Wydarzenia bieżące PZD
W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz: Chwila dla Ciebie pisze o najważniejszych przepisach prawa związkowego; Gazeta Lubuska opisuje inicjatywę działkowców z ROD Związkowiec w Zielonej Górze, którzy czytają dzieciom; Szamotuły.pl informują o rozstrzygnięciu konkursu Gminny Mistrza Kompostownika. Polecamy lekturze!
Prezydium KR PZD na posiedzeniu 28 lipca br. po zapoznaniu się z wnioskami zarządów ROD o udzielenie pożyczek z Funduszu Samopomocowego, pozytywnie zaakceptowanymi przez Prezydia OZ PZD udzieliło 6 pożyczek dla ROD na łączną kwotę 283.400 zł
Jednym z tematów poruszonych na posiedzeniu Prezydium Krajowej Rady PZD w dniu 28 lipca 2016 r., były likwidacje i regulacje prawne ROD. Jest to bardzo trudny temat pod względem merytorycznym, a zarazem niezmiernie ważny, gdyż dotyczy gruntów, na których położone są rodzinne ogrody działkowe.
Coraz bardziej docenia się pożyteczną rolę miejskich pasiek. Przekonali się o tym już mieszkańcy Warszawy i Torunia, gdzie zebrano rekordowe ilości miodu. Warto przypomnieć, że miejskim pszczelarstwem zajmują się także działkowcy w niektórych rodzinnych ogrodach działkowych.
Polski Związek Działkowców prowadzi 4695 rodzinnych ogrodów działkowych. Z racji, że tradycja ruchu działkowego w Polsce liczy ponad 120 lat, wiele z tych ogrodów jest już wiekowych. Każdego roku mamy zatem okazję do świętowania jubileuszu ROD, czyli uczczenia daty założenia ogrodu. W szczególnie uroczysty sposób obchodzone są okrągłe „urodziny” ROD.
/ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY/
Zgłoś się do otwartego konkursu Prezydium KR PZD z okazji 35-lecia PZD „PZD – historia i wspomnienia”. Wspólnie upamiętnijmy historię 35 lat istnienia PZD, tworząc książkę o tym pięknym okresie działalności Związku. Zgłoszenia można przesyłać do 31 października br. Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody!
Zgodnie z uchwałą Nr 145/2016 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku”, wszystkie okręgi podjęły niezbędne działania logistyczne do przeprowadzenia przeglądów ROD i działek. Na dzień 25 lipca 2016 roku stan przeglądów przedstawia się następująco. Do 25 lipca 2016 r. łącznie zlustrowano 3 440 ROD i 629 907 działek, co stanowi odpowiednio ponad 73% i 70% w skali kraju.
W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz m.in.: Głos.Gdyni.pl pisze o dofinansowaniu urzędu miasta do zakupu rozdrabniaczy do gałęzi dla ROD; Kurier Poranny informuje o pierwszej w Polsce strefie ochrony jeży; Express Bydgoski donosi o patrolach Straży Miejskiej w bydgoskich ROD pod kątem prawidłowego gospodarowania odpadami. Polecamy lekturze!
Podczas tegorocznego Biennale Urbana w Wenecji, które odbyło się pod koniec maja, zaprezentowana została wystawa pt. „Proste historie”, która obrazuje fenomen rodzinnych ogrodów działkowych, a także rolę Polskiego Związku Działkowców w rozwoju i promocji ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Przygotowana przez zespół PAREGA (Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Roman Rutkowski, Rafał Śliwa) wystawa zaprezentowała społeczny i funkcjonalny potencjał polskich ogrodów działkowych. Projekt zyskał wsparcie PZD, który dofinansował wystawowe makiety oraz objął go swoim patronatem.
Do Krajowej Rady PZD wpłynęło pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, w którym informuje on PZD, iż skierował wystąpienie do NFOŚiGW w sprawie możliwości pozyskiwania dofinansowania na przedsięwzięcia prowadzone przez rodzinne ogrody działkowe. W gronie beneficjentów programu Prosument, który finansuje zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, pominięte zostały stowarzyszenia ogrodowe. Równiez PZD zajął w tej sprawie stanowisko. Zmiana dotychczasowych przepisów i dopuszczenie PZD oraz ROD jako beneficjantów programu sprawi, że możliwe stanie się korzystanie z dofinansowań w zakresie ochrony środowiska, a tym samym możliwy będzie rozwój ogrodów pod względem ekologicznym.