Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W nowym numerze polecamy wiele akcyjnych pomysłów do samodzielnego wykonania na działce: m.in. kwitnące ample, spirale z iglaków, bądź też ziołową rabatę. Zainspirujemy do zainstalowania na działce wodnych elementów – fontann, pryskadełek, źródełek, przydatnych zwłaszcza w upalne lato. Doradzamy, jak usunąć chwasty z trawnika, a także jak uchronić drzewka owocowe przed ogrodowymi złodziejkami, czyli ptakami.
To pytanie w minionym tygodniu padło co najmniej kilka razy z ust dzwoniących lub piszących do KR PZD dziennikarzy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wystarczy przypomnieć sobie, kto jest autorem obecnie obowiązującej ustawy o ROD, która wprowadziła taką możliwość. Czy zatem racjonalne i logiczne byłoby, gdyby autor tych zapisów, próbował blokować ich realizację? Najlepszą odpowiedzią na tak zadane pytanie są statystyki. Te zaś jasno wskazują, iż na ok. 250 ogrodów, które uznały za zasadne wyłączenie się ze struktur związkowych, problemy w sądzie rejestrowym miało zaledwie niespełna 3% z nich.
W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o panującej modzie na działki w ROD, o pogodzie, która uprzykrza w tym roku życie działkowców, o planowanych w ogrodach inwestycjach, o bezpieczeństwie w ROD i o problamach działkowców we Wrocławiu i Rzeszowie. Zachęcamy do czytania.
Do Krajowej Rady PZD napływają liczne zapytania działkowców na temat podatku dochodowego od osób fizycznych, a w szczególności: czy przy „sprzedaży” działki w ROD od ceny uzyskanej w wyniku przeniesienia dzierżawy działkowej i sprzedaży nasadzeń i naniesień należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Samorządy rozpoczęły kolejną edycję programu usuwania azbestu. Polska zobowiązała się, że do 2032 roku całkowicie się go pozbędzie ze swojego terenu. Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie wniosku do właściwego Urzędu Gminy.
Najnowsze wydanie Informatora Działkowca możesz już znaleźć na tablicach informacyjnych w swoim ogrodzie. Wśród najważniejszych informacji: o problemie usuwania nieczystości ciekłych z terenów ROD i łamaniu prawa, o dzikich wysypiskach śmieci wokół ogrodów, o przetrzymywaniu zwięrząt w ROD, o dyżurach prawnych w KR i OZ PZD, o mandatach za spalanie na działce i o walnych zebraniach, które trwają do 15 maja br. Zachęcamy do czytania!
W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o majowym weekendzie w ogrodach, w tym o spalaniu, ataku zimy, podtopieniach i inicjatywach organizowanych w ROD, a podanto o szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa, jakie straż miejska i policja prowadzą dla działkowców w wielu reginach kraju, o zmianie pokoleniowej na działkach, o inwestycjach, które likwidują działki na warszawskim Gocławiu i w Gdańsku oraz o trwających wciąż walnych zebraniach sprawozdawczych w ROD. Zachęcamy do czytania.
Delegatury rejonowe okręgowych zarządów
Podczas narady prezesów i dyrektorów biur OZ (Warszawa, 19 i 20.04.2017r.) przedstawione zostały wnioski z przeglądu funkcjonujących obecnie delegatur rejonowych, które przede wszystkim wskazują, w jakim kierunku należy zmieniać obecnie obowiązujące przepisy.
Skargi i zażalenia
Na naradzie prezesów i dyrektorów biur okręgów (20.04.2017r.) przedstawiony został problem skarg i zażaleń wpływających do Krajowej Rady PZD.
Uregulowania prawne zawarte w ustawie z dnia 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, dały ogrodom bardzo ważny instrument w postaci art. 17, umożliwiającego ubieganie się o dotacje celowe z budżetów gmin z przeznaczeniem na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej w ROD.