Porady Ogrodnicze
Porady ogrodnicze na październik
● Porządki Odchwaszczamy rabaty, usuwamy kwiaty roczne, które już przekwitły oraz rośliny „zważone” przez przymrozki, dosadzamy jesienne dekoracje np. wrzosy, starce, ozdobne kapusty (nie boją się przymrozków).Cytowana przez DZIAŁKOWCA nr 08(780) Dr Hanna Legutowska z SGGW w Warszawie przypomniała użytkownikom działek bardzo ważną rzecz.(cyt.) "Nasze ogrody nie są tylko przeznaczone dla ludzi,którzy przystosowują je na własny użytek, ale są również siedliskiem roślin, ptaków, owadów i innych zwierząt. Trzeba o tym pamiętać...".
Ponad pięćdziesiąt lat temu, kiedy świat balansował na krawędzi kryzysu nuklearnego, papież Jan XXIII napisał encyklikę, w której nie ograniczał się jedynie do odrzucenia wojny, ale chciał przekazać propozycję pokoju. Obecnie, w obliczu globalnej degradacji środowiska, papież Franciszek próbuje nawiązać dialog podejmując ten niezwykle ważny temat dotyczący środowiska naturalnego w kontekście współczesnych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i ekologią w swojej drugiej encyklice „Laudato si”. Encyklika jest najważniejszym dokumentem skierowanym przez papieża do biskupów i wiernych na całym świecie w kwestii nauczania. Wyżej od niej stoi tylko dekret nazywany konstytucją apostolską.
ZIELONA TERAPIA to forma ogrodnictwa, której celem jest poprawa jakości ludzkiego życia, sprawności fizycznej i samopoczucia. Ma redukować stres, napięcia i tłumić agresję, wyciągać z depresji, przywracać społecznie, rehabilitować. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest pierwszą uczelnią w naszym kraju, która hortiterapię - zwaną zieloną terapią - wprowadza jako specjalność akademicką. Już w październiku pierwsi studenci mają szansę rozpocząć naukę - zarówno na studiach dziennych, jak i niestacjonarnych.
Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni rodzinne ogrody ożyły. Na działkach praca wre. Wiosna to bowiem czas pozimowych porządków. Oczyszczanie działek i pierwsze grille w gronie rodziny i przyjaciół generują wiele odpadów. Dlatego działkowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na segregację śmieci i składowanie ich w przeznaczonym do tego miejscu.
Białostockie Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Agro-Group w ramach Kampanii edukacyjnej „Jeż swój zwierz” rozpoczyna ogólnopolską akcję informacyjną. Celem projektu jest ochrona jeży. Krajowa Rada PZD postanowiła przyłączyć się do tej akcji.
Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają ogromną rolę w naszym życiu a także w naturalnym ekosystemie Ziemi. Ponad 80% wszystkich roślin jest od nich uzależnione i każda ujma w ich populacji może mieć ogromne konsekwencje dla rolnictwa, ekonomii, a także bioróżnorodności i równowagi w środowisku naturalnym.
Jesienne porządki w ogrodach działkowych rozpoczęły się na dobre. Niestety, podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, pojedynczy działkowcy dopuszczają się spalania liści czy gałęzi. Krajowa Rada PZD przypomina o bezwzględnym zakazie palenia ognisk na działkach. Za złamanie zakazu grozi sroga kara.

Zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach coraz bardziej. Przyczyn jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są: postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk. Dlatego też gorąco zachęcamy do budowania i stawiania domków dla dzikich zapylaczy na swoich działkach i w ogródkach. Stwórzmy im odpowiednie warunki do życia, rozmnażania i pracy, czyli zapylania, które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców.
Pliki do pobrania