Prawne


1. Czy można zrzec się prawa do działki i wskazać osobę bliską jako następcę ?

W świetle przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych nie ma możliwości zrzeczenia się prawa do działki i wskazania osoby bliskiej jako następcy.

Działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa i obowiązki wynikające z praw do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie prawa do działki). Umowę zawiera się z podpisami notarialnie poświadczonymi. Skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez Zarząd ROD.

Zgodnie z art. 41 ust.3 ustawy o rod, Zarząd ROD składa oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie.

Decyzja, którą podejmie w tym zakresie zarząd ROD (zatwierdzenie lub odmowa) winna przybrać formę uchwały, gdyż zgodnie z § 46 ust. 1 statutu PZD organy podejmują decyzję w formie uchwał.

Należy jednocześnie pamiętać, że w przypadku, gdy we wskazanym powyżej terminie Zarząd ROD nie podejmie stosownej uchwały, to przeniesienie praw do działki, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o ROD, będzie uważane za zatwierdzone.

 

Anna Kurczuk

Radca prawny Okręgu PZD w Lublinie

 

 

2. Czy osobie zamieszkałej w miejscowości znacznie oddalonej od miejsca w której zlokalizowany jest ROD można zatwierdzić prawa do działki przeniesione umową z notarialnie poświadczonymi podpisami?

 

Działkowcami powinny być osoby zamieszkałe w pobliżu rodzinnego ogrodu działkowego, aby funkcje ROD wskazane w art. 3 ustawy o rod z dnia 13 grudnia 2013 r. mogły być spełnione.

Potwierdza to art. 27 ust.3 w/w ustawy stwierdzając, że „ przy ustanawianiu prawa do działki uwzględnia się w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę”.

W związku z powyższym osobie zamieszkałej w dużej odległości od miejscowości, w której zlokalizowany jest ogród Zarząd ROD wydaje w formie pisemnej oświadczenie o odmowie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki wraz z uzasadnieniem.

 

Magdalena Wójcicka

Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie

 

 

 

3. Ustanowienie prawa do działki po śmierci działkowca (wdowy lub wdowca) w przypadku zgłoszenia kilku uprawnionych.

 

Zgodnie z art. 38 pkt 3 i 4 ustawy o rod z dnia 13 grudnia 2013 r. osoby bliskie mają prawo w ciągu 6 miesięcy złożyć wniosek do zarządu ROD o ustanowienie prawa po zmarłym działkowcu.

W związku z powyższym zarząd ROD powinien przez 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca czekać na zgłoszenie osób bliskich zainteresowanych prawem do działki.

Jeżeli wnioski o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu zgłosi się kilku uprawnionych, o tym na kogo rzecz zostanie ustanowione prawo rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Jedynymi dokumentami jakie powinien złożyć w zarządzie ROD potencjalny nabywca to wniosek oraz do wglądu odpis aktu zgonu.

 

Magdalena Wójcicka

Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie

 

4.  Sprzedaż nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce w ROD, a podatek od czynności cywilno-prawnych.

 

Od dochodu osiągniętego ze sprzedaży własności rzeczy znajdujących się na działce w ROD należy zapłacić tylko podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC podatek płaci kupujący w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (PCC-3).

Datą początkową 14-dniowego terminu jest dzień w którym podpisy pod umową przeniesienia praw do działki  potwierdzi notariusz.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy, nawet jeżeli jej skuteczność zależy od zatwierdzenia przez zarząd ROD. Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 2) Ustawy o PCC1 podatek podlega zwrotowi w przypadku zaistnienia okoliczności (odmowa zatwierdzenia umowy) uniemożliwiającej wykonanie czynności cywilnoprawnej.

Zbywca nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od dochodu za zbycie własności naniesień i nasadzeń na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym.

 

Magdalena Wójcicka

Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie

5. Jeżeli małżonek działkowca żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem, to czy stowarzyszenie ogrodowe zobowiązane jest zawrzeć z nim umowę dzierżawy działkowej ?

 

W wyniku wniosku małżonka działkowca o ustanowienie wspólnego tytułu prawnego do działki, stowarzyszenie ogrodowe jest zobowiązane do zawarcia umowy dzierżawy działkowej z wnioskodawcą. Kwestia ta została uregulowana w art. 27 ust. 2 ustawy    z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, który stanowi m.in., że ,,umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki’’. Podsumowując, z obecnej regulacji ustawowej nie wynika możliwość wspólnego wnioskowania przez współmałżonków o zawarcie z nimi umowy dzierżawy działkowej. Jednakże po zawarciu przez jednego ze współmałżonków stosownej umowy drugiemu będzie przysługiwać prawo do wystąpienia z wnioskiem o wstąpienie w stosunek prawny wynikający z zawartej umowy.

 

Anna Kurczuk,  radca prawny OZ PZD w Lublinie


Kącik ogrodniczy


Uwaga na rośliny inwazyjne! - 2018-12-04

Po raz kolejny Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) przekazała do różnych instytucji ulotki zawierające Kodeks dobrych praktyk w  ogrodnictwie wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Każdy działkowicz zna uprawiane na działce rośliny, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich należy do roślin inwazyjnych, które wydostają się poza ogrodzenie ogrodu i ograniczają występowanie rodzimej flory.


Fachowe doradztwo - 2018-11-29

Głównym założeniem działalności oświatowej PZD jest popularyzacja wiedzy z zakresu ogrodnictwa, modernizacji i zagospodarowania ogrodów.

Polski Związek Działkowców jest jedną z niewielu organizacji w Polsce, która obejmuje tak liczną grupę odbiorców - bowiem z ogrodnictwem działkowym związane jest ponad 1 milion osób. Dlatego dobra oferta szkoleniowa i  wydawnicza jest kluczem do upowszechniania rzetelnej wiedzy i stanowi tak istotną w obecnych realiach bazę informacyjną.


Jak rozsądnie pomóc ptakom przetrwać zimę? - 2018-11-29

Kiedy pokrywa śnieżna nie jest zbyt gruba, a temperatura nie spada wiele poniżej zera ptaki poradzą sobie same – będą miały dostęp do nasion i  owoców roślin, a także mogą się jeszcze żywić owadami i ich larwami. Kiedy jednak nadejdą mrozy, a ziemię przykryje gruba warstwa śniegu – wówczas ptaki nie są w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia, gdyż dostęp do niego jest znacznie utrudniony.