Porady Ogrodnicze
W zakładce porady ogrodnicze jest już dostępny kalendarz prac na styczeń. Zachęcamy do zapoznania się. (TUTAJ)
Susza fizjologiczna dotyczy gatunków iglastych i zimozielonych uprawianych w pojemnikach oraz w gruncie. W wyniku tego zjawiska roÅ›liny mogÄ… nie przetrwać zimy. Powodem wystÄ…pienia suszy fizjologicznej u roÅ›lin nie sÄ… silne mrozy, jednak brak możliwoÅ›ci pobrania wody z podÅ‚oża.
Zachęcamy do zapoznania się z poradami ogrodniczymi na grudzień. W tym miesiącu m.in.: o tym, co robić, jesli pojawiły się już pierwsze opady śniegu, jak zabezpieczyć wrażliwe gatunki roślin, o bieleniu pni drzew owocowych i co robić, by nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej roślin zimozielonych oraz iglastych.
WiÄ™kszość dziaÅ‚kowców spÄ™dza czas na dziaÅ‚ce od wiosny do jesieni uprawiajÄ…c i pielÄ™gnujÄ…c roÅ›liny. Ci, którzy odwiedzajÄ… dziaÅ‚ki również w okresie zimowym, chÄ™tnie dokarmiajÄ… ptaki. Kiedy i jak to robić, żeby nie zaszkodzić ptakom?

Obecność porostów Å›wiadczy o dużej czystoÅ›ci powietrza w danym rejonie. Porosty nie majÄ… wpÅ‚ywu na wzrost, a z pewnoÅ›ciÄ… nie szkodzÄ… drzewu, na którym rosnÄ….

Mech na trawniku zwalczymy specjalnymi nawozami do trawników, które w swoim skÅ‚adzie zawierajÄ… siarczan żelaza.
Zanim nadejdÄ… pierwsze jesienne przymrozki z rabat na dziaÅ‚ce wykopujemy części podziemne roÅ›lin niezimujÄ…cych w gruncie. Niektóre gatunki wykopuje siÄ™ we wrzeÅ›niu, inne do koÅ„ca października. Do gruntu bÄ™dzie można je posadzić dopiero w kolejnym roku, w drugiej poÅ‚owie maja po tzw. zimnych ogrodnikach.
RoÅ›liny, które nie zimujÄ… w gruncie to: dalia, begonia bulwiasta, mieczyk, paciorecznik, bÅ‚onczatka, acidantera, eukomis, galtonia, agapant, krokosmia, nerina, tritonia, sprekalia, zefirant.

Wykorzystanie odpadów kokosowych w ogrodnictwie jest stosowane na coraz szerokÄ… skalÄ™ gÅ‚ównie ze wzglÄ™du na trwałą strukturÄ™ materiaÅ‚u oraz odpowiednie warunki powietrzno-wodne. Ponadto produkty kokosowe sÄ… przyjazne Å›rodowisku, ponieważ ich pozyskiwanie nie eksploatuje zasobów naturalnych, a zużyty materiaÅ‚ jest caÅ‚kowicie biodegradowalny, wiÄ™c nie ma problemu z jego utylizacjÄ….

Podczas okresu wegetacyjnego materiaÅ‚y okrywajÄ…ce glebÄ™ tracÄ… swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, ponieważ w procesie rozkÅ‚adu pogarszajÄ… siÄ™ ich cechy fizykochemiczne. Przed nastaniem zimy należy ocenić stan Å›cióÅ‚ek i zadecydować o ich przeznaczeniu.
MateriaÅ‚ wykorzystywany do Å›cióÅ‚kowania w okresie wegetacyjnym
jest cenny również po sezonie.
- W jaki sposób zagospodarować Å›cióÅ‚ki organiczne jesieniÄ…?
Pliki do pobrania