Porady Ogrodnicze

Obecność dżdżownic w ogrodzie, dobrze Å›wiadczy o żyznoÅ›ci gleb, która jest naturalnym siedliskiem tych pożytecznych organizmów. PreferujÄ… one gleby zasobne w substancjÄ™ organicznÄ…, która stanowi ich gÅ‚ówne źródÅ‚o pokarmu.
Dżdżownice poprawiają żyzność gleby poprzez mineralizację i humifikację materii organicznej.

Nadchodzi wiosna i zaczynamy pierwsze prace w ogrodzie. Warto pamiÄ™tać również o kompostowniku. Po okresie zimy wymaga on odpowiedniej pielÄ™gnacji.

NiebezpiecznÄ… tendencjÄ… i ogromnym zaniedbaniem jest przeksztaÅ‚canie ogrodów dziaÅ‚kowych w przestrzenie rekreacyjne i caÅ‚kowite zaniechanie upraw ogrodniczych. Przeniesienie życia towarzyskiego na teren ogrodów i wykorzystywanie dziaÅ‚ek w rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowcach wyłącznie do celów rozrywkowych, znacznie obniża jakość spÄ™dzanego czasu w ogrodzie i wpÅ‚ywa niekorzystnie na relacje miÄ™dzysÄ…siedzkie. Takie zubożenie funkcji ogrodu kÅ‚uci siÄ™ z tradycjÄ… ogrodnictwa dziaÅ‚kowego.
Rodzinne Ogrody DziaÅ‚kowe to wielka zioÅ‚owa apteka – takie sÄ… pierwsze wnioski z badaÅ„ etnobotanicznych w ogrodach w SÅ‚upsku, Ustce i SÅ‚awnie. W ROD najchÄ™tniej uprawiane sÄ… takie gatunki, jak: żywokost, pierwiosnek lekarski, lebiodka majerankowa, malwa czarna, lubczyk, czosnek, czosnek niedźwiedzi, pysznogÅ‚ówka.
Po raz kolejny Generalna Dyrekcja Ochrony Åšrodowiska (GDOÅš) przekazaÅ‚a do różnych instytucji ulotki zawierajÄ…ce Kodeks dobrych praktyk w ogrodnictwie wobec roÅ›lin inwazyjnych obcego pochodzenia. Każdy dziaÅ‚kowicz zna uprawiane na dziaÅ‚ce roÅ›liny, ale nie zawsze zdaje sobie sprawÄ™ z tego, że część z nich należy do roÅ›lin inwazyjnych, które wydostajÄ… siÄ™ poza ogrodzenie ogrodu i ograniczajÄ… wystÄ™powanie rodzimej flory.

GÅ‚ównym zaÅ‚ożeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci oÅ›wiatowej PZD jest popularyzacja wiedzy z zakresu ogrodnictwa, modernizacji i zagospodarowania ogrodów.
Polski ZwiÄ…zek DziaÅ‚kowców jest jednÄ… z niewielu organizacji w Polsce, która obejmuje tak licznÄ… grupÄ™ odbiorców - bowiem z ogrodnictwem dziaÅ‚kowym zwiÄ…zane jest ponad 1 milion osób. Dlatego dobra oferta szkoleniowa i wydawnicza jest kluczem do upowszechniania rzetelnej wiedzy i stanowi tak istotnÄ… w obecnych realiach bazÄ™ informacyjnÄ….
Kiedy pokrywa Å›nieżna nie jest zbyt gruba, a temperatura nie spada wiele poniżej zera ptaki poradzÄ… sobie same – bÄ™dÄ… miaÅ‚y dostÄ™p do nasion i owoców roÅ›lin, a także mogÄ… siÄ™ jeszcze żywić owadami i ich larwami. Kiedy jednak nadejdÄ… mrozy, a ziemiÄ™ przykryje gruba warstwa Å›niegu – wówczas ptaki nie sÄ… w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia, gdyż dostÄ™p do niego jest znacznie utrudniony.

Åšrodki ochrony roÅ›lin, nawozy mineralne i generalnie wszystkie preparaty chemiczne należy stosować wyłącznie w okresie przydatnoÅ›ci do użycia przewidzianej przez producenta oraz przechowywać w warunkach przez niego zalecanych. Przed ich wyrzuceniem należy zapoznać siÄ™ z etykietÄ… Å›rodka chemicznego. Jeżeli znajduje siÄ™ na niej chociaż jeden z poniższych piktogramów:
-opakowanie po takim Å›rodku należy bezwzglÄ™dnie potraktować jako „odpad niebezpieczny” i wyrzucić do specjalnie oznaczonych pojemników lub oddać (nieodpÅ‚atnie) do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON).

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem ROD (§68 pkt. 5) w ogrodach dziaÅ‚kowych obowiÄ…zuje caÅ‚kowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roÅ›linnych oraz że dziaÅ‚kowców obowiÄ…zuje także prawo miejscowe ustanawiane przez gminy, a których wiÄ™kszość podjęła uchwaÅ‚y o caÅ‚kowitym zakazie spalania na ich terenie. Dlatego rozpalanie ognisk w miastach grozi grzywnÄ… co najmniej 500 zÅ‚.

Sadzenie roślin iglastych w ogrodzie należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby mieć czas na przygotowanie pod nie stanowiska.
Pliki do pobrania