Porady Ogrodnicze

Jak radzić sobie z zarazą ziemniaka na pomidorze?
Choroba grzybowa, która powraca co roku. Wilgotne powietrze, chłodne noce i ciepłe dnie sprzyjają jej rozwojowi.

W maju zwykle spodziewamy się ochłodzeń. Przymrozki występują najczęściej w drugiej połowie miesiąca. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). W tym okresie warto bacznie obserwować prognozę pogody.

Wszyscy wiemy, że uprawy potrzebują nawadniania. Jednak ważne jest, aby rozważnie gospodarować wodą. Oto najważniejsze zasady racjonalnego podlewania:
Ogrody działkowe, które jeszcze do niedawna stanowiły wyłączne źródło uzupełnienia i ratowania budżetu domowego poprzez uprawę roślin jadalnych przekształcają się coraz częściej w tereny rekreacyjne. Niemalże na każdej działce większość terenu stanowi trawnik.

W okresie suszy należy szczególnie dbać o okrywanie gleby. Ograniczenie parowania wody z gleby to podstawowe działanie w ochronie zasobów wodnych. Jak zachować wilgoć w glebie?

Dziś przepis na preparat z mniszka lekarskiego
Stosuje się go na rośliny w formie oprysku oraz do podlewania kompostowanej materii organicznej.
Liście i kwiaty mniszka najlepiej zbierać w końcu kwietnia i na początku maja..

Klimat się zmienia. Z roku na rok zwiększa się częstotliwość anomalii pogodowych. Tej zimy w wielu miejscach kraju praktycznie nie było pokrywy śnieżnej, a wiosenna, słoneczna i bezchmurna aura zapowiada poważny problem z suszą.

Bezśnieżna zima.
Wiosna z długimi okresami bez opadów.
Wiatr i słońce.
Jest susza.

Podstawowym nawozem polecanym do zasilania upraw w ogrodach działkowych jest kompost. Ten pełnowartościowy nawóz organiczny dostarcza niezbędnych składników pokarmowych oraz wpływa korzystnie mikroflorę gleby.

Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywania w ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.
Pliki do pobrania