Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W najnowszym przeglądzie prasy przeczytaj koniecznie: Białystok.jard.pl ostrzega przed złodziejami grasującymi w ROD; Gazeta Wyborcza - Lublin apeluje o porządek na działkach; Nowa Trybuna Opolska opisuje oburzenie działkowców jakie wywołało wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko ustawie o ROD. Polecamy lekturze!
Zamieszkiwanie na działkach, samowole budowlane, ale też działania stowarzyszenia ogrodowego PZD na rzecz rozwoju ogrodów, ich otwierania dla mieszkańców sąsiadujących osiedli, pozyskiwanie środków na konieczne inwestycje ogrodowe to główne wątki rozmowy przeprowadzonej 6 kwietnia br. przez poznańskich działkowców z posłem na Sejm RP Tadeuszem Dziubą z PiS.
W związku z tym, że od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady ustalanie wysokości odsetek ustawowych, Krajowa Rada pragnie zwrócić uwagę, że wprowadzono trzy różne stawki tych odsetek. Wszystko to za sprawą ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1830). Informacja te jest szczególnie ważna dla zarządów ROD, które pobierają należne opłaty i dla działkowców, którym zdarza się z różnych powodów nie uiszczać ich terminowo.
Fundacja Aviva po raz czwarty uruchomiła konkurs grantowy skierowany do lokalnych społeczności, osób fizycznych i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rodziców i ich dzieci w wieku od 0 do 13 lat. Jeśli na terenie ogrodu lub w jego pobliżu brakuje placu zabaw, albo ogród chciałby, aby Dom Działkowca pełnił również funkcję świetlicy dla młodszych dzieci, być może ogród ma też miejsce, aby przy współpracy z innymi sąsiadami zrobić specjalne sportowe miejsce dla dzieci, coś dla rozwoju ich pasji? Jeśli tak – to jest szansa aby pozyskać na to środki finansowe.
Poseł na Sejm Krzysztof Paszyk z Klubu Parmamentarnego PSL zwócił się interpelacją poselską do Ministra Środowiska w sprawie gospodarki odpadami. W treści interpecaji poseł wskazuje, iż "[...] W praktyce zrównano właścicieli ogródków działkowych z właścicielami domów letniskowych. Powoduje to wzrost stawek opłat ryczałtowych za odbiór odpadów na poziomie kilkuset procent".
"Altana działkowa nie jest lokalem mieszkalnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W związku z tym osoba zamieszkująca w takiej altanie na terenie rodzinnego ogrodu działkowego nie może być uważana za lokatora w rozumieniu tej ustawy. Z tego powodu, w przypadku orzekania przez sąd obowiązku wydania działki po wygaśnięciu prawa do działki, brak jest podstaw prawnych do przyznania przez sąd w wyroku uprawnienia do lokalu socjalnego. Uprzejmie informuję, że brak jest uzasadnienia do zmiany stanu prawnego w tym zakresie. Prawo powinno chronić te stany faktyczne, które są zgodne z prawem" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej.
"Z informacji przekazywanych Wojewodom przez ośrodki pomocy społecznej wynika, że wśród powodów zamieszkiwania na działkach wskazywane są najczęściej: brak uprawnień do przydziału mieszkań z zasobów gminy, brak wystarczających środków na zakup lub wynajem mieszkania na otwartym rynku oraz niechęć dzielenia mieszkania z innymi członkami rodziny. Część rodzin w ogóle nie ubiega się o mieszkanie z zasobu gmin, gdyż w sposób świadomy sprzedała posiadane mieszkania, a za część uzyskanych w ten sposób środków finansowych zakupiła działkę ogrodniczą wraz z domkiem. Stał się on docelowym miejscem zamieszkania, za które rodziny te nie ponoszą stałych comiesięcznych opłat" - pisze podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska odpowiadając na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej.
Nie jest potrzebne przeprowadzanie żadnych analiz, aby stwierdzić, że w ostatnich latach lawinowo rośnie zainteresowanie użytkowaniem działek w ROD. Dziesiątki telefonów do biur OZ z pytaniami o wolne działki i warunki ich użytkowania namacalnie świadczą o ogromnej potrzebie użytkowania działek. Można śmiało powiedzieć, iż obecnie nie ma dnia bez zapytań o wolne działki w ROD.
Każdy działkowiec, który jest członkiem Polskiego Związku Działkowców i chce polepszyć nie tylko swoją sytuację, ale i otoczenia, nie powinien uchylać się od udziału w walnym zebraniu sprawozdawczym i sprawozdawczo – wyborczym w ROD. Uczestnicząc w zebraniach bierzemy udział w rozwoju własnego ogrodu, możemy wyrazić własną opinię i przedstawić pomysły, które odpowiadają naszym wymaganiom. Na zebraniach członkowie PZD decydują w sprawach, o które dosłownie „potykamy” się w ogrodach każdego dnia.
Corocznie w rodzinnych ogrodach działkowych, w okresie wiosennym, odbywają się walne zebrania członków PZD, na których podejmowane są m.in. uchwały w sprawie wysokości opłat. Z różnych względów nie wszyscy członkowie PZD mogą uczestniczyć w tym doniosłym dla życia ROD wydarzeniu. Jak zatem Ci, którzy nie byli obecni na walnym zebraniu mogą dowiedzieć się o wysokości uchwalonych opłat na dany rok? Czy Zarząd ROD ma obowiązek informować o tym działkowców a jeśli tak to w jakiej formie?