Archiwum

Od początku lat 90 tych Polski Związek Działkowców zmaga się z problemem roszczeń do gruntów ROD. Jest to o tyle kuriozalna sytuacja, że PZD zawsze przejmował grunty w dobrej wierze, w pełnym zaufaniu do władz publicznych, które były ich dysponentem. Dopiero po latach okazuje się, że w wyniku błędów urzędniczych, grunty zajęte przez ogrody obarczone są wadami prawnymi.
W dniach 23-25 czerwca 2014 roku odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców. Komisja zgodnie ze statutowymi kompetencjami dokonała badania sprawozdania finansowego Związku za 2013 rok i za okres 1-18 stycznia 2014 roku.

Podczas posiedzenia KR PZD, które odbyło się 26 czerwca br. powołany został Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Rozbiórkom altan". Jego zawiązanie podyktowane jest potrzebą nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która wykluczy ryzyko rozbiórki altan, co bez zmiany prawa grozi nawet 900 000 działkowców.

Do najważniejszych tematów, którym zajmowała się Krajowa Rada podczas swojego ostatniego posiedzenia w dniu 26 czerwca br., należała kwestia projektu nowego statutu PZD. Intensywne prace nad tym dokumentem trwają już od kilku miesięcy. Podczas posiedzenia KR zostały przedstawione dotychczasowe efekty pracy specjalnie powołanej komisji statutowej, która wnikliwie rozpatrzyła wszystkie propozycje zmian, jakie zostały zgłoszone przez Okręgowe Zarządy, ROD oraz indywidualnych działkowców. W wyniku tych prac powstał projekt nowego statutu PZD, który został skierowany przez KR do ogólnokrajowych konsultacji z organami Związku i działkowcami.

Działkowcy z ROD "Waszyngtona" w Warszawie po raz kolejny mają powody do niepokoju. Urząd m.st. Warszawy tworzy plany inwestycyjne dotyczące inwestycji publicznej, która miałaby powstać na części ich działek. Przez teren, na którym dziś znajdują się grządki, trawniki i altany miałyby w przyszłości przebiegać tory tramwajowe.

Do Krajowej Rady PZD przekazywane są kolejne zdjęcia altan, które potwierdzają bezzasadność wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, w ocenie którego za altanę należy uznać wyłącznie niewielkie pawilony ogrodowe o lekkiej konstrukcji i ażurowych ścianach, nie związane trwale z gruntem, przeznaczone do wypoczynku oraz osłony przed słońcem i deszczem. Dla działkowców opinia ta jest zaskakująca, a wręcz szokująca, bowiem od przeszło 100 lat wznoszą na swoich działkach niewielkie domki, które z ażurowymi konstrukcjami mają niewiele wspólnego. Potwierdzeniem tego są zdjęcia, które zamieszczamy poniżej.

"Do osób, które nie mogą pozwolić sobie na letni wypoczynek poza domem, pomocną dłoń wyciągają działkowcy. Na terenie ogrodów działkowych są organizowane wczasy i letnie imprezy, które umilą czas dzieciom i dorosłym" - czytamy w najnowszym wydaniu Trybuny.

Po wejściu w życie nowej ustawy działkowcy stanęli przed dylematem: pozostać w PZD czy odłączyć ogród i powołać lokalne stowarzyszenie. Obecnie w rodzinnych ogrodach działkowych odbywają się zebrania podczas których działkowcy podejmują tą ważną decyzję.
Aby przybliżyć użytkownikom działek w ROD korzyści jakie niesie za sobą pozostanie w Polskim Związku Działkowców, Krajowa Rada PZD wydała ulotkę, w której przypomina jak wiele dotychczas udało się osiągnąć dzięki temu, że działkowcy pozostali razem.
KOMUNIKAT
Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców
z dnia 12 czerwca 2014 r.
w sprawie odbywających się w ROD zebrań wszystkich działkowców

"Działkowcy z kilkuset ROD w całym kraju zadecydowali o pozostaniu w szeregach Polskiego Związku Działkowców. Doświadczenie, poczucie stabilności, bezpieczeństwo i niskie koszty to główne argumenty, które ich zdaniem przemawiają za związaniem swojej przyszłości z ogólnopolską strukturą" - czytamy w najnowszym Dzienniku Trybuna.