Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W dniu 9 stycznia 2018 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyła się debata „Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – szanse i zagrożenia”. Debata została zorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie.
Polskie ogrodnictwo działkowe, które w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 120-lecia istnienia cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Przez szereg ostatnich lat było nękane ciągłą niepewnością o przyszłość ogrodów działkowych, które w dużej części miały albo nieuregulowany stan prawny, albo nie widniały w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Ostatnie lata zmieniły sytuację na lepsze. Wielki w tym udział miało uchwalenie 13 grudnia 2013r ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
W zakładce PRAWO – wzory dokumentów zamieściliśmy wzór uchwały zarządu ROD w sprawie zawarcia umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem działkowca.
W ubiegłym tygodniu, w jednym z warszawskich ogrodów miała miejsce następująca sytuacja: kierowca samochodu osobowego jadąc ulicą stracił kontrolę nad prowadzonym pojazdem przejechał przez chodnik i pas zieleni oddzielający jezdnię od ogrodu działkowego, staranował ogrodzenie ROD i wjechał na jedną z działek. Nikt nie został ranny, powstały jednak szkody w mieniu ogrodu.
Do prawników PZD często kierowane są pytania – zarówno ze strony rodzin zmarłych działkowców, jak i członków zarządów ROD, o prawa (roszczenia) przysługujące bliskim zmarłego działkowca w sytuacji, gdy uchybili oni terminowi na zgłoszenie wniosku o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu.
W Biurze Prawnym PZD przygotowane zostały wzory dokumentów przydatnych przy dokonywaniu zamiany praw do działek w ROD, tj.: - umowy zamiany praw do działek; - wniosku o zatwierdzenie przeniesienia praw do działek; - uchwały zarządu ROD w sprawie zatwierdzenia przeniesienia praw do działek. Dokumenty znajdują się w zakładce PRAWO „wzory dokumentów” pod nazwą „ZAMIANA DZIAŁEK”
Ocet – na cukier, cholesterol, odchudzanie i odtrucie
Tu jednak nie chodzi o ocet spożywczy, który nie ma żadnych wartości odżywczych, ale o naturalny produkt, jakim jest ocet winny, balsamiczny, jabłkowy czy ryżowy.
Przypominamy, iż zbliżają się terminy składania deklaracji na podatek rolny i od nieruchomości. Powyższe deklaracje należy złożyć w następujących terminach:
do 15 stycznia 2018 r. - w zakresie podatku rolnego,
do 31 stycznia 2018 r. - w zakresie podatku od nieruchomości.
Deklaracje winny być złożone do urzędu miasta/gminy właściwego ze względu na miejsce położenia ogrodu na formularzu według ustalonego wzoru. Obowiązek ten spoczywa na zarządach ROD, co wynika ze statutu PZD.
Na portalu bankier.pl ukazał się artykuł pt.: „Kolejki chętnych po ogródki działkowe. 4,6 tys. ROD to za mało ?”, w którym przywołane zostały badania przeprowadzone przez PZD dotyczące konieczności oraz możliwości rozwoju ROD. W materiale przytoczone zostało również wystąpienie Prezesa PZD na grudniowym Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Delegatów PZD, w którym omawiał zasadność opracowania „Programu rozwoju ROD”.
W dniu 20 października 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się projekt ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. (przygotowany przez Sekretarza Stanu w MS – Patryka Jakiego). Od samego początku, w prace legislacyjne dotyczące w/w ustawy mocno zaangażował się Polski Związek Działkowców (XIII Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZD, Krajowa Rada PZD oraz Prezydium KR PZD).