Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
Krajowy Zarząd PZD (dotychczasowe Prezydium Krajowej Rady) informuje, że Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zarejestrował w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany Statutu z 9 grudnia 2017 roku, które zostały uchwalone podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Oznacza to, że wszystkie zarejestrowane postanowienia wchodzą w życie zgodnie z uchwałą Krajowego Zjazdu, tj. większość z nowych rozwiązań zaczęła obowiązywać wraz z rejestracją, zaś część nowelizacji (dotycząca głównie walnych zebrań) wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2019 roku.
Podczas ostatniego telefonicznego dyżuru prawnego prawnika Krajowej Rady zostało zadane pytanie odnośnie likwidacji ROD „Jak wygląda procedura związana z wypłatą odszkodowań dla działkowców w przypadku likwidacji ROD?”. Odpowiedź na to ważne pytanie zamieszczona została w zakładce Prawo – sprawy z dyżurów telefonicznych. (TUATJ)
W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru. [TUTAJ]
W najnowszym Biuletynie Informacyjnym KR m. in. o: XVIII posiedzeniu Krajowej Rady PZD, podjętych przez Prezydium KR w dn. 8.12.2017 i 14.12.2017 r. uchwałach: w sprawie programu komputerowego DGCS System; w sprawie instruktorów ogrodniczych; w sprawie planu wydawniczego na 2018; przyznanych dotacji dla ROD. Ponadto o pracach nad „Programem Rozwoju ROD”, siedzibach dla zarządów ROD, nowelizacji Regulaminu ROD, działaniach PZD w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej, naradzie prezesów i dyrektorów biur, kontrolach w ROD oraz poborze wody przez ROD w świetle nowej ustawy Prawo wodne z 20.07.2017 r. Zachęcamy do czytania !
Uwaga: już wkrótce w sprzedaży pojawi się najnowszy, marcowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Pełen aktualnej wiedzy, ważnych informacji, porad i wspaniałych inspiracji na rozpoczynający się sezon! Nie wolno przegapić tego numeru! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!
Polski Związek Działkowców jak co roku z należną uwagą monitoruje i śledzi, informacje napływające z mediów dotyczące bezpieczeństwa i bytowania bezdomnych na terenach ogrodów działkowych w okresie zimowym. W skutek działań i kampanii podejmowanych przez PZD we współpracy ze służbami mundurowymi, sytuacja z roku na rok ulega poprawie. Jednakże w dalszym ciągu, żniwo zimy w ogrodach działkowych jest przerażające.
Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym działkowcy borykają się z licznymi kradzieżami i dewastacją altan. Informacje o tego typu zdarzeniach przekazywane są przez lokalne media z całej Polski.
Wszystkie przykłady działań, interwencji i kampanii społecznych mających na celu ratowanie zdrowia i życia osób korzystających z rodzinnych ogrodów działkowych są uważnie śledzone przez władze PZD. Obecna sytuacja ze względu na liczne przypadki „zimowania” na działkach bezdomnych nadal wymaga ogromnych nakładów pracy, to poniższe przykłady pokazują, że warto podejmować kolejne wysiłki w celu ochrony mienia i życia osób na terenach ogrodów.
Polski Związek Działkowców przywiązuje dużą wagę do szkolenia kandydatów na nowych działkowców. Od poziomu ich wiedzy zależy sposób zagospodarowania działek. Osoby świadome swoich praw i obowiązków, znające przepisy obowiązujące w PZD i na terenie ROD rzadziej popełniają błędy, które mogą stać się przyczyną skarg.
Zgodnie z ostatnimi doniesieniami medialnymi, projekt ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. został przedstawiony Komitetowi Stałemu Rady Ministrów i po jego decyzji - wrócił do ponownych analiz Ministerstwa Sprawiedliwości. Przewodniczący Komitetu – p. Jacek Sasin w jednym z wywiadów poinformował, że projekt wymaga dalszych analiz i wyliczeń, a także zastanowienia się, jak zapisać przepisy ograniczające krąg osób, które mogą stać się beneficjentami ustawy.