Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W dniu 27 kwietnia 2018 r., w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zorganizowana została debata dotycząca zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych uwag do projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób reprezentujących instytucje, stowarzyszenia i komitety. Z ramienia Polskiego Związku Działkowców w debacie wziął udział Piotr Gadzikowski – członek Krajowego Zarządu PZD i Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu, oraz Agnieszka Rudawska – pracownik Wydziału Gospodarki Gruntami jednostki krajowej PZD.
Dnia 25 kwietnia 2018 r. obradowała Komisja ds. Oświaty Ogrodniczej w składzie: Edward Galus (Przewodniczący) – OZ Świętokrzyski oraz członkowie Teresa Strzelec – OZ w Opolu, Barbara Kokot – OZ w Bydgoszczy, Krzysztof Podlewski OZ Mazowiecki i Piotr Wilms – OZ w Gorzowie Wielkopolskim. W spotkaniu wzięła również udział mgr inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych JK PZD. Komisja pracowała nad programem narady instruktorów etatowych ds. ogrodniczych, która planowana jest na miesiąc maj. Zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności oświaty ogrodniczej z Okręgów PZD za 2017 rok i z planami pracy z zakresu działalności ogrodniczej okręgów na 2018 r.
W Biuletynie Informacyjnym KZ nr 6/2018 m.in. materiały z XX posiedzenia Krajowej Rady PZD z 14.03.2018 r., sprowadzanie z działalności Prezydium KR i Krajowej Rady PZD w roku 2017, otwarty plan pracy KR i Krajowego Zarządu na rok 2018, ocena projektu ustawy o zmianie niektórych ustawa w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno- budowlanego oraz informacja o szkoleniach dla nowych działkowców w okręgach PZD.
W tym tygodniu do ROD w całej Polsce oraz okręgowych zarządów PZD trafi majowy numer Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji m. in.: projekt tzw. specustawy mieszkaniowej zagrożeniem dla ROD i działkowców; nowe prawo wodne; dlaczego warto uczestniczyć w walnym zebraniu, dokumenty z jakimi członek ROD ma prawo zapoznać się przed walnym zebraniem, Otwarty Program Rozwoju ROD, opieka nad działką podczas nieobecności działkowca, stanowisko PZD w sprawie wyborów samorządowych oraz najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania!
W Biuletynie Informacyjny KZ nr 5 /2018 m.in. opinia i stanowisko Krajowego Zarządu PZD dot. projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, pismo jednostki krajowej do Ministra Inwestycji i Rozwoju, opinie zespołów prawnych powołanych od oceny projektu, stanowiska organów terenowych oraz pisma Okręgów do Ministra Inwestycji i Rozwoju. Ponadto informacja o działaniach Krajowego Zarządu w związku z wejściem w życie ustawy Prawo wodne.
19 kwietnia w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się spotkanie informacyjne na temat projektu prowadzonego przez IO i współfinansowanego przez Unię Europejską „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele redakcji „działkowca” – Małgorzata Majkowska i Elżbieta Sikora oraz instruktorzy ds. ogrodniczych PZD – dr Anna Michowska z OZ PZD w Lublinie, Maciej Aleksandrowicz z OZ Mazowiecki PZD i Małgorzata Wójcik – z KR PZD.
Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku w Ameryce a od 1990 roku na całym świecie również w Polsce. Celem jest uświadomienie ludzi o różnych realnych zagrożeniach dla środowiska naturalnego, do których świadomie lub mniej świadomie się przyczyniamy i które możemy ograniczyć. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem. Motywem przewodnim w tym roku jest walka z odpadami plastikowymi. Niestety Polska jest w grupie liderów jeśli chodzi o ,,produkcję” odpadów plastikowych.
Wiosna, wiosna, nareszcie możemy ją naprawdę poczuć i zobaczyć. I u nas bardzo wiosennie i pracowicie w tym numerze. Przede wszystkim polecam na temat miesiąca „Strzelać kolorem”(s. 4). Przedstawiamy w nim te gatunki i odmiany, które robią WOW swoją barwą i obok, których nie można przejść obojętnie. Po zimie koniecznie musicie przeczytać „Idealny trawnik” (s. 22), czyli, jak mieć „angielski trawnik”. W maju jest też najwyższy czas na upiększanie balkonu i tarasu. Przygotowaliśmy dla Was „Balkon z różnych stron” (s. 19), czyli dobór roślin na balkon skierowany na różne strony świata. Nie omińcie też „Warzywnika dla zapracowanych” (s. 26 – dowiecie się, jak uprawiać warzywa, aby zajmowało nam o jak najmniej czasu, a jeśli dopiero myślicie o warzywniku to polecam „Dla spóźnialskich” (s. 29) , czyli dla tych co chcą jeszcze w tym oku cieszyć się własnymi warzywami, ale nic nie zrobili. A jeśli chcecie mieć „Truskawki jeszcze w tym roku” zapraszam na str. 37. Wszystko możecie obejrzeć w wirtualnym przewodniku [LINK] Pozdrawiam Magdalena Kondracka Redaktor naczelna.
Pana Józef Chodenionek Prezes ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy przesłał do Krajowego Zarządu list. List odnosi się do wydawnictw wydawanych przez Krajową Radę i przekazywanych do Zarządów ROD. W tym piśmie jest również ocena tych wydawnictw i pracy zespołów, które redagują informacje. Bardzo sobie cenimy, że ta praca jest dostrzegana, a co najważniejsze, że ma znaczenie dla trudnej działalności Zarządów ROD.
W dniu 10.04.2018 r. w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł pod niezwykle sugestywnym tytułem „Wyrzucają ludzi z działek” autorstwa red. Marcina Wójcika. Już sam wydźwięk tytułu mógł wskazywać na ton całości tekstu i niestety przewidywania okazały się celne. Artykuł jest agresywny, bardzo tendencyjny i pisany wyraźnie w celu uzyskania efektu sensacji – jednym słowem po to, aby o nim mówiono. Niezwykle złożona pod wieloma względami tematyka została w nim przedstawiona w sposób spłycony, ukazując ją w kolorach czerni i bieli, bez najmniejszej choćby próby analizy tego poważnego problemu, jakim jest zamieszkiwanie na działkach w ROD. Jak często bywa w przypadku trudnych i skomplikowanych społecznie sytuacji – zdecydowano się na wyjście najprostsze.