Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
"Niespełna cztery miesiące zostało Polskiemu Związkowi Działkowców na uregulowanie stanu prawnego gruntów rodzinnych ogrodów działkowych. Nabycie do nich prawa użytkowania umożliwiła nowa ustawa o ROD. Przez minione ponad półtora roku Związek wykonał tytaniczną pracę w tym zakresie. Niestety, mimo przepisów, które w rzeczywistości pozwalają na potwierdzenie stanu faktycznego, niektóre gminy piętrzą przed PZD trudności i zwlekają z wydaniem decyzji, działając ze szkodą dla działkowców" - czytamy w Dzienniku Trybuna.
W nawiązaniu do Komunikatu Prezydium Krajowej Rady PZD z 26 sierpnia 2015 r. w sprawie komputeryzacji ROD informujemy, że został przedłużony termin składania ofert do 16 listopada 2015 r. (treść komunikatu KR PZD w sprawie komputeryzacji ROD)
Od 1 stycznia 2016 r. działkowców obowiązywać będzie nowy Regulamin ROD. Warto zapoznać się z nim jak najwcześniej. Pomoże w tym listopadowy numer miesięcznika „Działkowiec”, w którym ukaże się przewodnik po nowym regulaminie. Krótko, rzeczowo i kompetentnie przedstawi on jego najważniejsze przepisy. Listopadowy numer „Działkowca” w sprzedaży już 19 października!
Podczas Krajowych Dni Działkowca 12 ogrodów z Tczewa i okolic zaprezentowało działkowe plony przygotowując w tym celu stoiska ogrodowe. Wystawa wzbudzała bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników uroczystości, zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych i krajowych. Szczególną uwagę zwróciła na nią obecna na uroczystości Pani Premier Ewa Kopacz. Działkowcy z całego kraju mogli zobaczyć i podziwiać prezentowane na stoiskach okazałe warzywa i owoce. Dzięki wystawie wszyscy obecni naocznie przekonali się o korzyściach, jakie płyną z użytkowania działki i poczuć atmosferę, jaka towarzyszy spotkaniom działkowców. Wystawa nie była więc tylko prezentacją działkowych plonów. Odegrała też bardzo ważną rolę propagującą rodzinne ogrody działkowe i ich znaczenie dla użytkujących je rodzin.
W dniu 1 października br. w Warszawie odbyło się III posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu udział wzięli ponadto Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz prezesi okręgowych zarządów nie będący członkami KR PZD. Tematyka posiedzenia to szeroko pojęte prawo w PZD. Najważniejszy dokument uchwalony na tym posiedzeniu to Regulamin ROD. Konsultacje nad tym regulaminem trwały w Związku od lutego br. Jeszcze w przeddzień posiedzenia Prezydium Krajowej Rady ustosunkowało się do ostatnich wniosków zgłaszanych do projektu. Regulamin wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.
Białe, żółte, papuzie, fryzowane, peoniowe, liliokształtne… bogactwo odmian tych najpopularniejszych kwiatów wiosny oszałamia. Jeśli chcemy je podziwiać wiosną na własnej działce, powinniśmy posadzić cebulki do około 20 października. Cebule zdążą się jeszcze dobrze ukorzenić przed zimą, tak aby wiosną wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami wystrzelić w górę.
"Rodzinne ogrody działkowe spełniają szereg ważnych funkcji ekologicznych, ochronnych i estetycznych niezbędnych każdemu człowiekowi. Pozwalają obcować na co dzień z przyrodą i mają znaczący wpływ na poprawę warunków socjalnych i komfortu życia ich użytkowników. Jednak z roku na rok coraz więcej ludzi dostrzega w ogrodach działkowych potencjał nie tylko wypoczynkowy czy socjalny, ale także integracyjny dla lokalnej społeczności. Dlatego niezwykle ważny jest rozwój ogrodów działkowych by stawały się coraz bardziej przyjazne dla społeczeństwa i miast. Jednocześnie ich rozwój to także sposób na ich obronę przed likwidacją i sprzedażą ich gruntów na cele komercyjne" - czytamy w Dzienniku Trybuna.
W rodzinnych ogrodach działkowych rozpoczęły się jesienne porządki. To dobry czas, aby przypomnieć wszystkim działkowcom, że wypalanie traw i spalanie liści na działkach jest surowo zabronione.
Krajowa Rada na bieżąco monitoruje zmiany jakie zachodzą w polskim prawie. Dotyczy to w szczególności ustaw, które mogą w sposób bezpośredni lub nawet pośrednio obejmować działkowców, ich uprawnienia bądź obowiązki. Od 11 września zaczęła obowiązywać tzw. ustawa krajobrazowa, a dokładnie USTAWA z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Ustawa weszła w życie po 3 miesiącach od chwili ogłoszenia, to zaś miało miejsce 10 czerwca 2015 r. Z tego względu zaczęła obowiązywać dopiero 11 września 2015 r.
Działkowcy co jakiś czas słyszą o możliwości likwidacji ich ogrodów działkowych, w miejsce których mają powstać inwestycje na potrzeby publiczne. Tak dzieje się najczęściej w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie wraz z rozwojem oraz budową kolejnych osiedli mieszkaniowych wiele ogrodów działkowych zostało wchłoniętych w organizm miasta. Teraz po latach okazuje się, że w miejscu ROD muszą przebiegać drogi, trasy tramwajowe czy inne ważne dla miast inwestycje. Najczęstszym powodem likwidacji ROD są przede wszystkim inwestycje drogowe i miejskie.