Archiwum

Skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych ogłoszonego 11 lipca 2012 r., w zależności od rozwiązań przyjętych przez rządzących, dotkną mniej lub bardziej, ale każdego działkowca w Polsce.

Jak sama nazwa wskazuje jest to zwiÄ…zek dziaÅ‚kowców, a wiÄ™c to dziaÅ‚kowcy majÄ… w PZD peÅ‚niÄ™ wÅ‚adzy na każdym szczeblu zarzÄ…dzania.
O takim stanie przesÄ…dza § 42 ust. 1 statutu PZD, który stanowi, że czÅ‚onkiem organu ZwiÄ…zku może być jedynie czÅ‚onek zwyczajny PZD, a wiÄ™c tylko osoba użytkujÄ…ca dziaÅ‚kÄ™ w ROD może być czÅ‚onkiem organów PZD od ogrodu poczÄ…wszy, a na organach krajowych koÅ„czÄ…c. Wszystkie organy PZD pochodzÄ… z wyborów, poszczególne funkcje w organach wszystkich szczebli pochodzÄ… również z wyboru.

Zdanie odrębne do wyroku Trybunału Konstytucyjnego zgłosił także sędzia Marek Kotlinowski

Zdanie odrÄ™bne do wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego zgÅ‚osili dwaj sÄ™dziowie - jednym z nich byÅ‚ Andrzej Wróbel
Szanowny Panie Profesorze!
W imieniu milionowej spoÅ‚ecznoÅ›ci dziaÅ‚kowców pragniemy podziÄ™kować Panu za odwagÄ™ i determinacjÄ™, z jakÄ… stanÄ…Å‚ Pan w obronie wartoÅ›ci konstytucyjnych. WygÅ‚oszone przez Pana w dniu 11 lipca 2012 r.
zdanie odrÄ™bne od wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych przywróciÅ‚o nam wiarÄ™ w instytucjÄ™ SÄ™dziego TrybunaÅ‚u, który korzystajÄ…c z immunitetu oraz najwyższego stopnia niezależnoÅ›ci, w jakÄ… wyposażyÅ‚ Go Ustrojodawca, jest w stanie oprzeć siÄ™ wszelkim naciskom i pokusie ulegÅ‚oÅ›ci wobec wÅ‚adzy.
ZachÄ™camy do zapoznania siÄ™ z najważniejszymi informacjami dotyczÄ…cymi wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r., które ukazaÅ‚y siÄ™ na stronie internetowej pzd.pl

W dniu 14 lipca br. odbyÅ‚y siÄ™ spotkania kierowniczego aktywu Rady Wojewódzkiej SLD w Lublinie
z dziaÅ‚kowcami trzech ogrodów.

"Niech dziaÅ‚kowcy wyzbÄ™dÄ… siÄ™ zÅ‚udzeÅ„, że to, co siÄ™ dzieje, jest wymierzone w Polski ZwiÄ…zek DziaÅ‚kowców, a nie w nich. Otóż gÅ‚ównie w dziaÅ‚kowców! Spójrzmy co siÄ™ staÅ‚o na Slowacji, gdzie to zastosowano. DziaÅ‚ki niemal zniknęły, jest jakaÅ› forma szczÄ…tkowa. To bardzo niebezpieczne dla emerytów, biednych rodzin i wszystkich gorzej uposażonych. Wielu z nich traktuje dziaÅ‚ki jako szansÄ™ pozyskania żywnoÅ›ci, podratowania rent i emerytur. Coraz wiÄ™cej osób nie jest też w stanie wysÅ‚ać swoich dzieci na wakacje. SpÄ™dzajÄ… je wiÄ™c na tych dziaÅ‚kach, u dziadków. To wszystko jest zagrożone" - czytamy w czytamy w wywiadzie, którego przewodniczÄ…cy SLD Leszek Miller udzieliÅ‚ "Super Expressowi".

Z uzasadnienia wygÅ‚oszonego przez Prezesa TK wynika, że jako najwÅ‚aÅ›ciwsze rozwiÄ…zanie TrybunaÅ‚ wskazuje na zastosowanie wobec dziaÅ‚kowców umowy dzierżawy.
Co wiÄ™c dzierżawa bÄ™dzie oznaczaÅ‚a dla dziaÅ‚kowców?
Po pierwsze, konieczność zawarcia umowy, na której warunki musi siÄ™ zgodzić (a wrÄ™cz je okreÅ›lić) gmina. Bo to gmina, jako wÅ‚aÅ›ciciel gruntu – co podkreÅ›laÅ‚ TrybunaÅ‚ – ma mieć wpÅ‚yw na zasady korzystania z jej wÅ‚asnoÅ›ci.
Po drugie zaś, zgodnie z prawem za dzierżawę trzeba płacić, przy czym zasadniczo są to stawki określane przy uwzględnieniu wartości rynkowej terenu.
Po trzecie wreszcie, umowa dzierżawy jest zawierana najczęściej na czas określony lub można ją wypowiedzieć. Dotąd czas korzystania z działki nie był ograniczony, a dopuszczalność jej likwidacji była wyjątkiem i zawsze wiązała się z możliwością przejścia na nowy teren.
Po wyroku TK gwarancji takich już nie będzie.
