Wydarzenia bieżące PZD
Ze względu na stan epidemii szkolenia organizowane przez Okręg PZD w Lublinie zostały zawieszone do odwołania.
W tym okresie #zostań w domu# zachęcamy do EDUKACJI ZDALNEJ
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
dla Nowych Działkowców
#aktualne porady# przypominienia# materiały dla nowych działkowców#
W sierpniowym Informatorze działkowca m.in. o walnych zebraniach w ROD w czasie epidemii, Dniach Działkowca 2020, odpowiedzi Ministra Klimatu w sprawie objęcia działkowców programem „Moja woda”, a także o obowiązkach działkowców odnośnie utrzymania porządku i czystości na działce.
W dniu 23 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się V posiedzenie Krajowej Rady PZD. Było to trzecie posiedzenie w okresie stanu epidemii przeprowadzone przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Oprócz członków KR PZD uczestniczyła w nim również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt. Pierwszym tematem merytorycznym, którym zajęła się Krajowa Rada PZD był rozwój ROD, który obecnie jest podyktowany przede wszystkim coraz większym zapotrzebowaniem na działki w ROD.
Z powodu panującej epidemii w nadzwyczajnych warunkach oraz wobec bezwzględnej potrzeby minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania choroby COVID-19, doszło do zawieszenia kampanii walnych zebrań sprawozdawczych poprzez uniemożliwienie organizacji walnych zebrań sprawozdawczych w statutowo przyjętej formie. Wobec powyższego Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2020 r. zapoznała się z informacją dotyczącą organizacji walnych zebrań w ROD w bieżącym roku. Informacja została sporządzona po tym jak w dniu 25 czerwca 2020 r. Krajowa Rada PZD przyjęła uchwały wprowadzające szerokie spektrum możliwości i rozwiązań sprawy walnych zebrań.
W dniach 20-22 lipca 2020 roku Krajowa Komisja Rewizyjna PZD zgodnie ze statutowymi kompetencjami wynikającymi z § 138 pkt 3, 4 i 6 Statutu PZD dokonała badania rocznego sprawozdania finansowego Polskiego Związku Działkowców za 2019 rok.
Od wybuchu pandemii w Polsce, Związek obserwuje znacznie większe zapotrzebowanie na działki w rodzinnych ogrodach działkowych. Sygnały te płyną zarówno z licznych doniesień medialnych, jak i od samych zainteresowanych, którzy składają pisemne i telefoniczne zapytania o wolne działki. Temat ten dla Związku nie jest nowy, gdyż już w 2018 roku Krajowa Rada PZD przyjęła „Otwarty Program Rozwoju ROD”.
W sierpniowym numerze polecamy tematy, które sprawią, że nasze działki będą „bezbłędne” i bardziej funkcjonalne. A że cały czas trwa ogromny bum na działki to zachęcamy do lektury takich artykułów jak – „Ogródkowy remanent”, „Ogród po budowie”, „Letnie poplony” i „Gleba dla owocowych”. Skorzystaj z naszego bardzo praktycznego dodatku specjalnego – Podtopienia, zalania! Jeśli ten problem spotkał Twoją działkę, to koniecznie poznaj sposoby uniknięcia tego samego ponownie (w tym sezon jeszcze wszystko może się zdarzyć w pogodzie). Co zrobić z nadmiarem wody? Jak czyścić działkę po zalaniu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w bieżącym numerze „Mojego Ogródka”.
W związku z trwającym procesem dostosowywania przez rady miast i gmin przepisów miejscowych do zmienionych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, który został wydłużony do końca 2020 r. pojawił się problem obciążania ROD podwójnymi opłatami za wywóz śmieci.
Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu 21 kwietnia 2020 r. zdecydował o wprowadzeniu od dnia 22.04.2020 r. w biurach Okręgowych Zarządów PZD i biurze Krajowej Rady PZD dyżurów telefonicznych, które realizowane będą przez pracowników merytorycznych.
GRAFIK DYŻURÓW W BIURZE KR W DNIACH 13 lipca-17 lipca 2020 r.
W związku z dużym zainteresowaniem nabyciem działki w ROD przypominamy krok po kroku formalności, jakie trzeba dopełnić, aby nabyć prawo do działki w ROD.
JAK NABYĆ DZIAŁKĘ W ROD? Procedura i szczegółowe informacje [LINK]
Epidemia wymusiła nowe spojrzenie na przepisy dotyczące walnych zebrań. Ich organizacji w „zwykłym” trybie to ryzyko dla zdrowia, a nawet życia działkowców; często też naruszenie przepisów epidemiologicznych. Dlatego KR PZD dokonała interpretacji Statutu PZD. Jej efektem jest nowa gama rozwiązań dla ROD.