Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
Społeczny Monitoring Pszczół" to projekt badania populacji pszczół w Polsce, prowadzony w modelu nauki obywatelskiej. Oznacza to, że każdy może dołączyć do badaczy i wesprzeć pracę naukowców - wstarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie: www.monitoringpszczol.pl. To właśnie udział wolontaruszy z całej Polski sprawi, że badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców.
W najnowszym przeglądzie mediów przeczytasz m.in.: Polska Agencja Prasowa "Miejskie pszczoły dają dużo miodu"; Prawo.GazetaPrawna.pl "Za co działkowiec może zostać ukarany?"; Polska - Głos Wielkopolski "Ogrody po niemiecku - nasi działkowcy zobaczyli jak działają".
Biuro Krajowej Rady PZD informuje, że w ostatnim czasie wpływa duża liczba zapytań dotyczących interpretacji przepisów związkowych. Wiele z tych zapytań stanowią anonimy przekazywane najczęściej poprzez pocztę elektroniczną. Krajowa Rada zawiadamia, że nie będą udzielane odpowiedzi na anonimowe wystąpienia. Prosimy zatem każdą osobę oczekującą odpowiedzi o podawanie swoich danych, w tym imienia i nazwiska, adresu oraz nazwy i miejscowości swojego ROD. Jednocześnie pragniemy poinformować, że zanim wystąpią Państwo z zapytaniem prawnym, należy sprawdzić, czy stosowna odpowiedź nie została już opublikowana na stronie internetowej www.pzd.pl (zakładka: „Prawo”).
Krajowe Dni Działkowca to wielkie święto ruchu działkowego, które co roku organizowane jest pod koniec wakacji. To również okazja do integracji i spotkania działkowców z całego kraju. W tym roku świętowanie będzie jeszcze bardziej uroczyste i doniosłe. Wspólnie cieszyć się będziemy nie tylko z działkowych plonów oraz konkursowych sukcesów działkowców i ogrodów, ale też hucznie świętować będziemy urodziny PZD.
Coraz więcej ogrodów startuje do wyścigu o pieniądze z budżetów obywatelskich (BO). Są to określone środki z budżetów gmin, o wydatkowaniu których mogą bezpośrednio decydować mieszkańcy danej miejscowości. W ten sposób wyrażają oni swoje zdanie i głosują na projekt, który w ich przekonaniu, powinien zostać zrealizowany w ramach miejskiego budżetu. To ogromna szansa na zyskanie pieniędzy na potrzebne inwestycje ogrodowe, które umożliwią otwarcie ogrodów dla społeczności lokalnych.
W związku z docierającymi do KR PZD sygnałami o niekorzystnym funkcjonowaniu w ogrodach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym o horrendalnych opłatach za wywóz śmieci, Krajowa Rada PZD postanowiła zbadać wymiar tego problemu, ustalić jego przyczyny i skutki oraz ustalić, jak reagują na ten problem zarządy ROD i działkowcy.
Rodzinne Ogrody Działkowe to ważne miejsce zarówno dla działkowców jak i społeczności lokalnej. Służą one nie tylko prowadzeniu upraw ogrodniczych na potrzeby działkowca, ale pełnią również wiele ważnych funkcji socjalno-rekreacyjnych, także dla społeczności lokalnej. Ogrody jako zielony obszar podnoszą dodatkowo standardy ekologiczne miejskiego otoczenia. Estetyczne i prawidłowo funkcjonujące stanowią najlepszą wizytówkę Związku i jego członków. Niezwykle istotny jest zatem pozytywny wizerunek ROD, jako ważny argument w uzasadnieniu potrzeby ich dalszego istnienia. Informacje na temat stanu zagospodarowania i funkcjonowania ROD pozwolą na uzyskanie wiedzy i oddadzą pełny obraz sytuacji w ogrodach w zakresie ich prawidłowego zagospodarowania i wykorzystania pod kątem zgodności z celami i funkcjami ROD, ustawą o ROD, statutem PZD, regulaminem ROD i polityką Związku.
W dniach 19 – 24 czerwca grupa działkowców poznańskich uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym połączonym z wymianą doświadczeń do niemieckich przyjaciół działkowych. W wyjeździe uczestniczyła też grupa społecznych instruktorów ogrodnictwa. Centrum naszego pobytu mieściło się w Lünen, gdzie zlokalizowany jest ośrodek szkoleniowy Zarządu Krajowego Związku Działkowców z Westfalii.
W dniu 30 czerwca 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnar spotkał się z delegacją PZD. Związek reprezentowali Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Sekretarz PZD Izabela Ożegalska, Wiceprezes Okręgu w Poznaniu Robert Klimaszewski oraz radcowie prawni Tomasz Terlecki i Bartłomiej Piech. Ze strony RPO w spotkaniu uczestniczyli również dyr. Kamilla Dołowska, naczelnik Artur Zalewski oraz Michał Chylak pracownik z zespołu pr. cywilnego.
W dniu 29 czerwca 2016 r. w Warszawie odbyło się VIII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu udział wzięli ponadto Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz dyrektorzy biur OZ.