Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W czwartek 29 czerwca 2017 r. odbyło się w Warszawie XIV posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu uczestniczyła Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.
Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2017 r. zapoznało się z informacją w sprawie środków z tytułu likwidacji ROD przekazanych na rzecz PZD i działkowców w 2016 roku. Celem przedmiotowego badania było przeprowadzenie analizy obowiązujących przepisów pod kątem ich skuteczności w obronie praw działkowców i PZD w związku z prowadzonymi likwidacjami, oraz wypracowanie ewentualnie nowych kierunków postępowania.
Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2017 r. zapoznało się z analizą w sprawie zrealizowanych w PZD inwestycji i remontów w ROD w 2016 roku. Materiał został przygotowany w oparciu o uzyskane przez służby inwestycyjne okręgowych zarządów PZD informacje z rodzinnych ogrodów działkowych oraz uzupełniony o dane ze sprawozdań finansowych z Funduszu Rozwoju ROD na dzień 31 grudnia 2016 r.
26 czerwca 2017 roku podczas VII obrad Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców zapoznało się z wynikami pracy Komisji ds. gospodarki gruntami, nadzoru inwestycyjnego i finansowego, odnośnie złożonych przez rodzinne ogrody działkowe wnioskami o przyznanie dotacji finansowych na zadania inwestycyjno-remontowe.
W dniach 20-23 czerwca 2017 roku odbyło się jedenaste w obecnej kadencji posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.
W najnowszym Przeglądzie Prasy m.in. o ujęciu nastolatków, którzy w Szczecinie podpalali altanki, o groźnym barszczu Sosnowskiego, wycince drzew w Mławie oraz konkursie "Zielona ławeczka".
W lipcowym numerze „Mojego Ogródka” doradzamy jak pozbyć się os i szerszeni, a także jak zwalczyć turkucia podjadka szkodnika, który podgryza nasze uprawy w ogrodzie warzywnym. Zainspirujemy do stworzenia na działce: egzotycznego zakątka, mini kompozycji, jak również rabat utrzymanych w równowadze gatunkowej, czyli zgodnie z naturą. Doradzimy, jak stworzyć na działce sezonowe oświetlanie i jak wspólnie bawić się z dziećmi własnoręcznie wykonanymi zabawkami.
Krajowa Rada PZD po długich negocjacjach podpisała umowę na program DGCS PZD System, program dedykowany dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Aktualnie w biurze KR PZD przy udziale ekspertów z DGCS i przedstawicieli z Zarządów ROD trwają prace nad opracowaniem modułu ogrody działkowe. Moduł ten dedykowany jest dla Zarządów ROD, będzie posiadał nowoczesne rozwiązania pozwalające na sprawne prowadzenie ewidencji wszystkich informacji niezbędnych do prawidłowego zarządzania i funkcjonowania ROD.
Poradnictwo w dziedzinie stosowania prawa działkowego funkcjonowało w PZD od zawsze, a pionierem w tym jest Krajowa Rada PZD, w której piątkowe telefoniczne porady prawne przez lata uznawane były za główne źródło informacji prawnej dla działkowców i zarządów ROD. Jednak w ostatnim czasie działania te zintensyfikowano i rozszerzono poprzez zwiększenie dostępności związkowych prawników także w okręgowych zarządach PZD. Dziś nikt nie ma wątpliwości jak potrzebna była to inicjatywa i jak wiele przynosi korzyści zarówno dla Związku, jak i działkowcom.
W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. nowelizacji statutu PZD. Efektem jej prac ma być wypracowanie propozycji zmian, w celu dostosowania statutu do nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach.