Wydarzenia bieżące PZD
W najnowszym Informatorze działkowca m.in. o nowelizacji ustawy prawo budowlane, zmianie telefonicznych dyżurów prawnych w PZD, wyłączeniach prądu na zimę, zasadach bezpieczeństwa w ROD w czasie epidemii oraz zakazie dokonywania nasadzeń na terenach wspólnych ROD.
Nasilająca się epidemia i wprowadzane restrykcje skutkują znacznymi ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu dziedzin życia społecznego. Skala zakażeń, a w szczególności liczba osób obejmowanych tzw. kwarantanną, zaczyna również wpływać na funkcjonowanie PZD.
W bieżącym wydaniu czeka na Was w dziale owoce z działki, praktyczny cykl – Projektujemy mały sad, cz.1 – Ogród tradycyjny. Jest to pomocna ściągawka, dzięki której na małej powierzchni działki, będziemy mogli posadzić i uprawiać różne gatunki i odmiany drzew i krzewów owocowych. Pamiętaj, warto mieć własne owoce, bo są zdrowsze i za darmo!

9 października 2020 r. Rada Ministrów wydała kolejne rozporządzenie dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jedną z nowości jest przepis odnoszący się bezpośrednio do ROD. Zgodnie z rozporządzeniem, na osoby przebywające w miejscach ogólnodostępnych nałożono obowiązek zakrywania nosa i ust (przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (w § 27 ust. 1 rozporządzenia). Od tego obowiązku wprowadzono pewne wyjątki. W kontekście ROD na szczególną uwagę zasługuje § 27 ust. 3 pkt 12, który stanowi, że obowiązku o którym mowa w § 27 ust. 1 nie stosuje się osoby przebywającej na terenie „rodzinnego ogródka działkowego”.
Krajowy Zarząd PZD uwzględniając obecny, dynamiczny rozwój epidemii koronowirusa stoi na stanowisku, że przedłużanie terminu na odbycie walnych zebrań/konferencji delegatów nie jest możliwe z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa działkowców. Krajowy Zarząd PZD podkreśla, że niezależnie od potrzeb organizacyjnych i ekonomicznych ROD, podejmując decyzje w sprawie walnych zebrań/konferencji delegatów w ROD w 2020 r., w pierwszej kolejności kierować należy się troską o zdrowie i życie działkowców.
19 września 2020r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Wprowadziła ona m.in. uproszczoną legalizację niektórych samowoli budowlanych. Obejmie obiekty wzniesione z naruszeniem prawa, które mają ponad 20 lat. Legalizacja będzie możliwa nawet, jeżeli funkcjonowanie budowli narusza ograniczenia wynikające z innych przepisów ustawowych, czy miejscowych (planów zagospodarowania przestrzennego).
Krajowy Zarząd PZD przypomina o możliwości skorzystania z niskooprocentowanych pożyczek z Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej organizacji pozarządowej. Powyższą możliwość daje art. 15 zzda ustawy z dnia 2 marca 2020 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Dotacja pozyskana w ramach budżetów gminnych ma służyć realizacji celu publicznego związanego z zadaniem gminy, którym jest tworzenie warunków dla rozwoju ROD (art.6 ust. 1) i może być przeznaczona w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej, jeśli wpłynie to na poprawę warunków do korzystania z ROD przez działkowców, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do tego ROD.
W dniu 27 lipca br., Krajowa Rada PZD wystosowała pisma do władz państwowych i samorządowych, w których została przedstawiona aktualna sytuacja Związku, ogrodów działkowych oraz rosnące wśród społeczeństwa zapotrzebowanie na działki. Jednocześnie, KR PZD zwróciła się o pomoc w zainicjowaniu działań służących rozwojowi ROD. Ostatnio otrzymaliśmy odpowiedź od Podsekretarza Stanu Jana Białkowskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.