Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
Podczas VI posiedzenia w dn. 22 marca br. Krajowa Rada PZD uchwaliła "Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD". Jest to zbiór propozycji, wiedzy i narzędzi, które w rękach zarządów ROD mogą stać się zalążkiem wielu wspaniałych inicjatyw. Chodzi bowiem nie tylko o otwarcie bram ogrodów dla społeczeństwa, lecz także o przeobrażenie ogrodów działkowych w miejsca bezpieczne, lubiane i chętnie odwiedzane przez społeczność lokalną. W programie znajdują się m.in. propozycje wydarzeń jakie można zorganizować w ROD, przepisy prawne oraz katalog źródeł finansowania. Realizacja Programu pozwoli zjednoczyć wysiłki PZD i całego środowiska działkowego w słusznym oraz potrzebnym działaniu na rzecz całego społeczeństwa.
Sprawa wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko obywatelskiej ustawie o ROD odbija się szerokim echem wśród całej społeczności działkowców. Rzecznik w wystosowanych pismach do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugeruje rozpoczęcie ponownych prac legislacyjnych nad ustawą o ROD, aby prawnie umożliwić zamieszkiwanie w ROD. Tym samym Rzecznik, który powinien stać na straży przestrzegania praw obywatelskich, godzi w interesy ponad miliona polskich uczciwych działkowców, którzy korzystają z ogrodów działkowych zgodnie z przeznaczeniem. Bowiem żadne przepisy prawne w ponad stuletniej historii ogrodnictwa działkowego nigdy nie umożliwiały zamieszkiwania w ROD, a zmiana tego stanu rzeczy nie znajduje również uznania społecznego.
W najnowszym numerze Informatora Działkowca przeczytaj koniecznie: List otwarty PZD do Rzecznika Praw Obywatelskich, Minister Infrastruktury i Budownictwa przeciwny zmianie ustawy o ROD, Zbliżają się walne zebrania sprawozdawcze oraz 35 - lecie PZD. Polecamy lekturze!
W najnowszym przeglądzie prasy szczególnie polecamy: Gazeta Wyborcza w artykule "Inwestor kupił ogród za 80 mln zł. Działki na ostrym wirażu" pisze o nieuczciwym przejęciu terenu warszawskiego ROD "Wiraż" pod zabudowę biurową; Bankier.pl w artykule "Łatwo naciąć się na działkę rekreacyjną" ostrzega przed kupnem ponadnormatywnych altan w ROD; Express Bydgoski w artykule "Szamba odpłyną z miejskich działek" informuje o miejskim dofinansowaniu budowy kanalizacji na terenie bydgoskich ROD.
W związku z interpelacją nr 1630 Poseł Krystyny Sibińskiej złożoną do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie osób eksmitowanych z ogrodów działkowych Prezydium Krajowej Rady PZD uznaje za konieczne odniesienie się do poglądów zawartych w tym wystąpieniu.
Tematem, który wciąż niepokoi PZD, ROD i działkowców są roszczenia do gruntów ROD, z którymi Związek zmaga się od ponad 25 lat! Dotychczasowe orzeczenia sądowe i administracyjne nie dawały wiele nadziei na poprawę sytuacji roszczeniowej. Mimo ogromnego zaangażowania PZD, zapada wiele niekorzystnych rozstrzygnięć, skutkujących koniecznością wydania gruntu i zapłatą odszkodowań za rzekome bezumowne korzystanie.
Krystyna Sibińska środowisku działkowemu jest doskonale znana z czasów, gdy w sejmowej podkomisji toczyły się zacięte boje o zapisy obowiązującej teraz ustawy działkowej. Określająca się mianem „przyjaciela działkowców” posłanka wielokrotnie udowadniała, że całkowicie nie liczy się ze zdaniem tego środowiska.
W ostatnim czasie do Krajowej Rady dzwoni coraz więcej osób z zapytaniem, jakie dokumenty powinna złożyć w zarządzie ROD osoba bliska, która chce nabyć prawo do działki po śmierci działkowca. Odpowiedź jest bardzo prosta i wynika bezpośrednio z ustawy o ROD. Osoba bliska po śmierci działkowca składa wniosek o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu, który dla ułatwienia znajduje się na stronie internetowej w zakładce Prawo - Wzory dokumentów. Niestety opisywane przez potencjalnych nabywców wymagania, jakie stawiają niektóre zarządy ROD są niepokojące. Dlatego przypominamy, jakie dokumenty zgodnie z prawem są potrzebne, a jakich nie trzeba przedstawiać.
W kwietniowym „Moim Ogródku” przedstawiamy „Rośliny nie z tej ziemi”, które mogą zachwycić niespotkanym kształtem kwiatów, barwą liści i kłosów. W najnowszym numerze polecamy również kwietniowe miniogródki, doskonałe na balkony i działki. Podpowiemy także – co siać w tym miesiącu na rabatach i w warzywniku, a także jak sadzić drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Doradzimy jak prowadzić drzewko owocowe przy ścianie oraz jak umiejętnie dobrać wiosenne nawozy lub preparaty na szkodniki i choroby.
Minęło nie więcej niż 2 tygodnie od kiedy Rzecznik Praw Obywatelskich zainicjował działania w obronie osób zamieszkujących na stałe na terenie ogrodów działkowych, gdy w Słupsku doszło do tragicznych zdarzeń. Policja ustala przyczyny zgonu trzech osób, które znaleziono w altanach działkowych. Dwóch mężczyzn zmarło prawdopodobnie na skutek zaczadzenia. Przyczyna zgonu trzeciego mężczyzny wciąż jest w toku wyjaśniania – informuje Głos Pomorza. Powstaje wiele pytań, choćby o to, jak to się stało, że doszło do tej tragedii i dlaczego ludzie Ci zamieszkiwali w ogrodzie działkowym. Ile jeszcze osób zginie w ten sposób zanim władze miast zrozumieją, że przyczyną tych tragedii jest ciche przyzwolenie na zamieszkiwanie w ROD?