Wydarzenia bieżące PZD
Uwaga dziaÅ‚kowcy! W marcowym wydaniu miesiÄ™cznika „dziaÅ‚kowiec” znajduje siÄ™ zestawienie Å›rodków ochrony roÅ›lin polecanych do stosowania na dziaÅ‚ach i w ogrodach. Warto je mieć, aby wiedzieć jakich preparatów użyć do ograniczenia liczebnoÅ›ci lub zwalczania najgroźniejszych chorób lub szkodników roÅ›lin uprawianych na dziaÅ‚ce.
W ROD najczęściej wystÄ™pujÄ… 3 rodzaje opÅ‚at zwiÄ…zanych z zużyciem energii elektrycznej. Pierwsza z nich, to opÅ‚ata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii elektrycznej na dziaÅ‚ce ogrodowej. Druga, to opÅ‚ata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii dostarczanej na teren ogólny i infrastrukturÄ™ ogrodowÄ… m.in. na oÅ›wietlenie alei czy też zasilenie w prÄ…d domu dziaÅ‚kowca. Natomiast trzecia opÅ‚ata, zwana potocznie „opÅ‚atÄ… energetycznÄ…” przeznaczona jest na pokrycie strat na przesyle energii elektrycznej na terenie caÅ‚ego ogrodu.
Zgodnie z art. 38 ustawy o ROD, w przypadku Å›mierci dziaÅ‚kowca - niepozostajÄ…cego w zwiÄ…zku małżeÅ„skim, prawo do dziaÅ‚ki mogÄ… nabyć osoby bliskie tj. dzieci (synowie, córki), wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeÅ„stwo, dzieci rodzeÅ„stwa oraz osoby pozostajÄ…ce z dziaÅ‚kowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD). W celu nabycia prawa do dziaÅ‚ki po zmarÅ‚ym dziaÅ‚kowcu jedna z ww. osób, powinna zÅ‚ożyć do zarzÄ…du ROD wniosek o zawarcie umowy dzierżawy dziaÅ‚kowej. Wniosek powinien zostać zÅ‚ożony w terminie nieprzekraczajÄ…cym 6 miesiÄ™cy od dnia Å›mierci dziaÅ‚kowca.
Rodzinne ogrodu dziaÅ‚kowe na przestrzeni ostatnich lat przeszÅ‚y sporÄ… metamorfozÄ™, poczÄ…wszy od zmian poszczególnych dziaÅ‚ek poprzez wizerunek caÅ‚ych ogrodów aż po otoczenie włącznie. To ostatnie należy postrzegać w szerszym kontekÅ›cie, także prawnym czy ustawodawczym. NawiÄ…zujÄ…c do dziaÅ‚ek należy dostrzec niezmiernie ważne i potrzebne programy kreowane przez Krajowy ZarzÄ…d czy KrajowÄ… RadÄ™ Polskiego ZwiÄ…zku DziaÅ‚kowców, jak chociażby „Otwarty program rozwoju ROD”, czy „ROD na miarÄ™ XXI wieku”. DziaÅ‚kowcy dostrzegajÄ… konieczność wdrażania tego typu programów, jednakże, powiedzmy równorzÄ™dnie dziaÅ‚ki zmieniajÄ… siÄ™ pod wzglÄ™dem ich wykorzystywania.
W dniu 24 stycznia 2019 r. Krajowa Rada PZD zajęła stanowisko w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami w zakresie zasad zwrotu nieruchomoÅ›ci zbÄ™dnych dla realizacji celu wywÅ‚aszczenia. Przedmiotowe stanowisko byÅ‚o efektem analizy przepisów projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami (druk 3108) i wypracowania wniosku, że projektowane rozwiÄ…zania prawne niosÄ… ze sobÄ… poważne zagrożenie dla ROD i dziaÅ‚kowców, zwiÄ…zane z ryzykiem masowego zgÅ‚aszania roszczeÅ„ reprywatyzacyjnych do nieruchomoÅ›ci publicznych, w tym zajmowanych przez ogrody dziaÅ‚kowe.
W ostatnim czasie ZwiÄ…zek zaobserwowaÅ‚ wzmożonÄ… aktywność niektórych miast – zwÅ‚aszcza tych wiÄ™kszych – w zakresie podejmowania dziaÅ‚aÅ„ planistycznych zmierzajÄ…cych do zmian w planach miejscowych i studiach. Ma to fundamentalne znaczenie dla rodzinnych ogrodów dziaÅ‚kowych, gdyż zapisanie, w miejsce istniejÄ…cych ogrodów lub w ich sÄ…siedztwie, innego przeznaczenia terenu niż zieleÅ„ dziaÅ‚kowa, w konsekwencji wiąże siÄ™ z ich likwidacjÄ…. Z uwagi na powyższe, ZwiÄ…zek podjÄ…Å‚ niezwÅ‚ocznie dziaÅ‚ania nie tylko zmierzajÄ…ce do obrony ROD w tych miejscowoÅ›ciach, w których to zagrożenie staÅ‚o siÄ™ realne, ale i również dziaÅ‚ania, które majÄ… pomóc innym rodzinnym ogrodom dziaÅ‚kowym – obecnie niezagrożonym – aby uchronić siÄ™ przed negatywnymi zamierzeniami miast.
UrzÄ…d m.st. Warszawy wyznaczyÅ‚ dodatkowy termin skÅ‚adania wniosków do Studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, sporzÄ…dzanego na podstawie uchwaÅ‚y nr LXVII/1854/2018 Rady m.st. Warszawy z dnia 24 maja 2018 r. Oznacza to, że dziaÅ‚kowcy wciąż mogÄ… wyrażać swoje zdanie i skÅ‚adać wnioski na piÅ›mie w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego UrzÄ™du m.st. Warszawy w kancelarii, pokój 27 (parter) ul. MarszaÅ‚kowska 77/79, 00- 683 Warszawa lub w WydziaÅ‚ach ObsÅ‚ugi MieszkaÅ„ców dla dzielnic m.st. Warszawy – z zaznaczeniem „Wniosek do Studium” – lub przesÅ‚ać na podany wyżej adres, w terminie do dnia 28 lutego 2019 r. Pobierz: wniosek do Studium.
W dniu 24 stycznia 2019 roku w Warszawie odbyÅ‚o siÄ™ XXVI posiedzenie Krajowej Rady Polskiego ZwiÄ…zku DziaÅ‚kowców któremu przewodniczyÅ‚ Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu wzięła również udziaÅ‚ PrzewodniczÄ…ca Krajowej Komisji Rewizyjnej Pani Maria Fojt oraz inni zaproszeni goÅ›cie. Posiedzenie otworzyÅ‚ Prezes Eugeniusz Kondracki, który uwagÄ™ obecnych zwróciÅ‚ ku ostatnim wydarzeniom i konsekwencjach jakie mogÄ… powodować dla ZwiÄ…zku i dziaÅ‚kowców. Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomoÅ›ciami, niekorzystne zmiany w projekcie nowelizacji tzw. „nowej ustawy Å›mieciowej”, a przede wszystkim przystÄ…pienie przez samorzÄ…dy terytorialne dużych miast do prac na nowymi studiami uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego, stanowiÄ… realne źródÅ‚a zagrożeÅ„ dla dziaÅ‚kowców i PZD
W dniu 3.09.2018 r., KR PZD przekazaÅ‚a do Ministerstwa Åšrodowiska wiele uwag do projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach i niektórych innych ustaw. WiÄ™cej na ten temat znajduje siÄ™ na stronie internetowej PZD: http://pzd.pl/artykuly/22011/188/KR-PZD-zglosila-do-Ministra-srodowiska-propozycje-do-nowelizacji-ustawy-smieciowej.html. Zgodnie z informacjami publikowanymi na stronie internetowej RzÄ…dowego Centrum Legislacji, ww. projekt ustawy zostaÅ‚ poddany uzgodnieniom miÄ™dzyresortowym, opiniowaniu oraz konsultacjom publicznym. Ostatecznie, w dniu 9.01.2019 r. zostaÅ‚ przekazany przez Ministra Åšrodowiska do Sekretarza StaÅ‚ego Komitetu Rady Ministrów, do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu.
W dniach 21-23 stycznia 2019 roku obradowaÅ‚a Krajowa Komisja Rewizyjna PZD, która zgodnie z § 138 pkt 1 Statutu PZD przeprowadziÅ‚a badanie rocznego sprawozdania finansowego jednostki krajowej PZD za 2018 rok.SzczegóÅ‚owe badanie zostaÅ‚o dokonane w oparciu o źródÅ‚owe dokumenty i objÄ™te zostaÅ‚y nim Å›rodki budżetowe i fundusze wydzielone. Krajowa Komisja Rewizyjna PZD wysoko oceniÅ‚a dziaÅ‚alność zwracajÄ…c uwagÄ™ na celowość wydatków oraz oszczÄ™dne gospodarowanie Å›rodkami pozostajÄ…cymi w jej dyspozycji.