Kompost po zimie


Nadchodzi wiosna i zaczynamy pierwsze prace w ogrodzie. Warto pamiętać również o kompostowniku. Po okresie zimy wymaga on odpowiedniej pielęgnacji.

Duża część kompostu jest zwykle użyta jesienią, jako mulcz do okrycia zagonów i rabat,  reszta dojrzewa w skrzyni lub na pryzmie.

Wiosenne prace przy kompostowniku

1. W okrytej na zimę skrzyni lub pryzmie kompostowej, mimo niskiej temperatury na zewnątrz, wciąż toczy się życie mikrobiologiczne. - Zadbajmy, aby okrycia rozłożone jesienią nadal tworzyły warstwę izolacyjną, szczególnie  jeśli w nocy następują znaczne spadki temperatur.

2. Po zimie w czasie cieplejszych dni z kompostu zdejmujemy warstwę okrywającą (słomę, liście) i sprawdzamy, czy kompost nadaje się już do użycia. Dojrzały kompost przed zastosowaniem wymaga przerafowania. Przesiewanie go przez rafę umożliwia oddzielenie nierozłożonych jeszcze części roślin od dobrej ziemi kompostowej. W ten sposób uzyskujemy jeden z najlepszych nawozów organicznych.  

3. Wiosną do zasilania roślin stosujemy wyłącznie dobrze przefermentowany kompost. Części roślin, które nie uległy całkowitej mineralizacji mogą wpływać na czasowe zubożenie gleby w azot potrzebny do namnożenia mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces fermentacji.

4. Dojrzały kompost wykorzystuje się jako nawóz organiczny dla wszystkich roślin w ogrodzie, ale dobrze jest zostawić  pewną ilość tej bogatej w mikroorganizmy substancji, do przyspieszenia procesu mineralizacji świeżego materiału kompostowego.

 

 

Nowy materiał

Wiosną przygotowuje się miejsce do składowania nowych partii materii organicznej. Już od końca lutego w ogrodzie gromadzimy odpadową materię organiczną, która doskonale nadaje się do kompostowania. W czasie porządków wygrabiamy resztki liści, suchą trawę, ścięte łodygi bylin. Drobne gałązki po cięciu drzew i krzewów można rozdrobnić i też przeznaczyć na kompost. Grubsze gałęzie po przepuszczeniu przez rozdrabniacz gałęzi – w postaci zrębków można wykorzystać je do ściółkowania roślin wieloletnich.

Gromadząc w kompostowniku nowe odpadki z ogrodu, należy pamiętać, aby kolejne warstwy składanych resztek przesypywać dojrzałym kompostem. Można również dodać do kompostu roztwór wody z dodatkiem saletry amonowej i nasączać nim nowy materiał roślinny.

Dbajmy o odpowiednie napowietrzenie pryzmy. - Układając kolejne warstwy wykorzystujmy materiały rozluźniające konstrukcję tj. gałązki i łodygi.

 

 

dr inż. Anna Ewa Michowska

 


Kącik ogrodniczy


Zadbajmy o zdrowie w trakcie pracy na działce - 2019-04-24

 

 

Wiosną słońce staje się coraz częstszym gościem na działce, a budząca się do życia przyroda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Praca na działce, wśród śpiewu ptaków i roślinności to czysta przyjemność. Otaczająca nas przyroda to niestety nie tylko wschodzące kwiaty, pąki na drzewach, czy zielona trawa, ale także żyjące wokół nas organizmy. Niektóre z nich – tak jak np. kleszcze, mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Bardzo ważnym jest, więc aby się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.


Lubimy dżdżownice ! - 2019-04-05

 

Obecność dżdżownic w ogrodzie, dobrze świadczy o żyzności gleb, która jest naturalnym siedliskiem tych pożytecznych organizmów. Preferują one gleby zasobne w substancję organiczną, która stanowi ich główne źródło pokarmu.

 

Dżdżownice poprawiają żyzność gleby poprzez mineralizację i humifikację materii organicznej.


Kompost po zimie - 2019-02-27

Nadchodzi wiosna i zaczynamy pierwsze prace w ogrodzie. Warto pamiętać również o kompostowniku. Po okresie zimy wymaga on odpowiedniej pielęgnacji.