Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
Trwają prace nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Jak wiadomo, nasz kraj znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych - na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3, a w trakcie suszy poniżej 1000 m3 na osobę. Średnia wartość tego wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy wyższa. W związku z tym prace nad wprowadzeniem tej ustawy zdecydowanie cieszą . Jednak brakuje w tym projekcie uwag, które w ostatnim czasie podnosi Krajowa Rada PZD oraz sami działkowcy.
Niniejszym informujemy, że w związku z Zarządzeniem Prezesa Polskiego Związku Działkowców Biuro Jednostki Krajowej PZD oraz biura wszystkich Okręgów PZD w dniu 24 grudnia 2020 r. będą nieczynne.
Krajowa Rada PZD, po zapoznaniu się w dniu 3 grudnia 2020r. z informacją na temat orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzających zarzuty PZD o bezprawnym zawyżaniu przez Wody Polskie opłat wodnych nakładanych na rodzinne ogrody działowe, informuje jak niżej. Zmiana ustawy prawo wodne spowodowała, że od 2018r. rodzinne ogrody działkowe utraciły zwolnienia z opłat za pobór wód z ujęć własnych. Konsekwencją tego stanu rzeczy było obciążenie działkowców kosztami tzw. opłat wodnych pobieranych przez Wody Polskie.
Krajowa Rada PZD na VII posiedzeniu, które odbyło się dnia 3 grudnia 2020 r. dokonała podsumowania i oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2020 roku. Informacja nt. kampanii sprawozdawczej przygotowana została w oparciu o dane przekazane z wszystkich Okręgów PZD. Z uwagi na epidemię koronawirusa walne zebrania w ROD miały w tym roku szczególny charakter.
W dniu 3 grudnia 2020 r. w trybie zdalnym odbyło się VII posiedzenie Krajowej Rady PZD. Posiedzeniu przewodniczył Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki, a oprócz członków Krajowej Rady PZD, w posiedzeniu udział wzięła Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej – Pani Maria Fojt. Posiedzenie Krajowej Rady PZD otworzył Prezes PZD i przedstawił porządek posiedzenia, który był trudny i bardzo bogaty merytorycznie. Wszystkie materiały dotyczące porządku posiedzenia zostały wcześniej przekazane członkom Krajowej Rady PZD, co pozwoliło na efektywne i sprawne odbycie posiedzenia. Frekwencja wyniosła 93,3%, obrady były wiec prawomocne i możliwym było podjęcie prawomocnych uchwał. Krajowa Rada PZD na VII posiedzeniu jednomyślnie podjęła aż 22 uchwały w przedmiocie spraw objętych porządkiem posiedzenia.
Dynamicznie rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna wymusiła wprowadzenie w PZD szczególnych rozwiązań prawnych, mających na celu zapewnienie ciągłości pracy wszystkich struktur Związku. Pracę jednostek PZD w czasie drugiej fali epidemii regulują: - Uchwała nr 311/2020 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27.10.2020 w sprawie organizacji pracy w biurach jednostek organizacyjnych PZD w związku z obowiązującym stanem epidemii (ze zm.), - Zarządzenie nr 27/2020 Prezesa PZD z dnia 30.10.2020 w sprawie wprowadzenia systemu pracy hybrydowej w Biurze Jednostki Krajowej PZD.
W związku z intensywnym procesem wdrażania w ROD zmienionych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi wynikających z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz licznymi problemami zgłaszanymi przez zarządy ROD i działkowców, Krajowa Rada PZD zleciła wszystkim Okręgom PZD zbadanie aktualnej sytuacji „śmieciowej” w ROD.
Zgodnie z uchwałą nr 4/II/2019 Krajowej Rady PZD z dnia 29 listopada 2019 r., w sprawie Funduszu Amortyzacyjnego w Polskim Związku Działkowców zasady funkcjonowania Funduszu Amortyzacyjnego miały zostać wdrożone w PZD do dnia 1 stycznia 2021 roku. Rok 2020 miał być rokiem szerszej konsultacji wśród zarządów ROD i działkowców, kampanii informacyjnej w mediach związkowych i okresem na przygotowanie przejrzystych i niebudzących jakichkolwiek wątpliwości zasad funkcjonowania Funduszu.
Krajowa Rada PZD z uznaniem odnosi się do inicjatywy ustawodawczej w przedmiocie rozpoczęcia procesu legislacyjnego mającego na celu uchwalenie Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Bezwzględnie konieczne są rozwiązania prawne , które będą przyczyniać się do zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatycznych – w tym w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
W celu ustalenia stanu wdrożenia w ROD ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o otrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zmieniła system gospodarowania odpadami komunalnymi w ROD oraz w celu wypracowania rozwiązań prawnych mających na celu pomoc ROD i działkowcom w licznych problemach związanych z wywozem śmieci, w dniu 3 grudnia b.r. KR PZD zapoznała się z obszernym raportem dotyczącym wywozu odpadów komunalnych na dzień 23.08.2020 r. w 4308 ROD, które wzięły udział w badaniu, dokonała oceny sytuacji „śmieciowej” w ROD i przyjęła uchwałę nr 4/VII/2020 w sprawie oceny funkcjonowania w ROD zmienionych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi.