Prawne
Dyżury prawne w Okręgu PZD w Lublinie
Poniedziałek w godz. 10.00-12.00
Wtorek w godz. 9.00-12.00
Åšroda w godz. 11.00-13.00
Pod numerami telefonów 81/532 24 35 oraz 81/532 72 52 czÅ‚onkowie statutowych organów ROD oraz indywidualni użytkownicy dziaÅ‚ek mogÄ… uzyskać pomoc w rozwiÄ…zaniu problemów prawnych powstaÅ‚ych w trakcie stosowania zapisów ustawy o rod z dnia 13.12.2013 r., Statutu PZD i Regulaminu ROD. Wszystkim zainteresowanym zostanÄ… udzielone merytoryczne odpowiedzi na pytania z zakresu gospodarki gruntami, inwestycji i remontów oraz spraw ogrodniczych.
ZachÄ™camy również do korzystania z zamieszczonych na stronie internetowej okrÄ™gu odpowiedzi na najczęściej zadawane i powtarzajÄ…ce siÄ™ pytania.
1. Czy można zrzec się prawa do działki i wskazać osobę bliską jako następcę ?
W Å›wietle przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych nie ma możliwoÅ›ci zrzeczenia siÄ™ prawa do dziaÅ‚ki i wskazania osoby bliskiej jako nastÄ™pcy.
Działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z praw do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie prawa do działki). Umowę zawiera się z podpisami notarialnie poświadczonymi. Skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez Zarząd ROD.
Zgodnie z art. 41 ust.3 ustawy o rod, Zarząd ROD składa oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie.
Decyzja, którÄ… podejmie w tym zakresie zarzÄ…d ROD (zatwierdzenie lub odmowa) winna przybrać formÄ™ uchwaÅ‚y, gdyż zgodnie z § 46 ust. 1 statutu PZD organy podejmujÄ… decyzjÄ™ w formie uchwaÅ‚.
Należy jednocześnie pamiętać, że w przypadku, gdy we wskazanym powyżej terminie Zarząd ROD nie podejmie stosownej uchwały, to przeniesienie praw do działki, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o ROD, będzie uważane za zatwierdzone.
Anna Kurczuk
Radca prawny Okręgu PZD w Lublinie
2. Czy osobie zamieszkaÅ‚ej w miejscowoÅ›ci znacznie oddalonej od miejsca w której zlokalizowany jest ROD można zatwierdzić prawa do dziaÅ‚ki przeniesione umowÄ… z notarialnie poÅ›wiadczonymi podpisami?
Działkowcami powinny być osoby zamieszkałe w pobliżu rodzinnego ogrodu działkowego, aby funkcje ROD wskazane w art. 3 ustawy o rod z dnia 13 grudnia 2013 r. mogły być spełnione.
Potwierdza to art. 27 ust.3 w/w ustawy stwierdzajÄ…c, że „ przy ustanawianiu prawa do dziaÅ‚ki uwzglÄ™dnia siÄ™ w szczególnoÅ›ci ustawowe funkcje ROD i dziaÅ‚ki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o dziaÅ‚kÄ™”.
W zwiÄ…zku z powyższym osobie zamieszkaÅ‚ej w dużej odlegÅ‚oÅ›ci od miejscowoÅ›ci, w której zlokalizowany jest ogród ZarzÄ…d ROD wydaje w formie pisemnej oÅ›wiadczenie o odmowie zatwierdzenia przeniesienia praw do dziaÅ‚ki wraz z uzasadnieniem.
Magdalena Wójcicka
Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie
3. Ustanowienie prawa do działki po śmierci działkowca (wdowy lub wdowca) w przypadku zgłoszenia kilku uprawnionych.
Zgodnie z art. 38 pkt 3 i 4 ustawy o rod z dnia 13 grudnia 2013 r. osoby bliskie mają prawo w ciągu 6 miesięcy złożyć wniosek do zarządu ROD o ustanowienie prawa po zmarłym działkowcu.
W zwiÄ…zku z powyższym zarzÄ…d ROD powinien przez 6 miesiÄ™cy od dnia Å›mierci dziaÅ‚kowca czekać na zgÅ‚oszenie osób bliskich zainteresowanych prawem do dziaÅ‚ki.
Jeżeli wnioski o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu zgłosi się kilku uprawnionych, o tym na kogo rzecz zostanie ustanowione prawo rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym.
Jedynymi dokumentami jakie powinien złożyć w zarządzie ROD potencjalny nabywca to wniosek oraz do wglądu odpis aktu zgonu.
Magdalena Wójcicka
Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie
4. Sprzedaż nasadzeÅ„, urzÄ…dzeÅ„ i obiektów znajdujÄ…cych siÄ™ na dziaÅ‚ce w ROD, a podatek od czynnoÅ›ci cywilno-prawnych.
Od dochodu osiągniętego ze sprzedaży własności rzeczy znajdujących się na działce w ROD należy zapłacić tylko podatek od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC podatek płaci kupujący w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (PCC-3).
DatÄ… poczÄ…tkowÄ… 14-dniowego terminu jest dzieÅ„ w którym podpisy pod umowÄ… przeniesienia praw do dziaÅ‚ki potwierdzi notariusz.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy, nawet jeżeli jej skuteczność zależy od zatwierdzenia przez zarząd ROD. Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 2) Ustawy o PCC1 podatek podlega zwrotowi w przypadku zaistnienia okoliczności (odmowa zatwierdzenia umowy) uniemożliwiającej wykonanie czynności cywilnoprawnej.
Zbywca nie pÅ‚aci podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od dochodu za zbycie wÅ‚asnoÅ›ci naniesieÅ„ i nasadzeÅ„ na dziaÅ‚ce w Rodzinnym Ogrodzie DziaÅ‚kowym.
Magdalena Wójcicka
Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie
5. Jeżeli małżonek dziaÅ‚kowca żąda ustanowienia prawa do dziaÅ‚ki wspólnie ze swoim wspóÅ‚małżonkiem, to czy stowarzyszenie ogrodowe zobowiÄ…zane jest zawrzeć z nim umowÄ™ dzierżawy dziaÅ‚kowej ?
W wyniku wniosku małżonka dziaÅ‚kowca o ustanowienie wspólnego tytuÅ‚u prawnego do dziaÅ‚ki, stowarzyszenie ogrodowe jest zobowiÄ…zane do zawarcia umowy dzierżawy dziaÅ‚kowej z wnioskodawcÄ…. Kwestia ta zostaÅ‚a uregulowana w art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych, który stanowi m.in., że ,,umowa może być również zawarta z małżonkiem dziaÅ‚kowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do dziaÅ‚ki wspólnie ze swoim wspóÅ‚małżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do wiÄ™cej niż jednej dziaÅ‚ki’’. PodsumowujÄ…c, z obecnej regulacji ustawowej nie wynika możliwość wspólnego wnioskowania przez wspóÅ‚małżonków o zawarcie z nimi umowy dzierżawy dziaÅ‚kowej. Jednakże po zawarciu przez jednego ze wspóÅ‚małżonków stosownej umowy drugiemu bÄ™dzie przysÅ‚ugiwać prawo do wystÄ…pienia z wnioskiem o wstÄ…pienie w stosunek prawny wynikajÄ…cy z zawartej umowy.
Anna Kurczuk, radca prawny OZ PZD w Lublinie