Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
Na posiedzeniu w dniu 12 lipca 2018 r. Krajowy Zarząd PZD zapoznał się z przesłanymi przez okręgi informacjami w zakresie występowania problemów przy wypłacie odszkodowań za tzw. resztówki w przypadku likwidacji gruntów ROD na cele publiczne. Przyczyną dla której jednostka krajowa zwróciła się do okręgów o przesłanie informacji w powyższym temacie były napływające informacje o występowaniu przypadków, gdzie w związku z realizacją inwestycji celu publicznego, likwidacji ulega część działek rodzinnych, a pozostała - mimo, że nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele – pozostaje przy działkowcu.
Na terenie całej Polski, zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, obowiązuje zakaz uprawy maku wysokomorfinowego. Również w Regulaminie ROD znajduje się odpowiedni zapis – § 57 wprowadza w ROD „całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej”.
W roku 2018 Krajowy Zarząd PZD ogłosił konkurs na „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2018” i konkurs na „Wzorową Działkę Roku 2018”. Zgodnie z regulaminami obu konkursów zgłoszenia ogrodów i działek dokonywały Okręgowe Zarządy PZD, typując kandydatów spośród laureatów ubiegłorocznych konkursów okręgowych. Do konkursu na „Rodzinny Ogród Działkowy 2018” zgłoszono 21 ROD z 18 okręgów. Do konkursu na „Wzorową Działkę Roku 2018” zgłoszono 29 działek z 24 Okręgów.
Dość licznym zjawiskiem, rodzącym skargi działkowców, są wjazdy do ogrodu pojazdami mechanicznymi. Ogrody działkowe ze swojej istoty i założenia mają być oazą spokoju, wyciszenia wewnętrznego i czystego powietrza. Aspekt życia ogrodowego reguluje ważny dokument, tj. Regulamin ROD, który jasno określa – kto i kiedy ma prawo wjazdu do ogrodu. Zarządy ogrodów często doprecyzowują jeszcze szczegóły w przyjmowanych przez walne zebrania zasadach, dostępnych każdemu, kto w ogrodzie działkowym się znajdzie.
Krajowy Zarząd PZD informuje, że w dniu 27.06.2018 r. do Marszałka Sejmu RP został wniesiony rządowy projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Zgodnie z uzasadnieniem, celem projektu jest usprawnienie dotychczasowych procesów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego we własność. Projekt przewiduje, że z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielorodzinnymi przekształci się z mocy prawa we własność.
Regulamin ROD jest podstawowym dokumentem obowiązującym w ogrodach działkowych. Normuje m. in. zagadnienia dotyczące funkcjonowanie ogrodu, jego zagospodarowanie, zasady użytkowania działki, a także odnosi się do kwestii porządkowych. Co więcej, dokument ten obowiązuje nie tylko działkowców, ale każdą osobę przebywającą na terenie ogrodu. W dniu 28 czerwca br. Krajowa Rada PZD uchwaliła nowelizację Regulaminu ROD. Ta zmiana była przede wszystkim podyktowana koniecznością dostosowania regulaminu ROD do nowych zapisów statutowych, wprowadzających szereg rozwiązań, które należało włączyć w obieg prawa związkowego. Nowelizacja nie polegała jednak tylko na dostosowaniu regulaminu do statutu, ale obejmowała również korektę niektórych przepisów w stworzenie optymalnych warunków do korzystania z działek i funkcjonowania ogrodów.
W sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Na stronie internetowej Senatu RP został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (druk 803). Zgodnie z uzasadnieniem, celem projektu jest dostosowanie systemu prawnego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia z 10 marca 2015 r. (sygn. akt K 29/13).
Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2018 roku rozpatrzył wnioski zarządów ROD, które wcześniej uzyskały pozytywną opinię OZ PZD i podjął decyzje o przekazaniu: Pożyczek z Funduszu Samopomocowego PZD dla 8 ROD na łączną kwotę 341.000 złotych . Są to już kolejne środki uruchomione w tym roku, gdyż łącznie pożyczki zostały przekazane dla 20 ROD na kwotę 870.150 złotych, Dotacji z Funduszu Rozwoju będącego w dyspozycji jednostki krajowej dla 7 ROD na łączną kwotę 32.500 zł, Dotacji z Funduszu Przeznaczonego na Budowę Siedzib dla Zarządów ROD dla 1 ROD w kwocie 10.000 złotych, Dotacji z Funduszu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla 1 ROD w kwocie 5.000 złotych.
W dniu 28 czerwca 2018 roku Krajowa Rada PZD obradowała na XXII posiedzeniu pod przewodnictwem Prezesa PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego. W posiedzeniu uczestniczyła również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Pani Maria Fojt oraz prezesi okręgów niebędący członkami KR PZD. Pierwszym merytorycznym tematem było sprawozdanie finansowe PZD za 2017 rok sporządzone na podstawie sprawozdań z ROD, jednostek terenowych i jednostki krajowej. Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej przedstawiła ocenę sprawozdania na podstawie badania , które przeprowadziła Krajowa Komisja Rewizyjna i w imieniu Komisji wniosła o zatwierdzenie sprawozdania.
Lato to okres, gdy najobficiej kwitną róże – dlatego w lipcowym numerze miesięcznika "Mój Ogródek" nie mogło zabranąć różanego poradnika! Ponadto polecamy: przewodnik po gatunkach i odmianach lawendy, pomysły na rabaty w cieniu, 15 gatunków na sezon letni oraz ABC uprawy kosaćców bródkowych. Dla amatorów roślin użytkowych przydatna będzie lista warzyw, które należy wysiać w lipcu, porady – jak uprawiać i pielęgnować pomidory w ogrodzie, a także ciekawe przepisy na preparaty z ziół. Dla wszystkich właścicieli ogrodów, działek, balkonów i tarasów – mnóstwo ciekawych inspiracji na urządzenie kameralnego kącika do wypoczynku.
Zachęcamy do lektury!
Link do filmu – wirtualny przewodnik po „Moim Ogródku” [LINK]