Wydarzenia bieżące PZD
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (dalej: Wody Polskie) rozpoczęło okresowe (kwartalne) kontrole korzystania z wód przez Rodzinne Ogrody Działkowe. Kontrole prowadzone są przez właściwe miejscowo zlewnie i dotyczą warunków ustalonych w decyzjach administracyjnych (pozwoleniach wodnoprawnych) wydanych na podstawie ustawy Prawo wodne. Celem prowadzonych kontroli jest ustalenie ilości pobieranych wód, a w konsekwencji - wysokości opłat zmiennych za pobór wód.
Krajowa Komisja Rewizyjna PZD uznaje za konieczne dokonanie niezbędnych korekt w projekcie specustawy mieszkaniowej, zabezpieczających prawny interes rodzinnych ogrodów działkowych jak i samych działkowców. Stwierdzamy, że idea uproszczonych procedur w zakresie budownictwa mieszkaniowego jest słuszna, lecz przyznanie przywilejów jednej grupie społecznej nie może odbywać się kosztem innej grupy społecznej. Zdajemy sobie sprawę, że uchwalenie w pośpiechu ustawy „Mieszkanie +” jest spełnieniem przez rząd obietnic wyborczych, jednakże ten niedoskonały akt legislacyjny uchwalony w proponowanej wersji spowoduje chaos w procesie planistycznym jednostek samorządu terytorialnego. Może również przynieść niepowetowane szkody polskim działkowcom i rodzinnym ogrodom działkowym.
W dniu 27 marca 2018 r w Biurze Krajowej Rady PZD pracował zespół, którego zadaniem było zapoznanie się ze złożonymi przez firmy architektoniczno-projektowe ofertami w sprawie realizacji projektów pn. „Budowa siedziby dla zarządu ROD” oraz ich ocena.
W dniu dzisiejszym posiedzenie Krajowego Zarządu PZD zostało zdominowane przez bardzo głośny w ostatnich dniach temat związany z projektem tzw. specustawy mieszkaniowej. Członkowie KZ PZD dokonali oceny powyższego projektu, a następnie przyjęli opinię opracowaną przez prawników KZ PZD, którą zamieszczamy poniżej. Mimo, iż Związek został pominięty przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w procedurze konsultacji społecznych, powyższa opinia została przekazana wraz z pismem (które również załączamy) do Resortu, jak i wysłana drogą elektroniczną na adres: grzegorz.kubaszewski@mi.gov.pl.
Problemy i konflikty wynikające z obowiązujących w PZD zasad wjazdu pojazdów mechanicznych na teren ROD, wbrew pozorom nie dotyczą jedynie ogrodów o dużej powierzchni. Coraz więcej działkowców, nawet tych, którzy posiadają działki w mniejszych ogrodach lub działki znajdujące się stosunkowo niedaleko parkingu, domaga się umożliwienia im dojazdu do własnych działek samochodami. Kwestia ta bardzo często stanowi temat skarg kierowanych do organów PZD, a także jest niekiedy przedmiotem zażartej dyskusji na walnych zebraniach.
W dniu 14 marca 2018 r. uchwałą nr 1/XX/2018 członkowie Krajowej Rady PZD przyjęli „Otwarty Program Rozwoju ROD”. Powyższy Program odpowiada na aktualną sytuację społeczeństwa i wyrażane potrzeby na posiadanie działki. Program jest otwarty, aby każdy okręg mógł realizować zadania wynikające z sytuacji i potrzeb występujących na ich terenie. Ma on również charakter ciągły, który będzie stałym elementem działalności PZD, realizowanym w poszczególnych miejscowościach w miarę pojawiania się zapotrzebowania na działki.
W ostatnim czasie w mediach można przeczytać bardzo dużo informacji na temat tzw. specustawy mieszkaniowej. Powyższe wynika z faktu, iż w dniu 15 marca 2018 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (z projektem można się zapoznać na stronie http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12309302 ). Projekt ten został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, jak i poddawany jest konsultacji społecznej. Termin konsultacji upływa pod koniec marca. Krajowy Zarząd PZD niezwłocznie przystąpił do jego analizy.
W kwietniowym numerze „działkowca” znajdziecie mnóstwo praktycznych porad i pełno kolorowych inspiracji. Tematem wiodącym są rośliny cebulowe – sprawdźcie, jak je komponować, pielęgnować i jakie mają wymagania. Przedstawiamy pomysły na zaaranżowanie balkonu, kwitnące kobierce, rabaty przy działkowej altanie i modny ogród deszczowy. Sprawdźcie, jakie niezwykłe odmiany pomidorów można uprawiać w warzywniku. Nasi eksperci przygotowali terminarz siewu ziół, tłumaczą jak i kiedy ciąć róże i radzić sobie wiosną z trawnikiem. A ponadto – wszystko o forsycji, jak stworzyć skalniak idealny i zasady nawożenia azotem. Link do filmu – wirtualny przewodnik po „działkowcu” [TUTAJ].
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych wymusza na wszystkich podmiotach – w tym na Polskim Związku Działkowców oraz wszystkich jego podległych jednostkach - konieczność dostosowania do dnia 25 maja 2018 r. procedur oraz zabezpieczeń funkcjonujących w organizacji do wymogów tego rozporządzenia.
W bieżącym numerze polecamy wiosenny przewodnik. Zajdziesz w nim praktyczne porady i wskazówki ułatwiające wszystkie ogrodowe czynności, które sprawią, że działka będzie zadbana, atrakcyjna i zdrowa. Przedstawiamy rośliny uwodzące zapachem, którymi można obsadzić działkę i cieszyć się miłym ich aromatem przez cały senon – od wiosny, aż po jesień. Zachęcamy do sadzenia letnich, egzotycznych kwiatów cebulowych, które upiększą zarówno działkowe kompozycje, jak i donice na balkonie czy tarasie. W kwietniowym wydaniu „Mojego Ogródka” pomagamy „otulić” wysiane do gruntu warzywa i kwiaty jednoroczne, proponując praktyczne tuneliki, osłony, szklarenki, lekkie, przenośne i wygodne idealne na działkowe grządki.