Wydarzenia bieżące PZD
W dniu 14 listopada 2017 r. Prezydium KR PZD na podstawie pozytywnie zaopiniowanych przez Prezydium OZ PZD wniosków zarządów ROD udzieliło dotacji z Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla dwóch w ROD w Łodzi. Ponadto, Prezydium KR PZD udzieliło pożyczek z Funduszu Samopomocowego PZD. Łącznie w bieżącym roku z Funduszu Samopomocowego PZD pożyczki otrzymało 38 ROD na kwotę 1 313 700 złotych.
W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o potrzebie rozwoju ROD, włamaniach do altan w ROD, kontrolach straży miejskiej i policji w ROD i nakładaniu mandatów za łamanie zakazu spalania, o niezwykłym znalezisku w jednym ze szczecińskich ROD oraz o obchodach 120-lecia ogrodnictwa działkowego i dotacjach dla ROD.
Podczas sezonu jesienno-zimowego ogrody są tylko pozornie puste, bowiem schronienia w ROD szukają bezdomni. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko i nie chodzi tu tylko o naruszenie mienia działkowców, ale przede wszystkim o potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ich samych i ogrodu.
Niesprawiedliwe zasady wywozu śmieci z terenów ROD, w tym wygórowane opłaty to temat wciąż aktualny w ogrodach działkowych. W związku z tym, Związek od kilku lat podejmuje szereg działań mających na celu zmianę przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której nowelizacja z 2012 r. wywołała wiele niekorzystnych zmian w ROD.
W dniach 24-25 października w Toruniu odbyło się zorganizowane przez Krajową Radę PZD szkolenie związane z wdrażaniem programu i szkoleniem wytypowanych pracowników jednostek okręgowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 7 okręgów: z OZ w Gorzowie Wielkopolskim, OZ w Szczecinie, OZ w Gdańsku, OZ w Słupsku, OZ w Pile, OZ w Koszalinie, OZ Toruńsko-Włocławski. Szkolenie było już trzecim z kolei tego typu spotkaniem. Poprzednie odbyły się w Warszawie i Wrocławiu. Prowadzone było przy udziale Kierownika Projektu, koordynatora oraz informatyków z firmy DGCS, którzy zaprezentowali funkcjonalność poszczególnych modułów.
W dniu 26 października w Warszawie odbyła się ostatnia konferencja przedzjazdowa przed Nadzwyczajnym Zjazdem, który zaplanowano na 9 grudzień br. Uczestniczyli w niej delegaci z pięciu okręgów: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Konferencję otworzył i poprowadził Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Spotkanie poświęcone było problematyce zjazdowej.
Jak co roku, wraz z sezonem jesienno-zimowym na łamach regionalnych mediów pojawia się problem z bezdomnymi kotami. Problem ten dotyka także ogrody działkowe. Bezdomne oraz wolno żyjące koty często samoistnie osiedlają się na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych i przysparzają tym ogrom problemów.
PZD pracuje obecnie nad stworzeniem nowego programu, którego celem jest rozwój ogrodów w Polsce. Ważnym jego elementem jest poznanie zapotrzebowania społecznego na działki. W tym celu zachęcamy do wypełnienia specjalnej ankiety.
Jak co roku, wraz z porą jesienną pojawia się problem unoszącego się znad ogrodów działkowych dymu, który przeszkadza mieszkańcom miast. Ze względu na zwiększoną aktywność pojawiania się smogu nad wieloma aglomeracjami, problem ten, z sezonu na sezon, staje się coraz bardziej zauważalny. Mieszkańcy miast skarżą się m.in. na ignorujących przepisy prawne działkowców, którzy decydują się na pozbycie resztek roślin i odpadów poprzez ich spalenie. Ale to nie jedyny problem. Wytykają też niektórym działkowcom bałagan, jaki panuje w ogrodach po zakończeniu sezonu.
Do ogrodów w całej Polsce i okręgowych zarządów w najbliższym tygodniu trafi listopadowe wydanie Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji: o konsultacjach projektu statutu PZD, Nadzywczajnym Zjeździe Delegatów PZD, Rzeczniku Praw Obywatelskich, zakazie spalania w ROD, wsparciu finansowym dla ogrodów od PZD, a także o wyłączeniach prądu i wody na okres zimowy. Ponadto, jak zawsze porady prawne i najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania!