Wydarzenia bieżące PZD
Ogrody działkowe składają się z wielu działek, ale i z altan, które są ich nieodłączną częścią. Altany są tak różnorodne i barwne, jak ich właściciele, którzy tworzą przyjazną i solidarną społeczność skupioną wokół ogrodnictwa działkowego. Dlatego w tym roku Krajowa Rada po raz pierwszy ogłosiła także konkurs „Wzorowa Altana”, by pokazać wszystkim, że altany to coś więcej niż tylko wiata czy mały działkowy domek, że są one nieodłącznym elementem ogrodowego krajobrazu, a często wizytówką działki i dumą ich właścicieli. 14 lipca Prezydium KR PZD podjęło uchwałę, w której znajduje się rozstrzygnięcie tego konkursu.
W dniu 14 lipca br. Prezydium KR PZD zadecydowało o wynikach cieszącego się od wielu lat niesłabnącą popularnością krajowego konkursu "Wzorowa Działka Roku 2016". W tym roku do rywalizacji stanęły 24 działki będące laureatami konkursów na szczeblu okręgowym. Swoim zagospodarowaniem, estetyką, rozplanowaniem przestrzennym części wypoczynkowej i uprawnej, tzw. małą architekturą czy ekologią, mogą one służyć za przykład wszystkim działkowcom. Wybór laureatów był niezwykle trudny.
Konkurs na najpiękniejszy "Rodzinny Ogród Działkowy" to już tradycja. Jego celem jest nie tylko propagowanie dobrych wzorów, ale przede wszystkim nagrodzenie zarządów ROD za estetykę i piękno ogrodów, ale też docenienie osobistego zaangażowania i serca, jakie działkowcy wkładają w swoją pracę, przy jednoczesnym zachowaniu regulaminowych zasad i wrażliwości na piękno przyrody. „Rodzinny Ogród Działkowy 2016 roku” odbywa się zarówno na szczeblu okręgowym, jak i krajowym. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 17 ogrodów.
W bieżącym numerze doradzimy jak skutecznie zabezpieczyć balkonowe rośliny, zanim wyjedziemy na urlop, a także – co posadzić i dosadzić na działce w sierpniu, tak aby rabaty były atrakcyjne przez kolejne tygodnie. Zachęcimy do letniego nawożenia roślin ozdobnych, którego często działkowcy się obawiają. Wytłumaczymy znaczenie kwasów humusowych dla żyzności glebyi pomożemy wybrać najlepsze preparaty z ich udziałem dostępne na rynku. Podpowiemy jak umiejętnie posadzić różaneczniki, aby w przyszłym roku, wiosną zachwyciły nas obfitym kwitnieniem oraz zachęcimy do sadzenia zimowitów i jesiennych krokusów. Zainspirujemy do stworzenia na działce prowansalskiego klimatu – wskazując odpowiedni dobór roślin.
Krajowa Rada wydała plakat z okazji 35-lecia PZD i zbliżających się Krajowych Dni Działkowca 2016, a także przygotowała Biuletyn Informacyjny (5/2016), "Informator działkowca" na sierpień oraz plakat informacyjny pt." ORGANIZMY pożyteczne na działce". Wszystkie te wydawnictwa sa w drodze do okręgowych zarządów i wszystkich ROD zrzeszonych w PZD.
Na prośbę Ministra Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego Krajowa Rada PZD przygotowała ogólną informację dotyczącą problemu meldowania na terenie działek rodzinnych w celu optymalnego naświetlenia tego zagadnienia oraz powiązanych z nim aspektów. Istnieje bowiem konieczność podjęcia odpowiednich działań zmierzających do zwalczania zjawiska meldowania osób zamieszkujących na działkach w ROD.
Krajowa Rada PZD uznała za celowe wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego z wnioskiem dostosowanie zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do potrzeb rodzinnych ogrodów działkowych (uwzględniając specyfikę ogrodów), w tym spowodowanie, aby stawki opłaty za wywóz śmieci były adekwatne do ilości śmieci faktycznie wytwarzanych na terenach ogrodów.
Społeczny Monitoring Pszczół" to projekt badania populacji pszczół w Polsce, prowadzony w modelu nauki obywatelskiej. Oznacza to, że każdy może dołączyć do badaczy i wesprzeć pracę naukowców - wstarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie: www.monitoringpszczol.pl. To właśnie udział wolontaruszy z całej Polski sprawi, że badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców.
W najnowszym przeglądzie mediów przeczytasz m.in.: Polska Agencja Prasowa "Miejskie pszczoły dają dużo miodu"; Prawo.GazetaPrawna.pl "Za co działkowiec może zostać ukarany?"; Polska - Głos Wielkopolski "Ogrody po niemiecku - nasi działkowcy zobaczyli jak działają".
Biuro Krajowej Rady PZD informuje, że w ostatnim czasie wpływa duża liczba zapytań dotyczących interpretacji przepisów związkowych. Wiele z tych zapytań stanowią anonimy przekazywane najczęściej poprzez pocztę elektroniczną. Krajowa Rada zawiadamia, że nie będą udzielane odpowiedzi na anonimowe wystąpienia. Prosimy zatem każdą osobę oczekującą odpowiedzi o podawanie swoich danych, w tym imienia i nazwiska, adresu oraz nazwy i miejscowości swojego ROD. Jednocześnie pragniemy poinformować, że zanim wystąpią Państwo z zapytaniem prawnym, należy sprawdzić, czy stosowna odpowiedź nie została już opublikowana na stronie internetowej www.pzd.pl (zakładka: „Prawo”).