Archiwum
Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.
W 2014 roku, planami inwestycji i remontów zostało objętych 1 380 ogrodów, co stanowiło 28% wszystkich ROD w Polsce. Łącznie zaplanowano 2 007 zadań inwestycyjno – remontowych. Z powyższych zaplanowanych zadań rodzinne ogrody działkowe wykonały 1 734 zadań inwestycyjno - remontowych w 1 335 rodzinnych ogrodach działkowych. Łącznie rodzinne ogrody działkowe zrealizowały zadania w 28 % ROD zlokalizowanych na terenie Polski o łącznej wartości 24 150 761 zł.
Okręgowy Zarząd PZD w Lublinie przypomina, że w 2015 r. każde zadanie inwestycyjne lub remontowe w ROD powinno być realizowane zgodnie z zapisami Uchwały nr 6/XXIV/2015 Krajowej Rady PZD z dnia 15.01.2015 r. w sprawie realizacji inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych.
Altany w ogrodach działkowych nie potrzebują świadectwa energetycznego, czyli dokumentu określającego jakość budynku czy mieszkania z punktu widzenia zużycia energii. Mówi o tym art. 3 znowelizowanej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 29 sierpnia 2014 roku, która wejdzie w życie 9 marca br.
Zbliża się okres walnych zebrań sprawozdawczo – wyborczych członków PZD w ROD. Jest to najlepsza okazja, aby zastanowić się nad potrzebami ROD w zakresie zagospodarowania i zaplanować nowe inwestycje lub remonty. Mimo, iż co roku ogrody działkowe przeprowadzają wiele inwestycji i remontów infrastruktury ogrodowej, to potrzeby w tym zakresie są w dalszym ciągu spore. Jeszcze wiele ogrodów nie posiada podstawowej infrastruktury takiej jak sieć wodociągowa, energetyczna czy budynki administracyjne. Wiele też ogrodów jest niedoinwestowanych.
Obradująca w dniu 15 stycznia 2015 roku Krajowa Rada PZD podjęła m.in. dwie uchwały: uchwałę nr 3/XXIV/2015 w sprawie zasad funkcjonowania Funduszu Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polskim Związku Działkowców oraz uchwałę nr 6/XXIV/2015 w sprawie inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych w Polskim Związku Działkowców.
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej STOP ROZBIÓRKOM ALTAN wstępnie zaplanował, iż przekazanie projektu ustawy wraz z podpisami nastąpi 9 października br. (czwartek). Decyzja ta podyktowana jest harmonogramem posiedzeń Sejmu, została także skonsultowana z Prezydium KR PZD.
W związku z powyższym uprzejmie prosimy o nadsyłanie podpisów do siedziby Komitetu do dnia 6 października br. Przesyłając podpisy z wyprzedzeniem unikniemy ryzyka, iż nie dotrą na czas i się zmarnują.
"Jeszcze przez miesiąc działkowcy mogą składać podpisy pod obywatelskim projektem, który ma uchronić ich altany przed masową rozbiórką. Potem projekt trafi do Sejmu, gdzie o jego dalszych losach zdecydują posłowie" - czytamy w Dzienniku Trybuna".
Konkursy, w których co roku startują ogrody i poszczególne działki to okazja, by pochwalić się swoją pracą, czy to indywidualną, czy też wspólną – wszystkich działkowców. W ROD nic nie robi się samo z siebie. By ogród był bezpieczny, piękny, funkcjonalny, ekologiczny, dobrze wypromowany i czy zagospodarowany, potrzeba wiele trudu i ludzkiej pracy. Wszystkich, którzy biorą udział w konkursach łączy jedno – pasja do ogrodu. Z każdym rokiem rośnie poprzeczka, bo i działki i ogrody stają się coraz piękniejsze.
Poseł PiS Zbigniew Chmielowiec złożył na ręce Pani Marszałek interpelację w sprawie zmiany przepisów dotyczących altan na ogrodach działkowych skierowaną do Wicepremier - Minister Infrastruktury i Rozwoju. W interpelacji pojawiły się m.in. pytania o to, czy Pani Premier poprze przygotowany przez PZD projekt nowelizacji ustawy? Czy widzi potrzebę niezwłocznego uregulowania prawnego w sprawie altan działkowych, a także jakie zmiany planuje wprowadzić resort w poruszonej kwestii.