Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W najnowszym przeglądzie prasy polecamy: Kurier Szczeciński informuje o licznie wysłanych listach przez działkowców w obronie ustawy o ROD; Głos Koszaliński ostrzega przed plagą kleszczy; Polska Agencja Prasowa prezentuje sylwetkę typowego działkowca i pokazuje dlaczego ogrody działkowe wciąż cieszą się tak dużym zainteresowaniem.
Każda osoba fizyczna lub prawna, organizacja lub instytucja korzystająca ze środowiska przyrodniczego, budynku, obiektu lub terenu obowiązana jest zabezpieczyć użytkowane środowisko, budynek, obiekt lub teren przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem i ponosi odpowiedzialność za naruszenie przepisów pożarowych – cytat z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej.
Ogrody działkowe pełnią wiele ważnych funkcji. Zaspakajają potrzeby wypoczynkowe, rekreacyjne działkowców i ich rodzin oraz potrzeby socjalne członków społeczności lokalnych. Dają m.in. możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także okazję do odpoczynku oraz innych form aktywności umysłowej i ruchowej. ROD mają nie tylko walor socjalny dając korzyści bezpośrednim użytkownikom działek. Podnoszą one również standardy ekologiczne otoczenia i są dobrodziejstwem dla całej społeczności, jako tereny zielone w miastach. Diagnoza potrzeb i oczekiwań względem ogrodów działkowych przeprowadzona przez Krajową Radę pokazała, że konieczne staje się jeszcze większe rozwinięcie niektórych funkcji prospołecznych, oświatowych i edukacyjnych, a co za tym idzie potrzebna jest modernizacja i unowocześnienie infrastruktury niektórych ogrodów.
Do Krajowej Rady codziennie napływa bardzo wiele pytań zarówno od działkowców, jak i zarządów ROD. Są one zadawane w bardzo różnej formie, począwszy od tradycyjnych listów, poprzez kontakt mailowy oraz pytania telefoniczne, a także za pomocą portali społecznościowych takich jak Facebook.
Od szeregu już lat temat inwestycji i remontów w ROD w Polskim Związku Działkowców traktowany jest priorytetowo. Związek wkłada wiele wysiłku, aby inicjować zadania inwestycyjno – remontowe w ogrodach, które zapewnią działkowcom wyższy standard przebywania na działkach, jak i umożliwią społeczności lokalnej korzystanie z uroków i dobrodziejstw, jakie dają rodzinne ogrody działkowe. W naszym Stowarzyszeniu przyjęto także wiele unormowań prawnych, które mają zwiększyć liczbę zadań w ogrodach, a zarazem ułatwić i usystematyzować pracę zarządów ROD w tym temacie.
Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje w znacznej części rodzinnych ogrodów działkowych nowelizacja ustawy śmieciowej, która wprowadziła wiele kontrowersyjnych zmian. W związku z tymi zmianami, wiele urzędów miast i gmin zastosowało podwyżki opłat za wywóz śmieci z terenów ROD. W niektórych ogrodach opłaty te wzrosły nawet o 600%.
12 maja PZD obchodzić będzie 35-lecie swojego istnienia. To nie tylko dobra okazja do wspólnego świętowania, ale także do podsumowań minionych lat i zaprezentowania dorobku ogrodów i Związku. W ciągu tych 35 lat nie tylko powstało bardzo wiele nowych ogrodów, ale też dzięki aktywnej prospołecznej działalności tysięcy działaczy PZD w całej Polsce udało się zbudować ogromną społeczność sympatyków ogrodnictwa działkowego oraz potwierdzić funkcje i znaczenie, jakie ogrody pełnią dla całego społeczeństwa.
Rozjeżdżone alejki, pożary instalacji elektrycznej, horrendalne opłaty za śmieci i zużycie prądu spowodowane kradzieżami i całorocznym zużyciem – tak wygląda rzeczywistość w ogrodach, gdzie pojawiają się dzicy lokatorzy. Choć robią to bezprawnie, narzędzia służące do eliminowania tego zjawiska są - kolokwialnie mówiąc - niewystarczające. Zarządy ROD obrzucane są obelgami i zwyczajnie zastraszane, nie dziwne więc, że unikają podejmowania zdecydowanych działań, a problemy z bezprawnymi mieszkańcami próbują rozwiązać polubownie.
Altany są dla działkowców nie tylko elementem infrastruktury, ale często sercem całej działki. Bywają murowane, drewniane, porośnięte bluszczem, kolorowe, a czasem małe i skromne, jednak często mają w sobie to „coś”, co każe nam przystanąć, by podziwiać ich piękno. Prezydium Krajowej Rady doceniając nie tylko rolę i piękno altan, ale także trud pracy działkowców, podjęło uchwałę o ogłoszeniu konkursu krajowego „Wzorowa Altana”.
Kwestia dotycząca przydziału działki uregulowana w art. 27 pkt 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ROD, zgodnie z którym przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnia się w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.