Finanse, koszty, opłaty
Wystartował właśnie LECHSTARTER – program, w ramach którego można zgłaszać projekty i otrzymywać dotacje na inicjatywy służące poprawie miejskiego otoczenia. Zgłaszane projekty powinny mieścić się w jednej z czterech kategorii: „Zazielenianie”, „Łączenie ludzi”, „Promowanie technologii”, „Zmienianie na ładne”. Dla ogrodów działkowych szczególnie dostępne byłyby właśnie projekty służące tworzeniu zielonych obszarów miejskich, estetyzacja i otwarcie ogrodów, czy tworzenie nowych miejsc spotkań mieszkańców w oparciu o ogród.
Zjawisko zamieszkiwania na terenie ROD stanowi problem, z którym od lat zmaga się Polski Związek Działkowców. Mimo, że zakaz zamieszkiwania na terenie ROD jest uregulowany w ustawie o ROD oraz Regulaminie ROD ciągle znajdują się działkowcy, którzy łamiąc przepisy prawa przenoszą się na działkę z rodziną i całym swoim dobytkiem.
W dniach 15-17 lutego 2016 roku obradowała Krajowa Komisja Rewizyjna PZD, która w sześcioosobowym składzie przeprowadziła badanie bilansu i działalności statutowej jednostki krajowej PZD za 2015 rok.
Prezydium KR PZD, działając na podstawie § 134 ust. 2 pkt 7 statutu PZD oraz uchwały nr 3/XXX/2015 Krajowej Rady PZD z dnia 25 czerwca 2015 r., w sprawie przyjęcia założeń dla struktur PZD w zakresie pozyskiwania środków unijnych na potrzeby PZD i ROD, postanawia: (wymienione w treści uchwały).
Krajowa Rada PZD informuje, że w dalszym ciągu obowiązują zwolnienia od podatku rolnego i od podatku od nieruchomości, które zagwarantowała ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
Polski Związek Działkowców w trzech kwartałach 2015 roku przekazał na rzecz 368 rodzinnych ogrodów działkowych środki finansowe w formie dotacji w wysokości blisko 2 miliony 700 tysięcy złotych. Środki przeznaczane są dla ROD, które podejmują się realizacji zadań inwestycyjnych związanych z budową nowej lub modernizacją istniejącej ogólnoogrodowej infrastruktury.
W dniu 25 listopada 2015r KR PZD podjęła decyzje finansowe odnoszące się do wszystkich ROD prowadzonych przez PZD. Jak wynika z przyjętych uchwał, w 2016 r. te z obciążeń finansowych działkowców, o których wysokości decyduje KR PZD, mają pozostać na tegorocznym poziomie.
Krajowa Rada PZD przypomina zarządom ROD o możliwości ubiegania się o dotacje celowe z budżetu Gmin. Obecne unormowania zawarte w art. 17 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ROD, dają podstawy prawne gminom do udzielenia dotacji przeznaczonej na rozwój ROD, a w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej, o ile wpłynie to na poprawę warunków do korzystania z ROD przez działkowców lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do ROD. Zatem warto potrzebami ogrodów i działkowców zainteresować włodarzy gmin pamiętając, że gminy mają obowiązek do dnia 15 listopada każdego roku opracować projekt planu budżetu swojej gminy, który następnie zazwyczaj do końca roku musi zostać uchwalony.
W czwartek 1 października 2015 r. pracownik Biura Okręgowego Zarządu Sudeckiego PZD, prowadzący sprawy inwestycji i pozyskiwania środków zewnętrznych dla ROD, uczestniczył w warsztatach ogólnopolskiego programu motywacyjno-edukacyjnego pn. „Jak wyprzedzić konkurencję w wyścigu po dotacje unijne". Warsztaty były poświęcone tematyce środków unijnych i nowej perspektywie finansowania na lata 2014-2020. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się jakie zmiany zaszły w zasadach przyznawania finansowania, jak się do nich przygotować, gdzie zwrócić się o pomoc w przygotowaniu wniosku oraz co zrobić, by został on wyżej oceniony niż wnioski konkurencji.
"W rodzinnych ogrodach działkowych nastał spokój. Polski Związek Działkowców zadbał o uchwalenie wszelkich aktów prawnych, które gwarantują stabilizację i ich dalsze istnienie. Wśród nich jest ustawa o ROD, ustawa wprowadzająca do zapisów prawa definicję altany, statut PZD i regulamin ROD. Dziś, kiedy działkowcy mogą czuć się bezpiecznie pod skrzydłami Związku, przyszedł czas na rozwój i modernizację ogrodów. Potrzeby jednak są bardzo duże, które samorządy zaspokajają dotacjami tylko w niewielkim stopniu. Polski Związek Działkowców postanowił zatem poszukać pieniędzy w innych źródłach. Jednym z nich są fundusze europejskie, które mogą okazać się dużym zastrzykiem gotówki dla polskich ogrodów" - czytamy w Dzienniku Trybuna.