Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami niesie ryzyko pojawienia się w olbrzymiej ilości nowych roszczeń reprywatyzacyjnych, w tym do terenów zajmowanych przez działkowców. Dlatego PZD nie rezygnuje z zabiegów o jej zmianę. KZ PZD przekazał do Marszałka Senatu oraz członków komisji senackich analizę. Wskazuje w niej, że nowelizacja nie tylko wywoła falę nowych roszczeń reprywatyzacyjnych, ale także narusza Konstytucję.
W dniu 4.02.2019 r. Minister Środowiska - reprezentowany przez Sekretarza Stanu – Małgorzatę Golińską udzielił odpowiedzi na pismo KR PZD z dnia 25.10.2018 r. o zainicjowanie zmian w ustawie o ochronie przyrody i wprowadzenie generalnego zwolnienia PZD i działkowców z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów ozdobnych.Pismo to jest niekorzystne dla ROD i działkowców. Szczegółowego omówienia przedmiotowego pisma dokonamy w Komunikacie, który zostanie opublikowany na stronie internetowej PZD.
Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2019 r. Krajowy Zarząd PZD zapoznał się z analizą gruntów rodzinnych ogrodów działkowych w Warszawie. Powyższy temat obejmował następujące zagadnienia:1. Stan roszczeń do gruntów warszawskich ROD.2. Warszawskie ROD w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i studium. 3. Regulacja stanów prawnych gruntów ROD w Warszawie na podstawie art. 76 i 75 ustawy o ROD. Jak wykazała przedstawiona analiza, ogromnym problemem w PZD są roszczenia do gruntów warszawskich ROD, które obejmują 97 ROD o pow. 340,2243 ha i 11 674 działek, co stanowi ok. 32% powierzchni wszystkich warszawskich ROD. Stanowią one również dominującą grupę wśród roszczeń występujących w województwie mazowieckim, obejmującą ok. 95% powierzchni wszystkich gruntów roszczeniowych.
W obliczu zagrożenia dalszego istnienia warszawskich ROD, w dniu 27 lutego 2019 r. na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD został przyjęty list do Prezydenta m. st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego. W powyższym piśmie Krajowy Zarząd PZD przedstawił aktualną sytuację ogrodów, z uwagi na roszczenia do gruntów, projektowane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz regulację stanów prawnych gruntów ROD. Jednocześnie zwrócił się o dostrzeżenie i wykorzystanie potencjału jaki tkwi w ogrodach działkowych, jak również wysłuchanie mieszkańców Warszawy, którzy chcą zachowania ogrodów w krajobrazie miasta. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią listu.
Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Paszyk zlożył w dniu 22.02.2019 r. na ręce Ministra Środowiska Pana Henryka Kowalczyka interpelację poselską w sprawie zmian dokonanych w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Przyrodniczy aspekt ROD zdecydowanie wyróżnia je spośród ogrodów przydomowych w dzielnicach mieszkaniowych i terenów parków miejskich, na które niejednokrotnie próbuje się ogrody działkowe zamieniać. Propagowanie upraw roślin typowych dla dawnych ekosystemów ogrodów powinno zasługiwać na wsparcie ze strony nie tylko zarządów ROD, ale także – albo przede wszystkim – gmin.
W dniu 20 lutego 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk 3108), która jest niekorzystana dla PZD, ROD i działkowców W głosowaniu wzięło udział 436 posłów, z czego 430 posłów głosowało „za”, 3 posłów głosowało „przeciw”, a 3 posłów „wstrzymało się” od głosów. Uchwalenie ustawy poprzedziła debata sejmowa, w której poseł Bogdan Rzońca przedstawił sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odnoszące się do projektu ww. ustawy.
Krajowy Zarząd PZD informuje, że zgodnie z uchwałą KZ nr 410/2018 został uruchomiany system komunikacji z zarządami ROD za pomocą newsletterów. Ogrody, które przekazały do Okręgowych Zarządów swoje adresy mailowe otrzymały wczoraj elektroniczną wersję poradnika RODO w ROD oraz wytyczne do przeprowadzania walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych.

Z wielkim smutkiem i ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłym odejściu na wieczny spoczynek śp. Stanisława Chodaka
byłego wieloletniego Wiceprezesa Polskiego Związku Działkowców,
Prezesa Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie.
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 lutego 2019 r. zmarł Stanisław Chodak - Prezes Okręgu PZD w Lublinie. Odszedł człowiek niezwykle oddany i zasłużony dla ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, który przez całe swoje życie doświadczeniem i pracą służył wielu pokoleniom działkowców. Z ogrodnictwem działkowym był związany od 1968 r., a Polskim Związkiem Działkowców od 1981 r., czyli od samego początku jego powstania. Od 1978 r. pełnił społecznie funkcję Prezesa Wojewódzkiego, a następnie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. W latach 1981 – 2015 pełnił funkcję członka Krajowej Rady PZD oraz wiceprezesa PZD.