z niej roÅ›liny, a jednoczeÅ›nie by ograniczać jej straty. Jak to zrobić?

Latem w kompostowniku szybko przybywa materii organicznej. Do kompostu systematycznie dodajemy skoszonÄ… trawÄ™, podsuszone chwasty, rozdrobnione gałązki z letniego ciÄ™cia drzew i organiczne resztki ze stoÅ‚u tj. skorupki z jajek, fusy z kawy, herbaty czy obierki owoców i warzyw. Nie zapominajmy o tym, że kompost latem wymaga naszej szczególnej uwagi.

Na wielu dziaÅ‚kach w ROD nadmiernie rozrastajÄ…ce siÄ™, źle dobrane w przeszÅ‚oÅ›ci, ogromne drzewa stajÄ… siÄ™ z czasem dużym kÅ‚opotem dla dziaÅ‚kowców, ich sÄ…siadów i caÅ‚ych ogrodów. RadÄ… na unikanie takich kÅ‚opotów może być sadzenie drzew i krzewów szczepionych na pniu, które sÄ… idealnym wyborem na dziaÅ‚kÄ™ w ROD, ponieważ sÄ… dekoracyjne i jednoczeÅ›nie nie zajmujÄ… wiele miejsca, a co za tym idzie, wpisujÄ… siÄ™ w zalecenia zawarte w regulaminie ROD.

Nawozy zielone sÄ… prostym i tanim sposobem wzbogacenia gleby w substancje organiczne, próchnicÄ™ oraz życie mikrobiologiczne gleby. DodatkowÄ… ich zaletÄ… jest duża dostÄ™pność w porównaniu z obornikiem oraz znaczna Å‚atwość stosowania. Dlatego powinny być staÅ‚ym elementem naszych dziaÅ‚ek.

Do najważniejszych zasad utworzenia dobrego kompostu należy bogaty dobór materiaÅ‚ów organicznych: pochodzÄ…ce z dziaÅ‚ki części roÅ›lin, odpadki kuchenne, (niezadrukowany) papier, ziemia ogrodowa (torf), nawozy organiczne wnoszÄ…ce azot np. obornik, kurzak lub (oraz) niewielkie iloÅ›ci nawozów mineralnych.
W niektórych regionach, w tym na Podkarpaciu, od koÅ„ca marca nie spadÅ‚a przysÅ‚owiowa kropla deszczu. Mimo podlewania roÅ›liny sÅ‚abo rosnÄ…, a zawiÄ…zki owoców zaczynajÄ… opadać. Jak sobie radzić z przedÅ‚użajÄ…cÄ… siÄ™ suszÄ…? Podlewaj roÅ›liny rzadziej, ale wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… wody. RoÅ›liny podlewane w ten sposób majÄ… lepiej rozwiniÄ™ty system korzeniowy, który siÄ™ga głębiej w poszukiwaniu wody, dlatego sÄ… one bardziej odporne na suszÄ™.
Nie tylko dzieci majÄ… radość z okrywania ciekawych zwierzÄ…tek czy roÅ›lin na dziaÅ‚ce. DoroÅ›li również cieszÄ… siÄ™ z niektórych ogrodowych mieszkaÅ„ców. U nas od ubiegÅ‚ego roku zamieszkuje padalec i bardzo nas to cieszy. Staramy siÄ™ go nie przepÅ‚oszyć, by zostaÅ‚ u nas jak najdÅ‚użej, a może żyć okoÅ‚o 30 lat! Padalec ze wzglÄ™du na brak odnóży czÄ™sto jest mylony z wężem lub żmijÄ…, tymczasem to beznoga jaszczurka. Od węży odróżnia go obecność powiek i otwory uszne, nie jest jadowity.
Rodzinne ogrody dziaÅ‚kowe tworzÄ… swoiste ekosystemy, których charakterystycznÄ… cechÄ… jest bogata różnorodność gatunków roÅ›lin stanowiÄ…cych pożytek dla pszczóÅ‚ i innych owadów zapylajÄ…cych. Regulamin Rodzinnego Ogrodu DziaÅ‚kowego dopuszcza hodowlÄ™ pszczóÅ‚ w pasiece zbiorowej, która musi być odizolowana żywopÅ‚otem lub 3 metrowym ekranem, co poprawia bezpieczeÅ„stwo użytkowników dziaÅ‚ek jednoczeÅ›nie pozwalajÄ…c owadom na korzystanie z pożytków.

Do prawidÅ‚owego wzrostu i rozwoju, roÅ›liny potrzebujÄ… wody, Å›wiatÅ‚a, powietrza oraz zwiÄ…zków pokarmowych. Każdego roku gleba jest zubożana w makro i mikroskÅ‚adniki, które sÄ… systematycznie „zabierane” wraz z plonami.
Dla zachowania równowagi i żyznoÅ›ci gleby, należy uzupeÅ‚niać powstaÅ‚e w ten sposób niedobory poprzez odpowiednie nawożenie. Zrównoważone dawki nawozów mineralnych, zastosowane w odpowiednich proporcjach, przeÅ‚ożą siÄ™ bezpoÅ›rednio na wielkość i jakość plonu.
PoczÄ…tek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowoczeÅ›nianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiÄ…zaÅ„ uÅ‚awiajÄ…cych prace na dziaÅ‚ce. Warto poÅ›wiÄ™cić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. KorzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…ce z wytwarzania kompostu oraz możliwoÅ›ci jego wykorzystywania w ogrodzie sÄ… powszechnie znane. Należy jednak podkreÅ›lić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzÄ…cej z dziaÅ‚ki, która zamiast trafić do Å›mietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtaÅ„szych nawozów organicznych jakim jest kompost.
Pliki do pobrania