Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
25 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, na którym rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz innych ustaw. Ustawa, która trafiła do Sejmu jako projekt obywatelski złożony w ramach zainicjowanej przez PZD kampanii Stop Rozbiórkom Altan, została przyjęta przez senatorów bardzo pozytywnie. Podczas głosowania jednogłośnie opowiedzieli się za uchwaleniem aktu, proponując jednocześnie wprowadzenie do tekstu uchwalonego przez Sejm korekty analogicznej z zaproponowaną dzień wcześniej przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
W dniu 24 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, na której rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została zgłoszona przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Rozbiórkom Altan”. W posiedzeniu uczestniczyli pełnomocnicy Komitetu mec. Bartłomiej Piech oraz mec. Tomasz Terlecki.
26 lutego 2015 roku odbyło się XXV posiedzenie Krajowej Rady PZD. Obrady KR PZD otworzył Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki.
Prezydium Krajowej Rady PZD, jako reprezentant przeszło miliona działkowców-członków PZD oraz inicjator kampanii społecznej, której efektem było złożenie do Sejmu RP obywatelskiego projektu ustawy Stop Rozbiórkom Altan, stanowczo sprzeciwia się propozycjom rozszerzenia ochrony prawnej zapisanej w przedmiotowej ustawie na obiekty przekraczające normatywy przewidziane dla altan działkowych. Zdaniem Prezydium KR PZD rozwiązanie takie byłoby sprzeczne z intencjami przeszło 700 000 obywateli, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim. Co więcej, uważamy, że poprawka ta wręcz mogłaby zagrozić głównemu celowi inicjatywy, tj. niezwłocznemu usunięciu luki w prawie, która dała podstawy do zakwestionowania legalności altan budowanych od pokoleń przez rodziny działkowców.
"Nieprzychylność władz Warszawy względem działkowców i ogrodów rykoszetem odbija się na ogólnopolskim stowarzyszeniu - Polskim Związku Działkowców, które zrzesza nie tylko dwadzieścia tysięcy stołecznych działkowców, ale blisko milion działkowców z całej Polski. Już nie tylko sprawa roszczeń i chęć wyrzucenia ROD ze stolicy budzą zastrzeżenia co do obiektywizmu i dobrej woli prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz względem środowiska działkowego. Wybory wygrane, więc nawet zachowanie pozorów nie jest już potrzebne" - czytamy w najnowszym Dzienniku Trybuna.
Na stronie Senatu zamieszono informację, że na najbliższym posiedzeniu w dniu 4 marca 2015r. zostanie rozpatrzona Ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw - ma być rozpatrywana jako pkt 4 w porządku obrad.
9 lutego Gazeta Wyborcza na swoich łamach rozpoczęła cykl artykułów "Reprywatyzacja: kto korzysta, a kto płaci" dotyczący roszczeń do gruntów i nieruchomości. PZD szczególnie zainteresowały te publikacje, ponieważ obecnie z tytułu roszczeń toczy się kilkaset postępowań sądowych i administracyjnych wobec ogrodów działkowych na terenie całego kraju. Dotyczy to nawet ogrodów, które powstały jeszcze przed wojną. Z lektury płyną jednak wnioski, że problem roszczeń wobec terenów ogrodów działkowych jest za mało nagłaśniany wśród działkowców. Zarówno przez Zarządy ROD, jak i OZ. Działkowcy powinni być świadomi, że z powodu roszczeń zagrożony jest majątek ich własny, jak i Związku. Dlatego, aby przybliżyć temat działkowcom, poniżej przytaczamy kilka najważniejszych wątków poruszanych w artykułach i informacji o stanie roszczeń wobec ogrodów.
"Tego w historii projektów obywatelskich nie dokonał dotąd nikt inny. Polski Związek Działkowców kolejny raz nie tylko bardzo starannie przygotował inicjatywę obywatelską, ale również wspólnie z działkowcami zebrał pod nią kilkaset tysięcy głosów i po raz drugi zjednoczył wokół działkowej sprawy posłów wszystkich ugrupowań" - czytamy w najnowszym Dzienniku Trybuna.
"Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD, społecznie wykonujący swój mandat członków i Związku, kierują do Was słowa podziękowania i uznania za wysiłek włożony w doprowadzenie przez Sejm RP do uchwalenia ustawy "Stop Rozbiórkom Altan". Wasze wielomiesięczne starania wspierane przez szerokie rzesze działkowców i członków statutowych organów Związku przyniosły długo oczekiwany efekt. Satysfakcja jest tym większa, że za uchwaleniem nowej ustawy opartej na obywatelskim projekcie głosowali wszyscy posłowie. Długo oczekiwane uchwalenie tej ustawy było także możliwe dzięki poświęceniu, wiedzy i sile argumentacji przez Pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Szczególne podziękowania za trud i wysiłek oraz ogromne zaangażowanie w walkę o dalsze istnienie i bezpieczne funkcjonowanie altan działkowych w naszych ogrodach kierujemy do Pana Prezesa".
Działkowcy po raz kolejny pokazali jaka tkwi w nich siła. Stając przez problemem likwidacji blisko 900 tysięcy altan potrafiliśmy się zjednoczyć i wspólnie ochronić swoje altany. 6 lutego Sejm uchwalił nasz projekt ustawy „Stop Rozbiórkom Altan”. Ten sukces nie mógł pozostać niezauważony. Media z całej Polski śledziły zmagania działkowców i PZD. Nasza inicjatywa została doceniona przez najważniejsze tytuły na polskim rynku prasowym.