Porady Ogrodnicze

Ostatnie zdarzenia w kraju i na Å›wiecie, wywoÅ‚ujÄ… duży niepokój. Konieczność ograniczenia przemieszczania siÄ™ i zalecenia aby pozostać w domach, to aktualnie najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania siÄ™ choroby. Niech to nie bÄ™dzie czas zmarnowany.
Niebawem wrócimy do naszych ogrodów z szumiÄ…cÄ… już na parapetach rozsadÄ… i nasionami, coraz mocniej utwierdzeni w przekonaniu, jak cenne jest posiadanie wÅ‚asnych plonów.
Już teraz wato przygotować dobry plan
na ogród peÅ‚en ekologicznych warzyw.

Na dziaÅ‚ce powstaje ogromna ilość masy organicznej, która zamiast trafić do Å›mietnika, może zostać odpowiednio zagospodarowana. Zrównoważona gospodarka odpadami, pochodzÄ…cymi z dziaÅ‚ki, to jeden z elementów troski o przyrodÄ™. WedÅ‚ug zaÅ‚ożeÅ„ premalulatury, biodegradowalne odpady, to nic innego jak potencjaÅ‚, z którego można nadal czerpać. Inspirowanie siÄ™ naturÄ… i stosowanie jej zasad, pozwala przywrócić naturalnemu Å›rodowisku jego pierwotnÄ… równowagÄ™.

Jednym z najważniejszych czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na rozwój roÅ›lin oraz ich plonowanie jest kwasowość gleb. Optymalny odczyn gleby jest ważnym elementem decydujÄ…cym o kulturze gleby. WÅ‚aÅ›ciwy poziom zakwaszenia Å›rodowiska glebowego, decyduje o dostÄ™pnoÅ›ci skÅ‚adników pokarmowych dla roÅ›lin, a ta wpÅ‚ywa na kondycjÄ™ i zdrowotność upraw.
WrzesieÅ„ oznajmia wszystkim, że nadszedÅ‚ koniec lata. W ogrodach wciąż dojrzewajÄ… pomidory, oberżyny i dynie. To czas zbirów i przetworów, ale i pierwszych prac, które wykonuje siÄ™ z myÅ›lÄ… o przyszÅ‚ym sezonie.

RoÅ›liny miododajne stanowiÄ… pożytek nie tylko dla pszczóÅ‚ miodnych, ale również dla pszczóÅ‚ samotnic oraz trzmieli. Warto zachÄ™cić pożyteczne owady do zasiedlania ogrodów i dziaÅ‚ek ogrodniczych.

Przy sÅ‚abo napowietrzonej glebie, zwÅ‚aszcza w miejscach zacienionych pojawiajÄ… siÄ™ problemy z mchem. Widok trawnika, pÅ‚ytek chodnikowych czy kamieni poroÅ›niÄ™tych zielonÄ… skorupÄ… mszaków może obniżać estetykÄ™ ogrodu. Oto przykÅ‚ady jaki sposób można poradzić sobie z uporczywie powracajÄ…cym mchem.
Technika podlewania
– Najlepsze efekty dla roÅ›lin i gleby daje nawadnianie kroplowe (system dostarczania wody bezpoÅ›rednio pod roÅ›liny).
– Podlewanie konewkÄ… jest pracochÅ‚onne i maÅ‚o skuteczne ze wzglÄ™du na pÅ‚ytkie zwilżanie gleby.
– Użycie węża ogrodowego też nie jest korzystne, ze wzglÄ™du na niszczenie struktury gleby, brak oszczÄ™dnego wydatkowania wody i zbyt niskÄ… temperaturÄ™ wody.
– Zraszacze mogÄ… pogarszać zdrowotność roÅ›lin, ponieważ mokra powierzchnia liÅ›ci sprzyja poparzeniom oraz rozwojowi chorób grzybowych.
Latem w kompostowniku szybko przybywa materii organicznej. Do kompostu systematycznie dodajemy skoszonÄ… trawÄ™, podsuszone chwasty, rozdrobnione gałązki z letniego ciÄ™cia drzew i organiczne resztki ze stoÅ‚u tj. skorupki z jajek, fusy z kawy, herbaty czy obierki owoców i warzyw. Nie zapominajmy o tym, że kompost latem wymaga naszej szczególnej uwagi.

Zanieczyszczenie Å›rodowiska przyrodniczego powstaje wskutek wprowadzania do otoczenia: powietrza, wody i gleby, czynników szkodliwych, które niszczÄ… przyrodÄ™, a tym samym Å›rodowisko życia ludzi, zwierzÄ…t i roÅ›lin. DÅ‚ugotrwaÅ‚a emisja czynników degradujÄ…cych Å›rodowisko prowadzi do jego skażenia. Dlatego biorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że czÅ‚owiek ma ogromny wpÅ‚yw na otaczajÄ…cÄ… go przyrodÄ™, należy podjąć dziaÅ‚ania ograniczajÄ…ce ilość czynników szkodliwych wprowadzanych do ekosystemu.
WiosnÄ… sÅ‚oÅ„ce staje siÄ™ coraz czÄ™stszym goÅ›ciem na dziaÅ‚ce, a budzÄ…ca siÄ™ do życia przyroda zachÄ™ca do aktywnoÅ›ci na Å›wieżym powietrzu. Praca na dziaÅ‚ce, wÅ›ród Å›piewu ptaków i roÅ›linnoÅ›ci to czysta przyjemność. OtaczajÄ…ca nas przyroda to niestety nie tylko wschodzÄ…ce kwiaty, pÄ…ki na drzewach, czy zielona trawa, ale także żyjÄ…ce wokóÅ‚ nas organizmy. Niektóre z nich – tak jak np. kleszcze, mogÄ… zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Bardzo ważnym jest, wiÄ™c aby siÄ™ przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.
Pliki do pobrania