Porady Ogrodnicze

Nawożenie zastosowane przed siewem lub sadzeniem jest dla wielu roślin niewystarczające - do wzrostu potrzebują składników pokarmowych dostępnych przez cały okres wegetacji.

Próbując zrozumieć problem marnowania, należy szerzej spojrzeć jak funkcjonuje społeczeństwo skupione na konsumpcji. Należy uświadomić sobie jak wpływa na środowisko ilość wyrzucanych rzeczy, opakowań, produktów żywnościowych oraz ogrom energii zużytej na ich wytworzenie i transport.
Tylko od nas zależy czy wolimy „mieć czy Być?”.
W najbliższą sobotę (15 maja 2021 r.) w Radio Lublin po godzinie 11 rozpocznie się program pn. „Dom i ogród”. Tym razem nowi działkowcy dowiedzą się w jaki sposób założyć kompostownik. Dlaczego warto kompostować. Co można dodawać do kompostu i jak go pielęgnować by proces rozkładu zachodził bez zakłóceń.

Przed nami zimni ogrodnicy: „Pankracy, Serwacy i Bonifacy – to źli na ogrody chłopacy”. Z „zimną Zośką” wiąże się napływ arktycznego powietrza z dalekiej północy. Ta zimna masa powietrza niesie już pewnie ostatni raz na wiosnę, ryzyko wystąpienia ujemnej temperatury. Choć prognoza pogody najbliższe dni nie przewiduje znacznego ochłodzenia warto pamiętać, że nawet krótkotrwały spadek temperatury poniżej zera w okresie kiedy rośliny są już w zaawansowanym wzroście może zaszkodzić zawiązkom, kwiatom i roślinom ciepłolubnym.
Wpływ rozwijającej się cywilizacji, rozlewanie się miast i wciąż powszechna betonoza stwarza coraz trudniejsze warunki dla życia i funkcjonowania owadów zapylających. Istnieje wiele prostych sposobów by pomóc tym organizmom. Warto zachęcić pożyteczne owady do zasiedlania ogrodów i działek ogrodniczych.

W najbliższą sobotę (24 kwietnia 2021 r.) w Radio Lublin po godzinie 11 rozpocznie się program pn. „Dom i ogród”. Tym razem nowi działkowcy dowiedzą się w jaki sposób założyć ogród warzywny by ograniczyć potrzebę stosowania środków chemicznych.

Na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w aktualnościach oraz na profilu na Facebooku zamieszczona została informacja o Kodeksie dobrych praktyk "Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia". Zachęcamy do zapoznani się z publikacją Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych.

Uprawa roślin ogrodniczych, szczególnie na niewielkim areale, wymaga systematycznej rotacji gatunków. Zmianowanie roślin pozwala ograniczyć zjawisko zmęczenia gleby, na które składają się takie czynniki jak: jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie w glebie związków hamujących wzrost i rozwój roślin następczych, kumulacja organizmów o działaniu chorobotwórczym oraz chwastów.

W ramach projektu „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030” powstaje strategia rozwoju dla miasta Lublin w perspektywie do roku 2030.
Pliki do pobrania