Wydarzenia bieżące PZD
"Obowiązujący już ponad 18 miesięcy Statut PZD jest nie tylko całkowicie dostosowany do ustawy o ROD, ale również do sytuacji Związku, potrzeb ogrodów działkowych i przyszłości ruchu działkowego w Polsce. Można więc powiedzieć, że statut jest dobrym dokumentem, zapewniającym sprawne funkcjonowanie ogrodów, zabezpieczającym prawa działkowców, precyzującym prawa władz ogrodowych, ale także obowiązki członków Związku i organów Związku". Zachęcamy do zapoznania sie z całością referatu Prezesa PZD wygłoszonego podczas XIII plenum KR PZD.
Rozwój cywilizacyjny nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Im bardziej nasze miasta są skażone smogiem i innymi zanieczyszczeniami, tym chętniej ich mieszkańcy szukają wytchnienia w otaczającej zieleni. Także w Polsce coraz częściej deweloperzy doceniają bliskość ogrodów działkowych i zachęcają do zakupu mieszkań oferując małe, przydomowe działki mieszkańcom parteru, zaś pozostałych kuszą możliwością odpoczynku w pobliskich ROD.
W dniu 24 maja br. w Warszawie odbędzie się XIII posiedzenie Krajowej Rady PZD pod przewodnictwem prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Wśród najważniejszych tematów, jakie będą podejmowane znajduje się statut PZD, skargi i zażalenia dotyczące przede wszystkim przestrzegania prawa w Związku i ogrodach oraz tegoroczne obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich.
Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 18 maja 2017 r. zapoznało się z analizą dotyczącą czasowych zajęć terenów rodzinnych ogrodów działkowych PZD w 2016 roku. Materiał został przygotowany na podstawie złożonych przez OZ PZD sprawozdań z czasowych zajęć terenów w 2016 r.. Zaprezentowana analiza pozwoliła na ustalenie skali zjawiska czasowych zajęć terenów ROD oraz ograniczeń dla ROD związanych z realizacją inwestycji celu publicznego. Pozwoliła ona także na określenie kierunków pożądanych działań OZ PZD w zakresie czasowych zajęć terenów.
W nowym numerze polecamy wiele akcyjnych pomysłów do samodzielnego wykonania na działce: m.in. kwitnące ample, spirale z iglaków, bądź też ziołową rabatę. Zainspirujemy do zainstalowania na działce wodnych elementów – fontann, pryskadełek, źródełek, przydatnych zwłaszcza w upalne lato. Doradzamy, jak usunąć chwasty z trawnika, a także jak uchronić drzewka owocowe przed ogrodowymi złodziejkami, czyli ptakami.
To pytanie w minionym tygodniu padło co najmniej kilka razy z ust dzwoniących lub piszących do KR PZD dziennikarzy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wystarczy przypomnieć sobie, kto jest autorem obecnie obowiązującej ustawy o ROD, która wprowadziła taką możliwość. Czy zatem racjonalne i logiczne byłoby, gdyby autor tych zapisów, próbował blokować ich realizację? Najlepszą odpowiedzią na tak zadane pytanie są statystyki. Te zaś jasno wskazują, iż na ok. 250 ogrodów, które uznały za zasadne wyłączenie się ze struktur związkowych, problemy w sądzie rejestrowym miało zaledwie niespełna 3% z nich.
W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o panującej modzie na działki w ROD, o pogodzie, która uprzykrza w tym roku życie działkowców, o planowanych w ogrodach inwestycjach, o bezpieczeństwie w ROD i o problamach działkowców we Wrocławiu i Rzeszowie. Zachęcamy do czytania.
Do Krajowej Rady PZD napływają liczne zapytania działkowców na temat podatku dochodowego od osób fizycznych, a w szczególności: czy przy „sprzedaży” działki w ROD od ceny uzyskanej w wyniku przeniesienia dzierżawy działkowej i sprzedaży nasadzeń i naniesień należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Samorządy rozpoczęły kolejną edycję programu usuwania azbestu. Polska zobowiązała się, że do 2032 roku całkowicie się go pozbędzie ze swojego terenu. Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie wniosku do właściwego Urzędu Gminy.
Najnowsze wydanie Informatora Działkowca możesz już znaleźć na tablicach informacyjnych w swoim ogrodzie. Wśród najważniejszych informacji: o problemie usuwania nieczystości ciekłych z terenów ROD i łamaniu prawa, o dzikich wysypiskach śmieci wokół ogrodów, o przetrzymywaniu zwięrząt w ROD, o dyżurach prawnych w KR i OZ PZD, o mandatach za spalanie na działce i o walnych zebraniach, które trwają do 15 maja br. Zachęcamy do czytania!