Pracowity wrzesień na działce


 

Można śmiało przesadzać z sadzeniem

ü Wrzesień to optymalny termin na  przesadzanie lub sadzenie drzew i krzewów z odkrytą bryłą korzeniową. Najwcześniej sadzi się gatunki, które nie zrzucają liści na zimę. Posadzone w tym okresie rośliny, będą miały wystarczającą ilość czasu na regenerację korzeni i przygotowanie do zimowych chłodów.

ü To dobry moment na dzielenie bylin kwitnących wiosną. W ten sposób można rozmnożyć np. barwinek, fiołki i goździki pierzaste.

 

Cebulowe do ziemi!

ü W pierwszej kolejności sadzi się narcyzy, szachownice i szafirki, a od połowy miesiąca można wysadzać cebulice, hiacynty, krokusy, puszkinie, i tulipany.

ü Przed posadzeniem warto cebule zaprawić. W tym celu można zakupić gotowy preparat do przygotowania  zawiesiny, w której zanurza się materiał rozmnożeniowy na ok. 30 minut. 

ü Cebule ozdobnych sadzi się najczęściej na głębokość ich 2-3 krotnej wysokości.  

 

Czas wykopać gatunki wrażliwe na mróz

ü we wrześniu ścina się i wykopuje części podziemne dalii, kanny, mieczyków oraz begonii bulwiastej.

ü Trzeba będzie je przechować do wiosny, dlatego przed umieszczeniem w ażurowym pojemniku, bulwy i kłącza roślin należy oczyścić i delikatnie podsuszyć, a następnie ułożyć luźno w skrzyni i przysypać lekkim podłożem.

 

Z troską o trawnik

ü Po długotrwałej suszy większość trawników wymaga szczególnej pielęgnacji. Utrzymujący się, pomimo podlewania, jasno słomkowy kolor świadczy o potrzebie napowietrzenia darni.

ü Trawę należy krótko ściąć, a następnie usunąć filc za pomocą grabi. Trawnik można też napowietrzyć przy użyciu wertykulatora. Najważniejsze jest to, aby po rozluźnieniu wierzchniej warstwy, murawę obficie podlać i w razie braku opadów zraszać ją systematycznie.

ü Regeneracja trawnika trwa przeważnie 3-4 tygodnie.

ü Wrzesień to też optymalna pora na zakładanie trawników. Mieszanki nasion wysiewa się na wyrównane podłoże i płytko miesza z glebą za pomocą grabi. Następnie przysypuje się je cienką warstwą dojrzałego  kompostu lub ziemi torfowej.

 

dr inż. Anna Ewa Michowska


Kącik ogrodniczy


Kupujemy kompostownik - 2020-03-27

 

Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywania  w ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.


Czas na dobry plan - 2020-03-19

 

Ostatnie zdarzenia w kraju i na świecie, wywołują duży niepokój. Konieczność ograniczenia przemieszczania się i zalecenia aby pozostać w domach, to aktualnie najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się  choroby. Niech to nie będzie czas zmarnowany.

Niebawem wrócimy do naszych ogrodów z szumiącą już na parapetach rozsadą i nasionami, coraz mocniej utwierdzeni w przekonaniu, jak cenne jest posiadanie własnych plonów.

Już teraz wato przygotować dobry plan

na ogród pełen ekologicznych warzyw.


Działkowa permakultura - 2019-12-09

 

Na działce powstaje ogromna ilość masy organicznej, która zamiast trafić do śmietnika, może zostać odpowiednio zagospodarowana. Zrównoważona gospodarka odpadami, pochodzącymi z działki, to jeden z elementów troski o przyrodę. Według założeń premalulatury, biodegradowalne odpady, to nic innego jak potencjał, z którego można nadal czerpać. Inspirowanie się naturą i stosowanie jej zasad, pozwala przywrócić naturalnemu środowisku jego pierwotną równowagę.