Archiwum

„Polski Związek Działkowców po raz kolejny włącza się do akcji organizowanej przez Greenpeace Polska, która ma na celu zapewnienie odpowiedniego schronienia owadom zapylającym. Na początek, w 15 ogrodach działkowych w Polsce, postawione zostaną hotele, w których pszczoły, trzmiele czy motyle będą mogły znaleźć bezpieczne schronienie” – czytamy w Trybunie.

Krajowa Rada PZD wydała nowy Regulamin ROD w nakładzie 100 000 egzemplarzy i przekazała go do wszystkich Okręgowych Zarządów i rodzinnych ogrodów działkowych.
Przyjęty Regulamin ma charakter tymczasowy, gdyż po nowelizacji Statutu przez Krajowy Zjazd Delegatów (musi odbyć się w ciągu 18 miesięcy od dnia uchwalenia nowej ustawy o ROD) będzie musiał zostać dostosowany do jego zapisów.
Koszty wydania Regulaminu pokryła KR PZD ze środków budżetowych własnych. Regulamin został także opublikowany w Biuletynie Informacyjnym 2/2014, można go tez pobrać z naszej strony internetowej (link).

"Prezydium KR PZD, po zapoznaniu się z argumentacją ZMP przedstawianą na poparcie wystąpienia o zmianę ustawy o ROD, uznaje ją za nieprzekonującą, a wręcz błędną. Wysuwanie przez ZMP takich wniosków, bez pogłębionej analizy prawnej oraz praktycznych doświadczeń w stosowaniu ustawy, jest działaniem bezpodstawnym i szkodliwym. Tworzy to atmosferę konfrontacji, wzbudzając olbrzymie zaniepokojenie w ogrodach" - czytamy w stanowisku.

„Podczas prac nad nową ustawą działkową wielokrotnie mówiono o tym, że działkowcy marzą o oderwaniu się od PZD, dlatego trzeba dać im taką możliwość. Jednak dziś, kiedy rzeczywiście nowe prawo im na to pozwala, okazuje się, że zdecydowana większość użytkowników działek chce nadal pozostać w związku.” – czytamy w Trybunie.

W związku z wejściem w życie w dniu 19 stycznia 2014r. ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, oraz interpretacji Statutu PZD dokonanego przez KR PZD, Krajowa Komisja Rozjemcza PZD uznała za konieczne przeprowadzić analizę zapisów Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD w kontekście ich zgodności z nową ustawą oraz zapisami Statutu PZD, interpretacji, która będzie wiążąca dla organów rozjemczych PZD do czasu uchwalenia nowego Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD.

Prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny, w piśmie skierowanym do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego informuje, iż został upoważniony przez ZMP do rozpoczęcia rozmów z Polskim Związkiem Działkowców w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy o ROD z dnia 13.12.2013r. ZMP podtrzymuje jednocześnie stanowisko, że ustawa ta zawiera zapisy, które są niekorzystne dla gmin w zakresie zarządzania nieruchomościami komunalnymi.

„W tym roku wszyscy działkowcy będą musieli zdecydować, czy chcą pozostać w stowarzyszeniu ogólnopolskim PZD, czy też działać na własną rękę. Jest to podyktowane wejściem w życie nowej ustawy działkowej, która ma dać użytkownikom działek większą swobodę organizacyjną” – czytamy w Trybunie.

Prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny w piśmie skierowanym do KR PZD informuje, iż został upoważniony przez ZMP do rozpoczęcia rozmów z Polskim Związkiem Działkowców w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy o ROD z dnia 13.12.2013r. ZMP jednocześnie podtrzymuje stanowisko, że ustawa ta zawiera przepisy, które są niekorzystne dla gmin w zakresie zarządzania nieruchomościami komunalnymi

Do udziału w konkursie Prezydia okręgowych zarządów PZD mogą zgłaszać rodzinne ogrody działkowe, które były laureatami w konkursach okręgowych
2013 r. Prezydium Okręgowego zarządu PZD, na terenie którego znajduje się więcej niż 50 tysięcy działek, może zgłosić do konkursu 2 rodzinne ogrody działkowe. Termin zgłaszania ogrodów upływa z dniem 30 maja 2014 r.